Anasayfa / Şirket Haberleri / Karsan ünlü İtalyan tasarım şirketinin peşinde?

Karsan ünlü İtalyan tasarım şirketinin peşinde?TÜRKİYE son iki yıldır yerli otomobil üretecek “babayiğit” arıyor. Henüz bulunabilmiş değil ama Türk şirketleri dünyada satılık olan otomotiv şirketlerini yakın takibe almış durumda. İtalya’nın iflasın eşiğinde olan tasarım şirketi Bertone’yi bir Türk şirketin almaya hazırlandığını duyduk.

karsanGeçtiğimiz hafta Italyan basını krizdeki Bertone’nin bir Türk şirketiyle masaya oturduğunu, yakın dönemde firmanın devrinin gerçekleşeceğini yazdı. Arkadaşımız Mehtap Halıcı, adı gizli tutulan Türk şirketinin de Karsan olduğunu öğrendi. 101 yıllık Bertone için Karsan’ın 2 milyon euro’luk teklifte bulunduğu kaydediliyor. Bertone; Maserati, Opel, Lamborghini’nin de aralarında bulunduğu pek çok markanın önemli modellerine imza atmış bir şirket. Karsan adına görüşmeleri şirketin Murahhas Azası Jan Nahum yapıyormuş.
1966 yılında kurulan Karsan, 1979-1998 yılları arasında Koç Holding çatısı altında faaliyet göstermiş, 1998’de inan Kıraç’ın çoğunluk hisselerini almasıyla birlikte Kıraça Holding bünyesine dahil olmuştu. 2012’de 583 milyon TL ciro elde;eden Karsan, geçtiğimiz yıllarda New YorkTaxi projesinde finale kalmıştı. Karsan şimdi de 101 yıllık Bertone’ye talip…

1912 yılında kurulan İtalyan Bertone, bir asırlık tarihinde Avrupa’nın hemen hemen tüm otomotiv markalarının çeşitli modellerini tasarladı. Otomobilde tasarımın babası olarak bilinen Bertone; Ferrari’den Aston Martin’e, Fiat’tan Lamborghini’ye, Volkswagen’den Opel’e kadar birçok markaya imzasını attı. Kişiye özel araç da tasarlayan Bertone’nin Lamborghini Countach, Ferrari 250 GT, Alfa GT gibi çok konuşulan tasarımları var.

Bertone, 2008 yılında çıkan ekonomik krizden etkilenmişti. İtalya İcra Mahkemesi’nin yönetici atadığı şirket uzun zamandır grevler ve işten çıkarmalarla gündemdeydi. İtalya icra Mahkemesi’nin kabul etmesi halinde firma Karsan’a devralacak. Çalışan sayısı 2 bin 500’den 165’e düşen Bertone, Koç Ailesi’nin damadı inan Kıraç’ın sahibi olduğu Karsan’la tekrar hayata dönecek.

  Güzel İş Kapısı 185 Kişiyi İş Sahibi YapacakYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir