Kahve Kafe Bayilikleri

Kahve Markası Kronotrop Franchise İle Büyüyecek

İyi kahve’de girişimci arıyor

İstanbul Yiyecek îçecek Grubu’nun (İYİG) kurucusu Mehmet Gürs, 2014 yılı başında satın aldığı üçüncü dalga kahve markası Kronotrop’u kısa sürede üç şubeye ulaştırdı. Şimdi franchise vererek girişimcilerle birlikte bu markayı büyütmeye hazırlanıyor. IYIG, restoran markası numnum için de franchise verecek. Yeni Italyan restoram Trattoria Enzo’nun da İstanbul’da birkaç şubesi daha açılacak.

Türkiye’de son dönemde hızla artan kahvecilerin Beyoğlu’ndaki öncülerinden biri olan Kronotrop, 2014 yılının başında İstanbul Yiyecek İçecek Grubu’nun (İYİG) bünyesine katıldı. İYİG Kurucu Ortağı Mehmet Gürs’ün satın aldığı Kronotrop, Beyoğlu’nun bir yan sokağında, küçük bir kahve dükkanı olarak işe başladı. Bugün Cihangir, Maslak Orjin ve Sultanahmet’te üç şubeye ulaşan Kronotrop, Maslak Oto Sanayi’nin içindeki bir kahve kavurma tesisinin yanı sıra, AR-GE ve eğitim merkezi de açarak atılımlarına devam ediyor.

Kronotrop

Franchising de vereceklerini söyleyen Mehmet Gürs, ‘organik bir şekilde büyümeyi hedeflediklerini belirtiyor. 2,5 milyon TL yatırım yapılan Kronotrop için Danimarka’daki bir eğitim grubuyla birlikte çalıştıklarını ifade eden Gürs, şunları söylüyor: “Büyük zincirlerden daha taze ve nitelikli bir kahveyi daha ucuza içebilmek kahve tutkunlarına cazip geldi. Kahve çekirdiklerini dünyanın çeşitli bölgelerinden taze olarak alıyoruz. Kahvelerimizi sıkça dünyadaki iyi kahvecilere yolluyor ve onlara tattırıyoruz. Sonra kendi bünyemizde satışa sunuyoruz. Kendi şubelerimizin yanı sıra Türkiye’nin önde gelen otel ve restoranlarına da ürün vereceğiz. İlk etapta bu yaz Kilyos Babylon ile buna başladık.”

Kronotrop franchise’ı olmak için aranan ilk şaıt, girişimcinin işletmenin bizzat başında durması. Lokasyona göre 150 bin ile 200 bin TL arasında bir maliyetle Kronotrop şubesi açılabiliyor. Bu maliyetin büyük bir kısmını ise ekipman oluşturuyor. Royalty bedeli olarak cirodan yüzde 3 oranında pay almıyor.

İTALYAN MARKASI YARATTI

İYİG’in dünyanın en iyi 100 restoranı arasına giren Mikla yanında, numnum, Trattoria Enzo ve Terra Kitchen markaları da bulunuyor, numnum’ın İstanbul’da Kanyon, Ümraniye Meydan, Bağdat Caddesi, Ata-şehir Brandium, Akasya Acıbadem, Ankara’da Panora, Gordion, G.O.P. ve Tepe Prime ile yeni açılacak Armada şubeleri bulunuyor, numnum’ın franchising sürecine ankara şubeleriyle başladıklarını belirten Mehmet Gürs, “numnum için de birçok talep alıyoruz. Antalya, Mersin, Adana, Bursa, Eskişehir ve İzmir’e franchise vermeyi düşünüyoruz” diyor.

Mehmet Gürs, Türkiye’de İtalyan restoranlarının pahalı olduğu fikrinden yola çıkarak Trattoria Enzo markasını oluşturduklarını ve ilk şubeyi Akasya AVM’de açtıklarını söylüyor. Gürs, bu marka ile İstanbul’a bir ya da iki şube daha açacaklarını ifade ediyor. Yeni bir marka üzerinde daha çalıştıklarını söyleyen Gürs, bu yıl 7 milyon TL yatınm yapacaklarını belirtiyor.

2014 yılında yaklaşık 40 milyon TL ciro elde eden İstanbul Yiyecek İçecek Grubu’nun 2015 yılı hedefi ise yüzde 20 büyümek.

İş Girişim ile büyüyoruz

İstanbul Yiyecek içecek Grubu, daha önceki ortaklık deneyimi sonrasında 2012 yılının aralık ayında İş Girişim Sermayesi ile güçlerini birleştirmişti. Mehmet Gürs, İYİG’in sektördeki tecrübesi ve iş Girişim Sermayesi’nin yatırım gücü ile birlikte gerçekleştirdiği atılımlar sonucunda sağlam bir şekilde büyümeye devam ettiklerini söylüyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu