Şirket Haberleri

Kirpi Cafe 10 Şube Açmayı Hedefliyor

kirpi kafeGloria Jeans Coffee’nin Kurucusu Caner Diniz, Anadolu yakasındaki Kirpi Cafelerin sayısını 4’e ulaştırdı. İstanbul Avrupa Yakası’na Etiler ve Nişantaşı’na da iki adet daha Kirpi Cafe açmayı planladıklarını söyleyen Diniz, üç yıl içinde 10 şubeye ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Son yıllarda yeme içme mekanlarıyla revaçta olan Anadolu Yakasının en çok tanınan zincirlerinden biri olan Kirpi Cafe alternatif denince akla gelen ilk işletmelerden biri. 2002 yılında Caner Diniz tarafından kurulan ve 2004 yılının sonlarında ivme kazanan mekan, şimdilik sadece Anadolu Yakası’nda yer alan dört şubesiyle hizmet veriyor.Caner Diniz, liseye kadar hayatının ilk bölümünü Adana’da geçirmiş. Tüm tatillerde baba mesleği olan mobilya imalatı ve ticarethanesinde çalışmış. 1980’lerde üniversite sınavlarında hem mimarlık hem de turizm işletmeciliği kazanınca bir yol ayrımına gelmiş. O, yeni yerler görmeyi, yeni şeyler denemeyi seçmiş ve turizm işletmeciliği bölümünde karar kılmış. Restoran işine aşina olma durumu böylelikle kendiliğinden gelişmiş.

Kendi işini kurana kadar, birçok yerde yönetici olarak çalışmış. 2004 yılında Türkiye’de zincir coffee shop segmentinin ilki ve pazar yaratıcısı Gloria Jeans Coffee’yi kurmuş. Bu süreçten hemen sonra kendi işini yapma duygusunun ağır bastığını söyleyen Diniz, “Kendi karakterimde var olan yalnız ve özgür olma duygusu ile Kirpi Cafe’yi yarattım. Kirpi Cafe’yi yaratırken başka bir kahve markası ile kendi yarattığım sisteme rakip olmak bana etik gelmediği için, farklı bir alanda ve kendi markam ile var olmayı istedim” diyor.

Yeni konsept yarattı

Yaklaşık 10 yıllık bir marka Kirpi Cafe. Kurulduklarından bu yana müşterilerin kendilerini iyi hissedebilecekleri bir mekan yaratmayı hedeflediklerini ifade eden Diniz, bunun için menüyü ve fiyatlandırmayı ulaşılabilir kıldıklarını vurguluyor. Diniz, yaşadıkları süreci şöyle anlatıyor: “Memnuniyetsizliği asla kabul etmedik. Her hatamızdan ders çıkarttık. Yalnızca misafirlerimizi dinledik. Beklentilerini ortaya koyarak daha iyilerini nasıl veririz diye ekibimizle kafa patlattık. Çok araştırdık, çok inceledik. Sonucunda memnun ve sadık misafir kitlesi yarattık. Fakat asla ‘yeter’ demiyoruz.”

Diniz, Koşuyolu’nda açılan Kirpi Cafe Restoran bir süre sonra yetmez olunca sırayla Kozyatağı, Bağdat Caddesi Erenköy ve son olarak Ümraniye şubelerini açtı. Son olarak da Kirpi Cafe konseptinden biraz daha farklı olarak Liv Hospital’in içinde bir kafe açtıklarını belirten Diniz, “Burada konseptimiz bir hastane kafesi olduğu için Kirpilerin genel konseptinden farklı ama hizmet hedefimiz aynı” diyor.

10 şube hedefi

Her bir işletmeye konumu ve m2’sine göre 750 bin ile 2 milyon TL arasında yatırım yaptıklarını belirten Diniz, 2013 yılında en az iki yeni kafe daha açmayı hedeflediklerini sözlerine ekliyor. Özellikle Avrupa yakasına odaklanacaklarını ifade eden Diniz, Nişantaşı ve Etiler’in ilk tercihleri arasında olduğunu vurguluyor. Diniz, önümüzdeki üç yıl içinde ise 10 şubeye ulaşmayı planladıklarını belirtiyor.

Franchising vermeyi düşünmediklerini belirten Diniz, şöyle devam ediyor:

“Hedefe misafir memnuniyetini koyduğunuzda her şeyiniz özel olmak zorunda. Ekibimizin eğitimine önem veriyoruz. Her bir çalışanımız benimle aynı duygu yoğunluğuyla çalışır. Sık sık değiştirdiğimiz menülerimizde farklı tatlar arar ve misafirlerimizin beğenisiyle sunarız. Doğal olmaya gayret ediyoruz. Soslarımız ve tatlılarımız buna annemin reçel tarifleri de dahil bizim ima-latımızdır ve asla katkı maddesi içermez.”

Rekabet, standartları yükseltecek

21’inci yüzyılın hizmet yüzyılı olacağını söyleyen Caner Diniz, büyük grupların bu sektöre eğilimi, standartların yükselmesi, istihdam ve ekonomik katkı açısından çok olumlu bir gelişme olduğunu belirtiyor.
Rekabetin standartları yükselteceğini ve sektörü olumlu etkileyeceğine dikkat çeken Diniz, “Türkiye ‘de 10-15 sene önce ne kafe zincirleri ne de şimdiki restoranlar vardı. Arz talebi yarattı ve büyüttü. Avrupa’daki gibi bizde de dışarda yemek yeme kültürü gerçek anlamda doğdu ve hızla büyüdü. Artık insanlar dışarda yemek yeme zevkine vardr ve bundan taviz vermek istemiyorlar. Onlarında talepleri iyiye ve farklıya göre artıyor” diyor. Diniz, 2013 yılında 12 ile 14 milyon TL ciro hedefleri olduğunu da sözlerine ekliyor.

Kirpi Cafe, tamamen doğal koşullarda yetiştirilmiş ürünlerin tedarikine çok önem veriyor. Kahvaltıları konusunda iddialı olan mekan, zeytinin ve peynirin en lezzetlisini temin etmeye özen gösteriyor. Kafede servis edilen tüm reçeller ve soslar Caner Diniz’in annesinin reçeteleriyle kafenin mutfağında imal ediliyor. Dört şube için oluşturulmuş ortak bir mutfak yok dolayısıyla her şube kendi bünyesinde üretim yapıyor. Kahvaltıda açık büfeyi konsept dışı bırakan Kirpi Cafe, müşteri kitlesinin tüketim alışkanlığının da bundan uzak olduğunun bilincinde. Çaylar demleme ve kaliteli yapraklarla hazırlanıyor. Diniz, üretimde kullanılan ürünlerin işinin ehli firmalardan tedarik edildiğini, hiçbir ürünün iki günden fazla bekletümediğini ve her ürünün taze sıcağı sıcağına müşterilere sunulduğunun altım çiziyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu