Kariyer ve İş

Kariyeriniz İçin 10 Öneri

Kariyer sahibi olmak için 10 öneri

Eskilerin de söylediği gibi “Bugün gelecek hayatınızın ilk günü.”, kariyerinizde daha iyi bir sonuç elde edebilmek adına bir şeyler yapmak için asla geç değildir. Aşağıda yeni yıla özel 10 öneri bulabilirsiniz:

Dersinize Konsantre Olun

İş hayatınızın her gününü okulda geçirdiğiniz bir gün gibi düşünün. Bir şeyler öğrendiğinizden ve verimliliğinizi arttırmak adına öğrendiğiniz şeyleri uyguladığınızdan daima emin olun. Bunun için yepyeni yetenekler geliştirmek zorunda değilsiniz. İşinizin belirli noktalarını ve işlevlerini anlamak ve bu noktaları göz önünde bulundurmak kadar basittir aslında yapmanız gereken şey. Gününüzü bir uyurgezer gibi geçirmeyin ve önemli olduğunu düşündüğünüz noktalarla ilgili notlar alın.

Bir Sonraki Basamağa Odaklanın

Güven kazanabilmek için işinizde kendinizi geliştirebilmelisiniz. Kariyerinizde mutlu olmak için bir sonraki adımınızı bilinçli olarak atmanız gerekir. Kariyeriniz için bir yol çizmeniz işinizde kalıcı olmanızı sağlar. Bir sonraki görevinizi netleştirmek adına müdürünüzle görüşme yapın. Eğer bunu bulunduğunuz firmada veya takımda yapamıyorsanız, yeni bir iş aramanın zamanı gelmiş olabilir.

kariyer
kariyer

Firmanızın Hedeflerini Anlayın

Yaptığınız işin firmanızın amaçlarına nasıl bir katkı sağladığını anladığınızdan emin olun. Rolünüz firmanızın karını arttırmak mı? Markanızı tanıtmak mı? Sizden beklenen şey müşterileri memnun etmeniz mi? İşinizin büyük resmin neresinde olduğunu bilmek size ilham ve başarı hissi vermenin yanında yaptığınız işin somut etkilerini görmenizi de sağlar.

Etik Olun

İşinize dürüstlük getirin. Firmanın yönetiminden de, temizliğinden de sorumlu olsanız, daima dürüst olun. Sadece boş bir gün geçirmek için izin almayın, bu hırsızlıktan başka bir şey değildir. Yaptığınız işlerin sorumluluğunu taşıyın. Eğer uzaktan çalışıyorsanız, gerçekten yapmanız gerekeni yaptığınıza emin olun. Yapacağınızı söylediğiniz şeyi yapın. Dürüstlük ve güvenilirlik yöneticinize çok şey ifade eder.

Formda Kalın

Bu madde büyük bir olasılıkla geçen yılki yeni yıl planlarınız arasında da vardı ve sahip olduğu önem dolayısıyla yine olmalı. Haftada 3 gün, 20 dakika terlemenizi sağlayacak şeyler yapın. Öğlen yemeğine yürüyerek gidin. Bir spor kulübüne kayıt olun. Ağırlık çalışın. Sağlıklı bir beden sağlıklı bir aklın önkoşuludur. Spor kan akışınızı hızlandırır ve bu hız düşünme sürecinize de yansır. İşiniz de daha üretken olur ve en önemlisi de kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Rolünüzü Arttırın

Daima nasıl daha ileriye gidebileceğinizi düşünün. Sahip olduğunuz rolün yardımcı olabileceği projeler var mı? Aktif olun ve katılmayı teklif edin. Yeni fikirler yaratın ve bunları uygulamak için yöneticinizle beraber çalışın. Eğer bir hamstersanız, kafanızı kafesinizden çıkarmanın vakti geldi demektir. Rolünüzü biraz arttırın. Bu durum kesinlikle fark edilecektir.

Yöneticinizle İletişim İçinde Olun 

Yöneticinizin ve firmanızın ne yaptığınız konusunda sizinle aynı fikirde olduğundan emin olun. Aktif olun ve beklentileri karşıladığınızı, hatta aştığınızı yöneticinize ispatlayın. Siz yaptıklarınızdan bahsetmeseniz de yöneticinizin sizi yakından takip ettiğini zannetmeyin. Eğer yaptığınız iş ve yöneticinizin sizden beklediği iş arasında farklılık varsa, bunun suçlusu siz olabilirsiniz. Son ana kadar beklemeyin ve yöneticinizle sıkı bir iletişim içinde olun.

Başkalarından Haberdar Olun

Genel olarak yalnız da çalışıyor olsanız, iş arkadaşlarınızın rollerini ve neler yaptıklarını bildiğinizden emin olun. Herkesin yaptığı işe karşı ilgi gösterin; sadece birkaç kişiyle iletişim halinde olup belli bir grubun parçası haline gelmeyin. Lise artık sona erdi, asla ne zaman kime ihtiyacınız olacağını bilemezsiniz.

İletişim Halinde Olun

İnsanlara cevap vermek için beklemeyin. Eğer işiniz gereği bir e-mail trafiği içindeyseniz, gelen maillerinize zaman kaybetmeden cevap verin. İnsanların ne yaptığınızı bildiklerinden emin olun. Eğer bir proje üzerinde çalışıyorsanız, bunu kimin bilmesi gerektiğini düşünün ve o kişileri bilgilendirin. İnsanlarla konuşun ve onları önceden bilgilendirin. Ve birisi size yardım ettiğinde, teşekkür ettiğinizden emin olun. Bu maddenin listede olması bile çok şaşırtıcı ancak etrafta iletişim kurma konusunda birçok başarısız kişi var, onlardan biri olmayın. 

Gününüzün Keyfini Çıkarın 

Eğlenin. Sıkı çalışın, ancak bunu yaparken de gülümseyin. Asık suratlı birinden kimse hoşlanmaz. Her güne pozitif bir ruh hali içinde başlayın. Ailenizle ve arkadaşlarınızla da vakit geçirin. Kendiniz ve onlar için de zaman yaratın. Buna iş-yaşam dengesi denir. Sadece çalışmak hayatı zevksiz kılar.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu