İş Fikirleri ve İş Kurmak

Kiralanabilen Bebek Giysileri

Avrupa ülkelerinde uygulamaya girmiş bir iş fikri. Türkiyede de bu iş modelini hayata geçirmek için kendinize bir şans verin. Bebek ve çocuk üzerine kurulacak iş fikirleri her daim tutmuştur.

İş Fikri: Aylık Olarak Kiralanabilen Bebek Giysileri

Genel Bakış:

Plum adlı San Francisco’da kurulmuş bir şirket aylık olarak bebek giysisi kiralanabilecek bir platform kurdu. Bebekler çok hızlı büyüyor  ve kısa bir süre içinde bebeğe yeniden giysi almak gerekiyor. Bu durum da aile bütçesinden ekstra masraf yapılmasına yol açıyor. İşte Plum bu harika tespitten yola çıkarak kuruldu. Bu iş fikri “transumer” adı verilen yeni bir tüketici profilini hedef alıyor. Transumer, sahiplenmenin üzerinde bir değer anlayışına sahip “consumer” (tüketici)’dır ve satın almak yerine, mümkün olduğunda ürünü kiralamayı tercih eder. Transumer’lar geleneksel tüketicilere göre daha gençtir.  Film kiralamak hatta pahalı bir gece giysisini arkadaşların birbirine ödünç vermesi transumerizm felsefesinin örneklerindendir. Pazarlama uzmanları, sıradan müşteri tipinin transumer’a dönüşmesi için; “kiralama yöntemi ile daha fazla sayıda ürün deneyimi yaşarsınız” taktiğini izlemektedirler.

İhtiyaçlar:

“Transumer” denilen tüketici profili hakkında detaylı araştırma yapın. Ülkemizde bu tip bir kitleye nasıl ulaşacağınızı ya da nasıl bu kitleyi büyüteceğinizi planlayın. Sosyal sorumluluk açısından Türkiye’de hangi kurumlarla işbirliği yapacaksınız bunu da planlamanız gerekir.

Başarı İçin İpuçları:

Söz konusu olan, bir insanın sahip olduğu en değerli varlığı yani bebeğidir. O halde hizmetin bebek sağlığını tehdit etmemesi önem taşımaktadır. Ayrıca Plum oldukça sürdürülebilir bir sistem kurmuştur. Bu sistemi,  Türkiye’deki yerel ebeveyn psikolojisini de hesaba katarak daha da geliştirebilir, bölgenize adapte edebilirsiniz. Müşteriler kiralama işlemine 2, 4 ya da 7 parça giysiden oluşan sayı tercihiyle başlıyorlar. Ardından Plum organik temizlik malzemeleriyle yıkanmış, yepyeni görünen ve mevsime ve bebeğinizin bedenine uygun giysileri yine organik dokumadan yapılmış bir ambalaj içinde size gönderiyor. Bu ambalaj da kumaştan olduğu için organik deterjanla yıkanıp, tekrar tekrar kullanılabiliyor. Bu noktadan sonra 3 aylık bir zaman zarfında müşteri dilediği anda giysileri geri gönderebiliyor. Böylece bebek giysilerin içine sığmamaya başladığında müşteriler giysiyi Plum’a geri yollayabilmekte ve bir sonraki bedende yeni giysiler teslim alabilmektedir.

Plum, hasar görmüş, lekelenmiş giysiler nedeniyle müşterilerinden ücret almaz. Bunun yerine, artık kiraya verilemeyecek bu giysileri ihtiyaç sahiplerine bağışlar.

100 Bin TL ve Altında Sermaye İle Yapılacak Trend İş Fikirleri

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu