Makaleler

Kampüste Network Kurun

Kampüste network. Networking’den daha iyi bir iş arama ve kariyer planlama stratejisi yoktur. Fakat birçok üniversite öğrencisi, networking’in aşırı histerik toplantılara katılmak, rahatsız kıyafetler giymek, sağ elle el sıkışırken sol elle kartvizit alış verişi yapmak, ve ilgili ve ilgi çekici görünmeye çalışmaktan ibaret olduğunu sanarlar.

Network

Halbuki, networking midenize oturacak bir şey değildir. Aksine, bir üniversite öğrencisi olarak her türlü avantaj sizin elinizdedir; çünkü kendi kampüsünüzdesinizdir, ve kolayca ulaşabileceğiniz pek çok networking imkanıyla çevrilisinizdir. Bu imkanlardan birkaçına göz atın.

Öğrenci Organizasyonları

Pek çok üniversite, devletle ya da profesyonel ulusal gruplarla ilgili olanlar dahil olmak üzere, her türlü öğrenci organizasyonuna sponsorluk ederler.

Bu grupların pek çoğu, iş dünyasının profesyonel isimlerine yer veren ve bu kişilerin öğrencilerle kariyer seçenekleri ve yeni akımlar konusunda sağlayan aylık ya da dönemsel kampüs aktiviteleri düzenlerler. Bu aktivitelerden birine katılın, hatta daha iyisi böyle bir aktiviteyi siz düzenleyin. Bu sayede sizi bir işe, ya da staja yönlendirecek, size yardımcı olacak ve çeşitli kariyer seçenekleri sunacak kişilerle doğrudan bağlantıya geçmiş olursunuz.

Kampüste network
Network

Öğretmenler

Öğretmenlerinizin hayatları akademik camianın ötesine de uzanır. İş sektöründe, sivil toplum kuruluşlarında ya da resmi dairelerde profesyonel ve sizin kariyerinizi etkileyebilecek kontakları olabilir. Mesela işletme hocanız, yerel bir firmanın kurucularından ya da sizi de ilgilendirebilecek, kar amacı gütmeyen bir kuruluşun kadrosunda bulunan biri olabilir

Belli bir bölümün mensubu olan hocaların, o bölümün mezunlarını hangi firmaların işe aldığını bileceklerini de unutmayın. Bu hocaların, şu an iş dünyasının basamaklarını tırmanan eski mezunlarla kontak halinde oldukları ise su götürmeyecek bir gerçektir. Yani hocalarınızın biriyle 15 dakikalık bir konuşma tahmininizden çok daha verimli olabilir.

Öğrenci İşleri Uzmanları

Okulunuz aşağıdaki konularda doğrudan öğrencilerle çalışan düzinelerce öğrenci işleri uzmanı çalıştırmaktadır:

1. Yurtları denetleyen ve buradaki hayatı düzenleyen uzmanlar.

2. Öğrenciler için eğitim ve eğlence aktivitelerini düzenleyen uzmanlar.

3. Sizin bedensel ve ruhsal sağlığınızdan sorumlu olan, sağlık uzmanları ve danışmanlar.

Bütün bu uzmanlara, bir de okulunuzun, sadece öğrencilerle değil aynı zamanda firmalarla da bağlantı halinde olan kariyer merkezini ekleyin.

Maaşları büyük ölçüde sizin ödediğiniz harçlar ve kayıt ücretleriyle karşılanan bütün bu uzmanlar, sonuç olarak sizin için çalışmaktadırlar. Daha da önemlisi, üniversite öğrencilerine yardım etmekten keyif alırlar. Bırakın, size de yardım etsinler.

Dönem Arkadaşlarınız

Beraber okuduğunuz arkadaşlarınız sizin için önem arz edecek kişiler, ya da bu önemli kişiler sizin arkadaşlarınızı tanıyor olabilirler. Hatta firmalar, staja ya da işe kabul ettikleri üniversite öğrencilerini, daha önceden kendileriyle çalışmaya başlamış olan öğrencilere danışarak seçerler.

Üniversite öğrencilerini stajyer olarak çalıştıran bir banliyö firması olan St. Paul’ün öğrenci işleri direktörü Teresa Corey Blanck “Çok iyi çalışan bir öğrenci bulduğumuz zaman, bize tavsiye edebileceği başka arkadaşları var mı diye sormak için ilk önce ona baş vururuz” diyor.

Oda arkadaşınız bazen gerçekten de çok can sıkıcı olabilir. Fakat, kampüsteki pek çok başka insan gibi, çoktandır aradığınız network bağlantısı da olabilir.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu