Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / Jatropha Yetiştirmek İş Fikirleri

Jatropha Yetiştirmek İş FikirleriYeni nesil farklı girişimlerin yatırım maliyeti oldukça düşük. Bu projeler meraklı girişimcilere ilkleri başlatma fırsatı verebilir…

‘JATROPHA’ YETİŞTİREN KAZANIR!

Son yıllarda endüstriyel yağların alternatif bitkilerden üretilmesi önem kazandı. Biyoyakıt gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının başında yer alan mısır, soya fasulyesi, kolza, aspir gibi bitkilerin yanı sıra ‘horseradish’ (yabanturpu), ‘jatropa’ gibi bitkilerin gündeme gelmesi süreci epey hızlandırmış durumda. ‘Jatropa’nın verimsiz marjinal arazilerde yetişebilmesi büyük kolaylık.

2007 yılında uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, gelecek dönemin biyodizel üretimi için en verimli bitkinin ‘jatropa’ olduğunu dünyaya ilan etmişti.
Yüzde 45 yağ verimine sahip olan bu bitki şimdi başta Hindistan olmak üzere birçok ülkede yakıt ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

Brezilya, Filipinler, Çin gibi ülkeler ‘jatropa’ tarımına önem veriyor. ‘Jatropa’ tarımının AB tarafından teşvik görmesi ise kültür yetiştiriciliğinde yeni bir çığır açmış durumda.

1.5 dönüm topraktan 540 ila 680 litre yağ alınması oldukça dikkat çekici. Nitekim ünlü Time dergisi bu bitkiyi kısa süre önce biyoyakıt mucizesi olarak ilan etti. 30 Aralık 2008’de 747 jumbo jetlerde bu bitkiden elde edilen yakıtın kullanılması dünyada büyük yankı yaratmıştı.

Dolaysıyla jatropa’ sadece jet yakıtı üretmek için dahi stratejik bir bitki haline dönüşmek üzere.

Çalı türündeki bu ağaç Doğu Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de rahatça yetiştirilebilir. Daha da önemlisi, tıpkı diğer ülkelerdeki girişimcilerin yaptığı gibi Afrika’da ‘sözleşmeli tarım’ uygulaması yapılarak işlenip ihraç edilmesi de mümkün.

Verim ve kârlılık açısından hiçbir sorun olmadığı gibi, ihraç pazarı çok canlı ve istekli.

  Girişimcilere Yatırım Maliyeti Düşük İş FikirleriYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak, Üzüm bağı kurmanın maliyeti Üzüm son dönemlerin flaş …

Bir yorum

  1. merhaba.
    ‘JATROPHA’ bitkisinin tohumunu nerden alabilirim ? yardımcı olursanız çok sevnirim.teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir