Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / Kadın girişimci Özge Yılmaz, Bonus Card’ın desteğiyle bonubon.com’u kurdu

Kadın girişimci Özge Yılmaz, Bonus Card’ın desteğiyle bonubon.com’u kurduDoğuş Grubu’nu ikna etti hayalini gerçekleştirdi

Kadın girişimci Özge Yılmaz, Doğuş Grubu’nu ikna etti ve Bonus Card’ın desteğiyle bonubon.com’u kurdu. Bir ilk yaparak POS-kart-kupon entegrasyonu sayesinde kupon numarası kullanma derdini ortadan kaldırdı. Bonus Card’ın desteğini alarak alışverişlerde bonus kazandırma, kazanılan bonusları bonubon alışverişlerinde kullanabilme gibi avantajları da tüketicilere sundu.

boniboninternet bugün artık sadece iletişim aracı değil, hayatımızın bir parçası… Banka işlemlerinden, haberleşmeye, ev kiralamaya, alışverişten, eğlenceye kadar her noktada internetten faydalanıyor hatta sosyal hayatımızı buradan organize ediyoruz. Dolayısıyla, artık bu anlamda komple hizmet sunan internet sitelerinin de sayısı artıyor. Doğuş Grubu’nun yeni iştiraki olan Bonubon.com da bu sitelerden biri. Üstelik sitenin fikir babası bir kadın girişimci. Sitenin kuruluş öyküsü ise kısaca şöyle:

Özge Yılmaz, Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisli Bölümü’nü bitirdikten sonra, ODTÜ’deki master’ı sırasında katıldığı bir reklam ve pazarlama yarışmasında dereceye girdi ve bu yarışmada hayalindeki mesleğin reklamcılık olduğunu anladı. Y&R’da stajyer olarak reklamcılığa adım attı. Daha sonra Y&R New York’a geçerek P&G, Estee Lauder, HP, Citibank gibi markalarla çalıştı. Ardından New York’ta Added Value şirketine transfer olarak PepsiCo yiyecek ve içecek markalarının 13 Latin Amerika ülkesinde lansman ve büyümesinden sorumlu direktörü oldu.

2008 yılında Türkiye’ye dönerek Alametifarika’da stratejik planlamadan sorumlu direktör görevini üstlendi. 2010 yılı başında ise sosyal medyada çılgın fikirleri olanlarla çalışmak için Vlrütic şirketini kurdu fakat o dönemlerde üzerinde çalıştığı başka bir projesi ve hayali daha vardı. Hayalinin peşinden gitti ve 2012 Nisan itibariyle bonubon.com’u faaliyete geçirdi.

Kuponlar iade edilebiliyor

Bonubon.com fikrinin temelinde tüketici ve iş yerlerini internet üzerinde her açıdan en uygun şartlar ile buluşturabiimek yer alıyor. “Bonubon.com’u kurarken, tüketicilere en uygun fiyatlarla en kolay alışveriş imkanını sunmayı, iş yerlerine ise sadece alternatif değil, aynı zamanda çok güçlü bir satış, reklam ve pazarlama kanalı görevi görecek bir platform olmayı hedefledik” diyor Yılmaz.
Yılmaz, sitenin kuruluşu aşamasında sadece Türkiye’deki değil, dünyadaki başarılı uygulamaları da incelemiş. Tüketicileri ve iş yerlerini dinlemiş, onların alışkanlıklarını, beklentilerini, çekincelerini analiz etmiş. Ve ortaya tüketiciye dilediği anda iletişim kurabileceği, aldığı ama kullanmadığı kuponları iade edebileceği, her üyesini teker teker tüm ilgi alanları ve alışveriş alışkanlıkları ile tanıyan, kart-kupon-pos entegrasyonu sayesinde satış kolaylığını hizmet noktasına da taşıyan bir platform çıkmış.

75 milyon ek ciro yarattı

  Girişimcilere Satılık Ya Da Kiralık Pansiyonlar ve Küçük Oteller

Garanti Bankası Bonus Card işbirliği ile Doğuş Grubu bünyesinde kurulan bonubon.com, eğlenceden eğitime, alışverişten tatile farklı alanlarda fırsatlar sunuyor. Bonubon.com’da 20’den fazla kategoride ürün ve hizmet bulunuyor. Üyelerine sağlık, yeme-lçme, turizm, güzellik, hobi ve eğitim gibi pek çok alanda kampanya sunuyor.

Yılmaz, Doğuş Grubu’nu bu yatırıma nasıl ikna ettiğini şöyle anlatıyor:

“Teknolojinin gelişmesi ve ucuzlaması sayesinde ise internet kullanımı her geçen gün daha da artıyor ve bu güç daha da kuvvetleniyor. Doğuş Grubu ise bu gücü doğru uygulamalar, üstün teknoloji ve yüksek marka kalitesi yaratarak kullandığında gidilebilecek noktaların ne olduğunu görebilme konusunda benzersiz bir vizyona sahip. Kuruluşunun üzerinden yaklaşık yedi ay geçmesine rağmen 2 milyonun üzerinde üyeye ulaşan, 5 bin işletmeye 7.5 milyon TL ek ciro sağlayan ve şimdiden kendi kategorisinde 2’nci sıraya yerleşen bonubon.com başarısının temelinde bu işe ilk günden duyduğu inanç ve vizyonu ile büyütmesi yer alıyor.”

Kumbara sistemi

Bonubon’da her üye için oluşturulan bir kumbara bulunuyor. Kullanılmayan ya da iptal edilen kuponların ücretleri başka bir kampanyada kullanılmak üzere bu kumbaralara aktarılıyor. Sitenin bir başka özelliği ise kupon – kredi kartı entegrasyonu. Bu özellikle satın alınan kampanyalar, herhangi bir Garanti Bankası kartına veya kolaylıkla oluşturulabilen ‘Bonumara’ya tanımlanıyor ve kullanım sonrasında Garanti POS’undan kampanya otomatik olarak düşüyor.

Sağladığı pratikliğin yanı sıra kuponlu alışveriş bu sayede sadece müşteri ve Bonubon arasında kalıyor. Üyelik sırasında doldurulan kısa bir bilgi formu ile müşterilerin ilgi alanları tespit ediliyor. Yaşadığınız şehir ve bölgedeki size uygun kampanyaları size özel seçerek bilgilendirme yapıyor. Böylece her gün birikmiş e-posta yığını da oluşmuyor.

Paracard ile alternatif ödeme

Yaşı ve gelir beyan edememesi nedeniyle kredi kartı sahibi olmayan kişiler de bonu-bon.com’dan alışveriş yapabiliyorlar. Garanti Bankası ile geliştirdikleri ve sektörde bir ilk olan ön ödemeli Bonubon Paracard projesi sayesinde dileyen herkese alışveriş İçin çözüm sunduklarını ifade eden Yılmaz, “Bu özellik bizim için çok önemli çünkü uzun dönem stratejimizde internet alışverişini hayatın içine sokmak, buradaki hacmi büyütmek var. Bunun için doğru ürünleri en uygun fiyatlarla sunmak yeterli değil, nasıl alacakları da son derece önemli. Bonubon Paracard ile alternatif ödeme sistemi sunuyoruz” diyor. Şu an bir internet sitesine ait tek ödeme aracı olan bu kartın en önemli özelliği tüm internet kullanımına açık olması.

Burcu Tuvay / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak, Üzüm bağı kurmanın maliyeti Üzüm son dönemlerin flaş …

2 Yorumlar

 1. bonubon tarafından kandırıldım sakın ve sakın güvenmeyin aldanmayın bu siteye. bonubon şikayet , bonubon güvenilir mi ? , bonubon yalan , bonubon hile , bonubon güven , bonubon kullananlar , bonubon , bonubon alışveriş , bonubon pişmanlık

 2. 2013 de 4000 TL haftalık ciro yapmak ister misiniz ?
  yaşam kalitenizi artırmak ? o zaman size sesleniyorum
  devlet memurları
  ev hanımları
  öğrenciler

  ek işe ihtiyacı olanlar
  işi olmayıp iş kurmak isteyenler
  yaşam kalitenizi artırıp sevdiklerinize daha çok zaman ayırıp ve bunun yanında hayal edemeyecek kadar para kazanmak isteyen arkadaşlar bu iş tam size göre işle ilgili biraz konusuca olursak sanal pazarlama değil internet reklamı değil ve karşınıza cıkmış bir iş değil . 2013 milenyum cağınız olacak bir iş fikri biz şuan aydın merkezde bu işi yapmaktayız işe inancınız yoksa gelip görebilirsiniz çalışma seklimizi ve kazancımıza canlı şahit olabilirsiniz biz ciddiyiz bu yazıyı önemseyin ve arayın eminim sizinde aklınızda bir şeyler canlanacak irtibat 05300388045

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir