Anasayfa / Şirket Haberleri / İzmirli Hazır Giyim Şirketi Baggi, Gana Pazarında

İzmirli Hazır Giyim Şirketi Baggi, Gana PazarındaGANA’YA DAMATLIK SATIYOR
Baggi Yönetim Kurulu Başkanı Haşan Keçeci

Aylık 10 bin adet takım elbise üretim kapasitesiyle İzmir’in önde gelen hazır giyim şirketlerinden biri olan Baggi, bir yıl önce girdiği Gana pazarında büyüme kararı aldı. Baggi Yönetim Kurulu Başkanı Haşan Keçeci, bir yıl içinde bini aşkın damatlık ve bin 500 adet takım elbise sattıklarını ve 200 bin dolar ciroya ulaştıklannı söylüyor.

Peki, niçin Gana? Keçeci bu soruyu, “Yaptığımız araştırmalar neticesinde Gana’nın Afrika Birliği’nde önemli bir yerinin olduğunu tespit ettik. Deniz kenarında olması ve diğer Afrika Birliği ülkelerine Gana üzerinden ticaret yapılması cazip kıldı” şeklinde yanıtlıyor. Keçeci’ye göre ülkenin fiziksel altyapısı ve deniz hava ve karayolu ulaşım ağı ihtiyaçlara yanıt verebilecek nitelikte. Bu da Türk şirketleri için önemli bir avantaj.
Bir diğer neden ise Gana’da evlenecek erkeklerin damatlık grubunda zorluk çekmesi olmuş. Böyle olunca da, o yörenin geleneksel damatlık modelini üreterek ihracat başlamış.

Baggi, Gana’daki distribütörüne ise pazar araştırması sırasında ulaşmış. Hemen ardından da yurt dışında ka-tıldıklan bir fuara bu şirketi davet edip tanışılmış. Zaten bir süre sonra da çalışılmaya başlanmış.

Haşan Keçeci, pazarda başarılı olmanın en önemli koşulunun Afrika kültürünü bilmekten geçtiğini söylüyor. Ticari bağlantılar yapılırken dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Keçeci, mutlaka ülkeye özel koleksiyonlar yapılması gerektiğini de söylüyor. Gana pazarına Çin ve Batı ülkelerinin büyük ilgi göstermeye başladığını söyleyen Keçeci, Türk şirketlerinim bir an önce pazarda yer almaya başlaması gerektiğini de belirtiyor.

Keçeci’nin uyarılarından biri de doğru partnerin bulunması. Ganalı şirketlerin güvenirliliğini mutlaka gözden geçirmeleri gerektiğini de sözlerine ekliyor.

GANA İÇİN NE ÖNERİYOR?

■    Gana’yı tek bir pazar olarak değil, kıtaya açılan bir kapı olarak da görün.

  Bursa Kebap Evi Plus Konseptiyle Bahçeşehir 3.Cadde’de

■    iş yapacağınız şirketin güvenilirliğini mutlaka araştırın.

■    Gümrük vergileri sıklıkla değiştiğinden dikkatli olun.

■    Doğru distribütör bulmak için fuarlara katılın.

■    Pazar ihtiyaçları doğru belirleyin.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir