Anasayfa / Şirket Haberleri / Karakaşlar Group Ege Bölgesinde AVM Kralı

Karakaşlar Group Ege Bölgesinde AVM KralıEge’nin AVM kralı

İlk AVMyi 2002 yılında Aydın Söke’de açan Karakaşlar Group’un şu anda tamamı Ege Bölgesinde olmak üzere 7 AVM’si var. yünün de inşaatını sürdürüyor. Karakaşlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Kemal Karakaş, yaptıkları yatırımların bulundukları yörede hem istihdam yarattığının hem de ekonomik canlılık kazandırdığının altını çiziyor.

TÜRKİYE’DE son yıllarda en çok yatırım yapılan alanlardan biri alışveriş merkezleri. 1990’lı yıllardan itibaren cazibesi artan alışveriş merkezlerine (AVM) farklı sektörlerdeki yatırımcıların da yönelmesiyle birlikte bu merkezlerin sayısı hızla artıyor. Ancak yanlış lokasyon seçimi başta olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı birçok AVM’nin açıldıktan kısa bir süre sonra kapandığına şahit olduk. Geçtiğimiz döneme kadar 16’sı İstanbul’da olmak üzere yaklaşık 25 AVM kapılarını ziyaretçilere kapadı. Bunun yanında AVM yatırımlarına hız kesmeden devam eden, ardı ardına açılışlar gerçekleştiren işadamlarımız da var. Gerçekleştirdiği yatırımlarla Ege’nin AVM kralı olma yolunda ilerleyen Aydın Sökeli Yusuf Kemal Karakaş bu isimlerden biri. Şu anda 7 AVM’si bulunan Karakaş, 3 projenin de yapımını sürdürüyor. Karakaş, bu projelerle outlet AVM alanında Türkiye’de ilk sırada bulunan işadamı. Karakaş’ın sahibi olduğu Festiva Outlet AVM’ler canlılığı ve ekonomik hareketliliğiyle adından söz ettiriyor. Birçok ulusal ve uluslar arası markaların yer aldığı bu AVM’ler, ünlü markaların uygun fiyatlarla tüketicileriyle buluştukları adresler haline geldi. Perakende sektörüne 2002 yılında Aydın Söke’de açtığı AVM’yle başlayan Kaıakaş’ın inşaat ve gıda sektörlerinde de yatırımları var. Karakaş, 7’nci AVM’yi geçtiğimiz 14 Ey-lül’de Manisa Salihli’de açtı. Salihlililer, açılışta bir konser veren Yusuf Güney’in şarkılarıyla eğlenceli saatler geçi/di. “Festiva” markasıyla yatırımlarını devam ettiren Karakaşlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Kemal Karakaş, Salihli Festiva Outlet AVM’de 450 kişinin istihdam edildiğini belirtiyor. Karakaş, yaptıkları yatırımların hem istihdam yarattığının hem de ekonomik canlılık kazandırdığının altını çiziyor.

AVM yatırımına ne zaman başladınız? Şu anda nerelerde AVM’leriniz var?
AVM yatırımlarına yaklaşık 10 yıl önce başladık. Bu alana girmeden önce perakende, inşaat ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteriyorduk. Karakaşlar Group olarak Ege’nin farklı bölgelerinde konut ve villa projeleri hayata geçirdik. 2003 yılında AVM işine girmeye karar verdik. İlk yatırımı 2004 yılında 20 bin metrekare kiralanabilir alanıyla memleketimiz Aydın Söke’de yaptık. Söke-Bodrum karayolunun 4’üncü kilometresinde yer alan AVM, bölge halkının dışında yaz döneminde yerli ve yabancı turistlere de hizmet veriyor. Bu AVM’nin ardından yine Aydın Söke’de ikinci yatırımımız için kollan sıvadık. Kısa bir sürede inşaatını bitirerek hizmete açtık. Yine Bodrum karayolunun 5’inci kilometresinde bulunan bu AVM, 29 bin metrekare alana kurulu. Halen ilk günkü canlılığını sürdürüyor. Bu iki AVM’de yakaladığımız başarı Karakaşlar Group olarak yatırımlarımızı hız kesmeden devam ettirme cesareti verdi. Yine Söke’de 45 bin metrekare alana üçüncü AVM’yi yaptık. Grubumuzun 6 ay gibi kısa bir zamanda inşaatını tamamlayıp 2006’nın temmuz ayında hizmete açtığı Ulusoy Outlet Park ise Susurluk-Balıkesir karayolu üzerinde bulunuyor. Karayolu üzerine inşa edilmiş en büyük alışveriş ve dinlenme tesislerinden biri olan Ulusoy Outlet Park, 114 bin metrekare alanda kurulu. Yerli ve yabancı markaların outlet mağazalarının yer aldığı bu merkezde, çeşitli lezzetlerin sunulduğu restoranlar da bulunuyor. Bu AVM’yi diğerlerinden farklı bir bölgede kurmuştuk. Bu yatırımın sonucunda da başarılı olmamız, bizi Ege’nin diğer bölgelerinde de yatırım yapma yönünde cesaretlendirdi. Bunun üzerine Muğla’da 14 bin metrekare alanda beşinci, Kütahya’da 26 bin metrekare alanda 6’ncı merkezi faaliyete geçirdik.

  Bernardo Osmanlı Koleksiyonu Çıkardı

Bu yatırımlarımızla birlikte markalaşma çalışmalarına hız verdik. Tüm AVM’leri-mizi ‘Eğlence tadında alış veriş’ sloganıyla Festiva markası adı altında topladık.

İnşaatı devam eden projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Bunlar ne zaman hizmete girecek?

Karakaşlar Group olarak AVM yatırımlarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Türkiye’de outlet alanında en fazla projeyi hayata geçiren kurumuz. Şuan yapımı devam eden alışveriş merkezlerimiz de var. 2013’ün mayıs ayında Uşak’ta 8’inci Festiva AVM’nin açılışını gerçekleştireceğiz. 32 milyon dolara mal olacak bu pıoje, 22 bin metrekare alan üzerine kuruluyor. Bunun yanında İzmir Urla’da bir AVM kuruyoruz. Bunun açılışını da 2013’ün sonunda gerçekleştireceğiz. Yine gelecek yılın son aylarında açılışını gerçekleştireceğimiz İzmir Bornova Festiva, 10’uncu AVM’miz olacak. Bu iki yatımımızın toplam bedeli ise 65 milyon dolar.

Yusuf Bey, Karakaşlar Group yakaladığı bu ivmeyi nelere borçlu?

Karakaşlar Group olarak AVM yatırımlarında çok iyi bir noktaya geldik. Az önce de belirttiğim gibi sektörde en fazla yatırıma sahip kurumuz. 7 AVM’nin 7’sin-de de faaliyet gösteren perakendeciler, cirolarından ve AVM içindeki sirkülasyondan çok memnunlar. Bu da alışveriş merkezlerimizin doğru lokasyonda olduğunu gösteriyor. Alışveriş merkezi yatırımlarının başarıya ulaşabilmesi için doğru lokas-yon çok önemli bir unsur. Bunun yanında mimarisi ve yapısı da bir yatırımın başarıya ulaşması ve insanların onu tercih etmesinde çok önemli. Örneğin metropollerde gördüğümüz büyük metrekarelerdeki alışveriş merkezlerinin Anadolu’da başarıya ulaşması daha zor. O yüzden bu yatırımların doğru lokasyonlarda ve doğru projeyle hayata geçirilmesi gerekiyor. Karakaşlar Group olarak profesyonel bir kadroya sahibiz. Bugün bu noktaya gelmemizde kadromuzun özverili çalışmalarının katkısı çok büyük.

Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Alışveriş merkezleri yatırımlarımıza devam edeceğiz. Ege’den başladığımız bu yolculuğumuzu Anadolu’nun her bölgesine Festiva bayrağını dikerek devam ettirmek istiyoruz. Bir yandan devam eden yatırımlarımızı hızlı bir şekilde bitirmek için çalışıyoruz. Diğer yandan da yenileri için araştırma ve fizibilite çalışmalarımız devam ediyor. Bugün Festiva Outlet AVM’lerimiz faaliyette bulunduğu yerlerde, pek çok güçlü markanın içinde olduğu, civar halkı için eğlence ve alışverişin bir arada olduğu sosyal birleşme alanları haline geldi. Bundan sonra daha çok kitleye ulaşarak, herkes için erişilebilir olmayı hedefliyoruz, insanlara sadece alışveriş yapabilecekleri yerler sunmuyoruz. Onlara yaşam ve eğlence merkezleri inşa ediyoruz, insanların yaşam kalitesini yükseltecek, hayatlarına konfor katacak alanlar üretiyoruz. Bu yolda çalışmalarımıza devam etme hede-findeyiz.

Peki, yatırımcı olarak karşılaştığınız sorunlar var mı?

Yatırımcı olarak karşılaştığımız sorunlar var. Bazen bürokratik engelleri aşmakta sıkıntı yaşıyoruz. Örneğin Manisa-Salihli’deki Festiva AVM’mizin inşaatı bürokratik engellerden dolayı planladığımız süreden biraz daha uzun sürdü. Bu engelleri aşmamızda bize destek veren Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Gii-nay’a teşekkür ediyorum. Bunun yanında Salihli Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay’a, Salihli Kaymakamı Ertan Peynir-cioğlu’na da teşekkürlerimi sunuyorum.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir