Başarılı Girişimcilik

Kaktüs Kılından Vegan Fırçalar İhraç Eden Kadın Girişimci

Kaktüs kılından vegan fırçalar üretip Avrupa’ya ihraç etti. Fırça satan babasının işini üretime dönüştürerek vegan fırçalar üreten Çiğdem Demirayak Özsoy ihracata da başladı. Özsoy at kılından hekim kontrolünde fırçalar ürettiklerini söylüyor…

Kadın Girişimci Çiğdem Demirayak Özsoy

AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT ZOR ; İSTANBUL Beyazıt’ta küçük bir dükkânda işe başladı. Zamanla büyüdü ve şimdilerde Almanya ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerine ihracat yapıyor. Girişimciliğin ilginç örneklerinden biri olan Vose markasının hikâyesi gerçekten de çok çarpıcı. Vose Naturel Ürünler Kurucu Ortağı Çiğdem Demirayak Özsoy’un yönettiği, fakat babasının girişimiyle temellerinin atıldığı marka, kısa zamanda başarıya ulaşmış. Çiğdem Demirayak Özsoy’un kat ettiği yol, genç girişimcilere örnek olacak türden.

Babasının 14 yaşında Diyarbakır’dan tek başına İstanbul’a gelerek sokaklarda fırça satmasıyla başlayan yolculuk, ufak bir fırça makinesi almasıyla devam ediyor. Beyazıt’ta kiraladığı küçük dükkânında hem üretiyor hem de ürünlerini satıyor. Şimdilerde o küçük dükkân, fırça ve fırça fiberi üreten bir fabrikaya dönüşmüş durumda. Kızı Çiğdem Demirayak Özsoy; İletişim Fakültesi Radyo ve Sinema mezunu. Bir süre kendi mesleğini icra ettikten sonra babasına olan hayranlığı, onun bu işe atılmasını sağlamış.

Kaktüs kılından vegan fırçalar
Kaktüs kılından vegan fırçalar

Yedi yıl boyunca babasının yanında işi öğrenmek için tüm süreçlerinde çalışmış. O günden bu güne kadar da başarılı işlere imza atmaya devam etmiş.

Evlenip İzmir’e yerleştikten sonra fırça üretim işine burada devam etmiş. “Kendi mesleğimi ne kadar yapmak istesem de hep bir tarafımda ticaret yapmak ve baba mesleğini sürdürmek vardı. Bu süre zarfında kendimi geliştirecek eğitimler aldım ve gözlemler yaptım. Ama her zaman çevreye zarar vermeyen, hatta sağlığımıza katkısı olacak temiz içerikli bir iş yapmak istiyordum. En sonunda babamdan kalma fırça mesleğini, bakım sektörü ve yeni nesil sürdürülebilir güzellik anlayışı ile birleştirip böyle bir marka kurduk” diyen Özsoy, plastik kullanmadan doğal, sürdürülebilir, çevreci ve doğa dostu fırçalar üreterek yolculuklarına başlamış.

Kaktüs kılından vegan fırçalar
Kaktüs kılından vegan fırçalar

Kaktüs Kılları Kuzey Meksika’dan

Vose markasının ürettiği fırçalar, herhangi bir hayvandan elde edilmemiş olan kıllardan üretilmiş bir ürün. Vegan olduğu için at kılı vücut fırçaları kullanmayan kişilere alternatif ürün geliştirilmiş. Son yıllarda vegan kozmetik ürünlerinin yaygınlaşmasıyla bu tarz ürünler ön plana çıkıyor. Firma da bunu göz önünde bulundurarak çevreci fırçalar üretiyor. Bu nedenle de ürünleri kaktüs kılından imal ediyor.

Ürünler arasında vücut fırçasının dışında yüz ve tırnak fırçası da mevcut. Özsoy; “Misyonumuz, sürdürülebilir ve doğa dostu ürünler üretmek. Yüzde 100 geri dönüştürülebilir özel yırtılmaz ve su geçirmez çantalar çıkardık. Ayrıca bir diğer ürünümüz Body Scrub (vücut kremi), yüzde 80 doğal içerikli, içindeki balmumu haricinde vegan bir üründür. Aynı zamanda hayvanlar üzerinde test edilmedi. Ürünlerin tasarımları bize ait. Yıl bitmeden bir ürün daha çıkaracağız” diyerek ürün gamını genişlettiklerinin altını çiziyor.

Ürünlerin hammaddesi olan kaktüs kılı, firma tarafından ithal ediliyor. Bu kaktüs lifleri büyük devasa kaktüslerden elde ediliyor. Bazı kaynaklarda bu bitki ‘Agavc Bristlc’ diye de geçiyor.

Tamamen doğal, doğada çözünebilen, sürdürülebilir kaynakları destekliyor. Kaktüs kılları Kuzey Meksika’dan geliyor. Türkiye’de içine hiçbir sentetik karıştırmadan, herhangi bir kimyasal kullanılmadan, firmanın kendi tasarımıyla doğal ahşap tabana çakılarak fırça haline getiriliyor. “Her şeyin ülkemizden temin ederek yerli ürün üretebilmeyi çok isteriz. Maalesef henüz Türkiye’de plastiğe alternatif doğal bir lif bulunmuyor” diyor Özsoy.

Kaktüs kılından vegan fırçalar
Kaktüs kılından vegan fırçalar

65 TL İle 120 TL Arasında

Fırçaların vücuda sağladığı pek çok faydası bulunuyor. Tüketicilerin tercih etmelerindeki en büyük sebep ise, cildi ölü deri deriden arındırıyor ve kan dolaşımını hızlandırıyor olması. Özellikle kuru vücut fırçalamalarda ‘peeling’ kullanmadan etkisini gösterirken, ölü deri hücrelerini pul pul dökmek için çok etkili bir yöntem oluyor.

Özsoy, fırçaların özelliklerini anlatırken şunları söylüyor: ”Kuru fırçalamadan sonra cildin kırmızı olduğunu fark edilirse, bu sadece tahrişin bir sonucu değil, kuru fırçaladığınız alanlarda artan dolaşımın sonucudur. Size parlak bir cilt bırakmanın yanı sıra, Lenfatik drenaja (kan damarlarına dökülen renksiz sıvı) yardımcı olur ve vücuttaki toksinleri atar. Tüm kan, lenf düğümlerinden süzülen lenf sıvısını taşır. Kuru fırçalama, kan pompalama hızını arttırır, bu da lenflerin vücuttan geçmesine yardımcı olur.

Böylece toksinleri ve patojenleri daha hızlı uzaklaştırır. Cildi dolgunlaştırır ve selülit görünümünü azaltır. Kan dolaşımını artırdığı için varisleri rahatlatır. Medikal olarak çok tercih ediliyor. Kan dolaşımını hızlandırması sayesinde damarları rahatlattığı için son zamanlarda şeker hastaları ve kalp hastaları da faydasını görüyor.”

Büyümeye Devam

Vose ürünleri popüler olan pek çok dijital satış platformunda yer alıyor. Firma, bunun yanı sıra eczanelerde, otellerde ve organik içerikli ürünler satan mağazalarda da bulunuyor. Online satışın haricinde doğrudan satış ağı ile de büyümeye devam eden firmada ürünlerin fiyatları ise 65 TL ile 120 TL arasında değişiyor. İç piyasa haricinde İngiltere ve Almanya’ya ihracata başlayan Vose, daha fazla dijital pazar yerlerine girip, yeni pazarlama strateji ve yaklaşımlarıyla Türk bir marka olarak Vose ismini uluslararası platformlarda duyurmak istiyor.

Kaktüs kılından vegan fırçalar
Kaktüs kılından vegan fırçalar

Veganlar at kılı fırçayı neden tercih etmiyor?

At kılı vücut fırçası ve vegan fırça, aynı etkileri gösteriyor. İkisi de kan dolaşımını hızlandırıp, cildi pürüzsüzleştirip yeniliyor. Türkiye’de vegan vücut fırçası ilk olarak sentetik olarak piyasaya sunulmuştu. Vose markası ise piyasaya daha sağlıklı bir ürün çıkarmak için kolları sıvadı ve kaktüs kılından bu ürünü üretmeye başladı. At kılı kaktüs kılına göre biraz daha yumuşak. Çok hassas ciltlerin vegan kullanması önerilmiyor. Vegan fırça, ıslak veya kuru kullanıma uygun. Eğer cilt hassas değilse vegan fırçayı gönül rahatlığıyla kullanmak mümkün.

Hatta daha sert olduğu için cildi sıkılaştırma anlamındaki etkisi at kılı fırçasına göre daha iyi olduğu tespit edilmiş. At kılı fırçasında kıllar tümüyle veteriner hekim kontrolünde atların yelelerinin kesilmesiyle elde ediliyor. Bu durum atların sağlığı için de yapılan rutin bir işlem. Yine de bu durum veganlar için hassas olduğundan kaktüs kılıyla yapılmış fırçalar daha çok tercih ediliyor. Vegan olmayıp bu fırçayı tercih eden kişi sayısı da oldukça fazla.

AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT ZOR / PARA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu