Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

Kıbrısta Ev Almak

Kıbrıs’ta ev almak artık daha kolay
KKTC’de ev alacak TC vatandaşları için güvenlik soruşturması zorunluluğu kaldırıldı. Artık yavru vatanda satın aldığınız gayrimenkulün tapusunu 2-3 ay içinde alabiliyorsunuz. Yabancıların talebindeki düşüş nedeniyle fiyatlar da daha cazip…

KKTC Bakanlar Kurulu, ilgili yasada değişiklik yaparak Kuzey Kıb rıs’ta taşınmaz almak isteyen TC vatandaşlarım şahsi araştırmadan muaf tuttu. Kuzey Kıbrıs’ta daha önce ev, villa veya arazi almak isteyen Türk vatandaşları izin almak için 12 ile 18 ay beklemek zorunda kalıyordu. Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla bu süre 2-3 aya inmiş oldu.

KKTC yasalarına göre, Kıbrıs vatandaşı olmayan özel veya tüzel kişiliklerin Kıbrıs’ta gayrimenkul satın alması Bakanlar Kurulu iznine tabi.

KKTC vatandaşı olmayan özel veya tüzel kişilikler, Kuzey Kıbrıs sınırları içinde Bakanlar Kurulu’nun verdiği izinle ya bir hane (ev veya villa), ya bir dükkan ya da 1 dönüm (bin 338 metrekare) araziye sahip olabiliyor. Bakanlar Kurulu, izin verirken özellikle iki hususta araştırma yapıyor: Satın alınan arazinin konumu itibariyle stratejik ve güvenlik açısından sakıncalı olup olmadığı (genellikle askeri bölgelere yakınlığı göz önüne alınıyor) ve satın alacak kişinin şahsına ilişkin güvenlik soruşturması…

TC VATANDAŞINA MUAFİYET

İşte bu işlemler nedeniyle Bakanlar Kurulu’ndan izinlerin çıkması 12 ila 18 ayı bulabiliyor.

Ancak bu izinler çıktıktan sonra başvuru sahipleri gayrimenkulün tapusunu (mülkiyetini) devralabiliyor. Sürecin uzunluğundan dolayı birçok başvuru sahibi, bu süreçte mülkünü sözleşmeyle satıyor ve akdi mal sahipliği haklarını devrediyor. Satış esnasında satıcı yüzde 4 stopaj vergisi, alıcı ise yüzde 5 KDV, yüzde 6 tapu harcı ve yüzde 0.5 sözleşme pul lıarcı ödüyor.

KKTC hükümeti yeni bir yasa çıkarmadı. Ancak Fasıl 109’da bir değişiklik yaptı. Bakanlar Kurulu, aldığı kararla KKTC’de taşınmaz almak isteyen TC vatandaşlarını şahsi araştırmadan muaf tuttu. Taşınmazın bulunduğu bölgede daha önceden başka bir yabancı için başvuru yapılmamışsa 2-3 ay içinde tapunuzu almanız mümkün olabiliyor.

OTURMA İZNİ DE ZOR DEĞİL

Kuzey Kıbrıs’ta oturma izni almak içinse mevcut uygulamalarda bir değişiklik yapılmadı. 3-4 gün içinde oturma izni alabilirsiniz. Bu izni alabilmek için bir evinizin olması ya da kira sözleşmesi yapmanız şart. KKTC’de gelir elde etmek için çalışmak zorunda olmadığınızı, ya banka hesabınız ya da emekli maaşı gibi düzenli bir gelire sahip olduğunuzu belgelemeniz yeterli.

KONUT SATIŞLARI DÜŞTÜ

Bu arada, 2007 yılından bu yana KKTC’de yeni konut projelerinin sayısında hızlı bir düşüş görülüyor. Adanın kuzeyinde yaşayanların yüzde SO’i Ingiliz uyruklular, yüzde 15’i ise diğer Avrupa ülkeleri vatandaşlarıydı. Kuzeyde gayrimenkulü kalan bazı Güney Kıbrıslıların onları satın alan Ingilizlere dava açması üzerine talepler düşmüştü. Buna bir de finansal kriz nedeniyle re-mortgage finansman imkanlarının azalması eklenince AvrupalIların ilgisi durma noktasına gelmiş…

MUTLAKA AVUKATA DANIŞIN

Gayrimenkul uzmanları, Kıbrıs’ta ev alacakları bazı konularda uyarıyor. Taşınmazın herhangi bir engeli olmaması, yapan müteahhidin Müteahhitler Birliği’ne üye olması ve daha önce yaptığı işlerin referans olarak görülmesi, herhangi bir imza atılmadan ve ödeme yapılmadan mutlaka bu işten anlayan bir avukatın devreye sokulması gerektiğini söylüyorlar.

KKTC’de noter olmadığını hatırlatan uzmanlar, “Tasdik memurlarını noter gibi algılamayın” diyorlar. Bu konuda en doğru yöntemin bu tip sözleşmelerin bir avukat tarafından tanzim edilmesi olduğunu da sözlerine ekliyorlar. Ancak herkesimin ortak görüşü KKTC’de gayrimenkul yatırımı için fırsatların olduğu yönünde. Özellikle villa ve yazlık yatırımı için fiyatların çok uygun olduğu belirtiliyor. Bizde bu noktada adadaki yatırım yapılabilecek projeleri mercek altına aldık.

İşte Kuzey Kıbrıs’ta satışı devam eden konut projelerinin özellikleri ve fiyatları…

BULUT İNŞAAT

İstanbul Esenyurt’ta inşa ettiği Evviva markalı konutlarla adını duyuran Bulut İnşaat, bu projeyi Kıbrıs’a da taşıdı. Firma, Girne ve Lefkoşe arasında Evviva Lavinium ve Greencity projelerini hayata geçirdi. Girne’de 280 villa ve 120 konutluk bir projeyi daha hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Evviva Lavanium, adanın en büyük konut projelerinden biri. 900 konutluk projede 140 metrekarelik 3+1 daire seçenekleri sunuluyor. Dairelerin peşin fiyatı 40 bin, vadeli fiyatı 45 bin sterlin (1 sterlin 2.80 TL civarında). 20 bin sterlin peşinat ve ayda 416 sterlin ödeyerek 60 ay vadeyle ev sahibi olmak mümkün.

Projenin sosyal alanları arasında 4 farklı yüzme havuzu, ilkokul, açık ve kapalı alanlar yer alıyor.

Firmanın ikinci projesi Greencity ise 6 bin 650 metrekare arazi üzerinde 48 dubleks ve 4 çatı katı daireden oluşuyor. 94 ve 162 metrekare arasında değişen 2+1 ve 3+1 dubleks daire seçenekleri sunulan projede, fiyatlar 70 bin 400 ile 130 bin sterlin arasında değişiyor.

LEVENT İNŞAAT

Levent Inşaat’ın Kıbrıs’ta 6 yeni projesi var: Ağırdağ Apartmanları, Güzelyurt Apartmanları, Girne Apartmanları, Kaymaklı Villaları, Karaoğlanoğlu Villaları ve Famagusta Evleri… Firmanın biten projeleri ise Tatlısu Villaları, Lapta Coast Villaları, Lapta Vievv Villaları, Boğaz Cove Villaları, Crystal Cres-cent Villaları ve Gönyeli Apartmanları.

TATLISU VİLLALARI

Küçük Erenköy’ün girişinde deniz kenarında inşa edilen Tatlısu Villaları’nda ortak yüzme havuzu, jeneratör, arıtma sistemi, yeşil alan ve çocuk oyun alanı bulunuyor. Müstakil ve ikiz dört tip 120 konuttan oluşan projede 3 yatak odalı ikiz evler 65-70 bin, 4 yatak odalı müstakil evler 85 bin, 3 yatak odalı müstakil evlerse 100-120 bin sterlin arasında fiyatlarla satışa sunuluyor.

LAPTA COAST

Deniz kenarında inşa edilen 7 Lapta Coast villasının her biri 130 bin sterlinden satışa sunulmuş durumda. 3 yatak odalı bu evleri, yüzde 40 peşinat ödeyerek yıllık yüzde 8.5 faiz oranı ve 6 yıl vadeyle satın almak mümkün.

LAPTA VIEW

Dağ manzaralı Lapta View Villaları, iki tipte 25 konuttan oluşuyor. 3 yatak odalı müstakil evlerin fiyatı 130 bin sterlin. Projeden yüzde 40 peşinat ödeyerek yıllık yüzde 8.5 faiz ve 6 yıl vadeyle ev sahibi olmak mümkün.

BOĞAZ COVE VİLLALARI

İskele Boğaz’da deniz kenarında inşa edilen Boğaz Cove Villaları, üç farklı tipte 31 konuttan oluşuyor. Birinci ve ikinci tip

3    yatak odalı müstakil villaların fiyatı 130 bin, 4 yatak odalı üçüncü tiplerinki ise 135 bin sterlin. Yüzde 40 peşinat ödeyerek yıllık yüzde 8.5 faiz oranı ve 6 yıl vadeyle villa sahibi olmak mümkün.

CRYSTAL CRESCENT VİLLALARI

Girne Boğaz’da inşa edilen Crystal Crescent Villaları II, iki tipte 44 konuttan oluşuyor. Arıtma sistemi bulunan sitede 3 yatak odalı ikiz evlerin tamamı satılmış durumda. Satışı devam eden 3 yatak odalı müstakil evlerse 125 bin sterlinden sahiplerini bekliyor. Yüzde 40 peşinat ödeyerek yıllık yüzde 8.5 faiz oranı ve 6 yıl vade imkanından yararlanmak mümkün.

GÖNYELİ APARTMANLARI

Gönyeli Apartmanları, 12 blok ve 72 daireden oluşuyor. Üç yatak odalı tek tip dairelerin fiyatı 58 bin 500 sterlin. Projeden yüzde 40 peşin ödeyerek yıllık yüzde 10 faiz oranı ve 10 yıllık vadeyle ev sahibi olmak mümkün.

AĞIRDAĞ APARTMANLARI

Girne Boğaz’da inşa edilen Ağırdağ Apartmanlarında 4 blokta 32 daire bulunuyor. Üç yatak odalı tek tip dairelerin fiyatı 58 bin 500 ile 70 bin sterlin arasında değişiyor. Projeden yüzde 35 peşinat ödeyerek yıllık yüzde 12 faiz oranı ve 10 yıl vadeyle ev sahibi olabilirsiniz.

BÜLENT EKIMCI

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu