Şirket Haberleri

Kahve pazarında liderliği inovasyon yaparak koruyor

Kahve pazarı son yıllarda büyümesiyle dikkat çekiyor. Pazarın lideri ise yüzde 72 payla Nescafe… Nestle Türkiye içecekler Grubu Genel Müdürü İsmail Bütün, “Pazardaki lider konumumuzu korumada inovasyon, marka iletişimi ve yenilikçi kampanyaların büyük etkisi var” diyor.


Kafe zincirlerinden ev içi tüketime ve ekipmanlara kadar geniş bir yelpazeye yayılan kahve pazan hızlı büyümesini sürdürüyor. Ancak hala kişi başı kahve tüketimimiz haftada bir fincan düzeyinde. Avrupa ülkelerinde bizim 15 katımız kadar kahve tüketiliyor. Yani Türkiye’de kahve pazarının büyüme potansiyeli çok yüksek. Bu yüzden de pazara sürekli yeni oyuncular giriyor.

Kahve pazarı

Ancak kahve pazanmn en büyüğü bizi hazır kahveyle tanıştıran Nescafe.

Bu yılın başında Nestle Türkiye içecekler Grubu Genel Müdürlüğü’ne getirilen İsmail Bütün Türkiye’de hazır kahve pazan büyüklüğünün 580 milyon TL olduğunu söylüyor. Son beş yıldır pazarın yüzde 15-20’ler dolayında büyüdüğünü belirten Bütün, bu büyümenin önümüzdeki dönemde de aynı şekilde sürmesini beklediklerini anlatıyor. Araştırmalar gösteriyor ki, pazan yenilikçi ürünler büyütüyor. Bütün, Nescafe 3’ü 1 Arada’nın pazara sunulmasını takip eden 10 yıl içinde Türkiye’deki hazır kahve pazarının 10 kat büyüdüğünü hatırlatarak bunun doğruluğuna vurgu yapıyor.

SÜREKLİ İLETİŞİM

Bu alanda en yenilikçi şirket olduklarının altını çizen İsmail Bütün, pazardaki lider konumlarını korumada inovasyon, marka iletişimi ve yenilikçi kampanyaların büyük etkisi olduğunu söylüyor. Tat haritası çıkanp buradaki gelişimi iyi takip ederek yeni ürünler geliştirdiklerini belirten Bütün, her ülkede ürünlerinin tadının farklı olduğuna da değiniyor.İsmail Bütün, 2014 Interbrand marka değeri verilerine göre Nescafe’nin 11,4 milyar dolarlık marka değerine sahip olduğunu söylüyor. Marka iletişiminin sürekliliğine inandıklanm ve buna göre hareket ettiklerini belirten Bütün, konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Türk tüketicisinin günlük içecek repertuannın parçası olmak hedefindeyiz. Bunun için hiç durmadan iletişim yapıyoruz. Tüm kampanyalanmız ürünlerimiz gibi yenilikçi. Değişmeyen tek şey marka karekterimiz ve kimliğimiz olacak. Sosyal, samimi, dinamik genç marka algısını sürdürmek için çalışıyoruz.”

Nescafe, televizyonun yanı sıra sosyal medyayı etkin şekilde kullanıyor. İsmail Bütün, dijital platformlarda ayda ortalama 150 bin etkileşim oranıyla yiyecek ve içecek markaları arasında bir numara olduklarının altını çiziyor. Şirket, sosyal medyadaki bu yenilikçi kampanyalanyla ödül de aldı. Nescafe’nin sosyal medyada başlayan ‘Kahveni de Al Gel’ kampanyası 20 milyon kez izlendi. Marka bu kampanya ile 2015 yılında ‘Nestle Facebook Creative Awards’ yanşmasma katılan 80 Nestle pazan arasında birincilik ödülü aldı. Dahası bu kampayayla beraber satışlar yüzde 22 oranında arttı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu