Başarılı Girişimcilik

Kadın girişimci mikro kredi ile iş sahibi olacak

Kadın girişimciler küçük bir destek ile iş sahibi olacak

Şişlili kadınlar “Mikro Kredi” ile bin 250 kadın girişimci ve bir milyon TL kaynak yaratma’ hedefi ile yürüttüğü ‘Mikro Kredi Projesi’ ile sadece kadın girişimcilere kredi açılması değil, kullanıcılara liderlik ve girişimcilik gibi konularda da tecrübelerin aktarılması da hedefleniyor.

Kadın girişimcilere fon sağlamak amacıyla Rotary 2420’inci Bölge tarafından yürütülen, Darülaceze Vakfı’nın desteklediği ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) tarafından uygulaması yapılacak Mikro Kredi Projesi’ne Şişli Bele-diyesi’nden destek geldi. Şişli Mikro Kredi Şubesi’nin açılışı, kadın girişimcilerin çeklerinin de verildiği törenle gerçekleştirildi. Törene, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sangül, UR 2420’inci Bölge Guvemörü Fatih R. Saraçoğlu, TİSVA Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül ve Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. A. Osman Taşlıca katıldı.

UR. 2420’inci Bölge Federasyonu, ‘Dört şube, bin 250 kadın girişimci ve bir milyon TL kaynak yaratma’ hedefi ile yürüttüğü Mikro Kredi Projesi ile sadece kadın girişimcilere kredi açılmasını değil, kullanıcılara liderlik ve girişimcilik gibi konularda da tecrübelerini aktarmayı amaçlıyor.

Kadın girişimci
Kadın girişimci

Balık tutmak için kayık almak

Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. A. Osman Taşlıca, herhangi bir teminat, kefil, çek veya senet olmayan Mikro Kredi sisteminin kredi vereceği kişiyi ayağına çağıran değil, onların ayağına giden bir sistem olduğunu söylüyor. Mikro Kredi’nin 165 ülkede 600 milyon aileye, ülkemizde de TİSVA sayesinde 55 bin kadına ulaştığını belirten Osman Taşlıca, “Mikro Kredi ile kişiye yemesi için bir balık vermezsiniz. Onlara nasıl balık tutacağını da söylemezsiniz. Bunların ötesinde, onların balık tutmak için bir ağ, bir kayık kiralamasını veya satın almasını sağlarsınız” diyor.

“Bugün bir hayalimiz gerçek oluyor”

2 bin 420’inci Rotary Bölge Guvemörü Fatih R. Saraçoğlu ise Rotary 2420. Bölge Federasyonu olarak bu toplum için bir şeyler yapmanın isteği ve ihtiyacı içinde olduklarını belirtiyor. Üç yıldır ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmek için çalıştıklarını ifade eden Saraçoğlu, yıllardır çalıştıkları projede bugün bir hayalin gerçek olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“İlk şubemizin açılışını yapıyoruz. Bugün burada elli kadın girişimciye can suyu vererek onlann hayata tutunmasını sağlayacak olan ve projenin gerçekleşmesinde ilk adımı atan Yeniköy Rotary Kulübü’müze teşekkür ediyorum, içinde bulunduğumuz Rotary dönemi içinde diğer kulüplerimizin de ortak çabalanyla hedefimiz olan bin 250 girişimci kadınımıza ulaşacağız.”

Projenin sahada uygulanmasına destek verecek olan ve Türkiye genelinde 55 bin kadına ulaşmasını sağlayan TİSVA Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, Rotary’nin mikrokrediye ciddi bir destek verdiğini ve üç senedir Rotary ailesiyle yaptıkları çalışmalarla projenin Türkiye’de önemli bir noktaya geldiğini ifade etti.

Sıcak eller ile el ele

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Rotary düşüncesinin karşılıksız ve dil, din, ırk ayrımı yapmadan tüm insanlara destek vermek olduğunu söyleyerek, şunları belirtiyor:

“Yurttaşlarımızın kimseye muhtaç olmaması için bu projeyi Şişli’ye taşıdılar. Biz de Rotary ile işbirliği içinde projeyi destekleme kararı aldık. Bu projenin temel ihtiyacı olan ofis ve lojistik desteğini karşılamanın yanında, ‘Sıcak Eller’ ekibimiz de projenin manevi koruyucusu haline gelecek. Şişli Mikro Kredi Şubesi’nde Sıcak Eller grubumuz ile Rotary Kulüp üyeleri kadın girişimcilerimizin hep yanında olacaklar ve onların pazarlama sorunlarından günlük sorunlarına kadar her alanda koşulsuz destek verecekler.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu