İş Fikirleri ve İş Kurmak

Kilosu 20 Bin Lira Olan Safran Yetiştiriciliği

Ağustos ayının ikinci yarısında dikimi yapılan safran, 39 dekar alanda 38 çiftçi tarafından üretiliyor.

Ekim-kasım ayları arasında mor renkli ve hoş kokulu çiçekleri açan 15-30 santimetre uzunluğundaki safran bitkisini sabah saatlerinde toplayan üreticiler, 80 bin çiçekten sadece yarım kilo elde ediyor ve kilosunu 10 ile 20 bin lira arasında satıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Çetin Ayvalık, bitkinin bakımının çok zor olduğunu kaydetti. Safranın özel eğitimler sonunda üretilebildiğini vurgulayan Ayvalık, bu nedenle çiftçilere destek verdiklerini söyledi.

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yetiştirilen ve çok çeşitli alanlarda kullanıldığı için “mucize bitki” diye adlandırılan, kilosu 10 ile 20 bin lira arasında satılan safranın hasadı törenle başladı.

Ağustos ayında dikimi yapılan ve kendi ağırlığının yüz bin katı kadar sıvıyı boyayabilme özelliğine sahip safranın hasadı dolayısıyla Yazı köyde safran yetiştiricisi İrfan Parmak’ın tarlasında tören düzenlendi.

Törende, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Çetin Ayvalık, safran hakkında bilgi verdi.

Kaymakam Gökhan Azcan, törende yaptığı konuşmada, kasım ayında mor renkli ve hoş kokulu çiçekleri açan safran bitkisinin, sabah erken saatlerde güneş tam doğmadan önce toplandığını söyledi.

Safranbolu’nun lokum ve üzümden sonra 3.güzelinin safran olduğunu belirten Azcan, şöyle devam etti:

Safran üretimi gerçekten çok zahmet gerektiren bir bitki. Birçok alanda kullanılıyor. Kalitesini ve üretim miktarını artırmak için bütün imkanlarımızı seferber ediyoruz. Safranbolu safranı dünyada kendini kanıtlamıştır. Atalarımızdan bize kalan safran üretimini gelecek kuşaklara da aktarmak zorundayız. Çiftçilere safran üretimi yaptıkları için teşekkür ediyorum. Hasat hayırlı olsun” dedi.

Belediye Başkanı Necdet Aksoy, Karabük Garnizon Komutanı Jandarma Albay Samit Tokmak, Emniyet Müdürü Oktay Keskin ve daire müdürlerinin de katıldığı törende, protokol tarladan safran topladı.

Daha sonra ilçe merkezinde bulunan Asmaaltı’nda safranlı zerde kaynatıldı ve katılımcılara ikram edildi. Zerde ikramına Karabük Valisi İzzettin Küçük de katıldı.

Etkinlikler, Cıngıllıoğlu Sanat Galerisi’nde açılan ve safranın fotoğraflarının yer aldığı bir fotoğraf sergisi açıldı.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

7 Yorum

  1. Kardeşlerim elimde safran var irtibata geçerseniz yardımcı olurum 05426542882

  2. 200 gr iran horasandan getirdiğm safran var satmada yardımcı olan varmı 05350528544

  3. Merhaba, elimde İRAN safranı var talepler doğrultusunda istenilen miktarlarda getirebilirim, ilgilenenlere. 0549 602 2000

  4. Safran konsantresi araştırıyorum elinde olan veya ürericisini bilen lütfen iletisime girsin

  5. marhaba ben irandan aryorum alimdaki safrani nasl sata bilirim yardim edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu