Başarılı Girişimcilik

Kırtasiye Sektöründe Girişimcilik

İthalatçı sektörün ihracatçısı oldular

Kırtasiye sektöründe farklı ambalaj ve tasarımlarla farklılık yaratan ve bugün 3o’dan fazla ülkeye ihracat yapan girişimci Hakan Pişkin, Smart Ofis Kırtasiye’nin kurucusu. Şirket bugün Carrefour, Metro, Real, Auchan, Kaufland, Selgros gibi birçok uluslararası zincirin tedarikçisi konumunda. Dahası ağırlıklı ithalatçı olan sektörde çizdiği ihracatçı profiliyle göz dolduruyor.

Türkiye’de milyonlarca kişi her gün kırtasiye ürünleri kullanıyor. Sadece Türkiye’de 17.5 milyon öğrenci var, her yıl 1 milyon adedin üzerinde öğrenci okula başlıyor. Kırtasiye pazarını büyüklüğünün 2 milyar TL olduğu tahmin ediliyor. Bu büyük pazar, girişimcilerin de iştahını kabartıyor. Örneğin, Hakan Pişkin kariyerine bankacılık sektöründe başlayıp, daha sonra kendisini kırtasiye sektöründe bulan bir girişimci.

Hakan Pişkin, 2000 yılında İstanbul iktisat Fakültesi iktisat bölümünden mezun olduktan sonra İngiltere’de uluslararası ekonomi, bankacılık ve finans dalında yüksek lisans yaptı.

Bir aracı kurumda çalışmaya başlayan Pişkin’in, Egebank’ta bankacılık tecrübesinin ardından aslında kırtasiye sektörü ile tanışması tamamen bir tesadüfe dayalı. Bir bireysel emeklilik firmasının fon yönetimi departmanında yönetici olarak işe başlamak üzereyken Derya Büro Malzemelerinin sahibi ile tanıştı Pişkin.

Kendisinin iş teklifini değerlendirip firmada ihracat müdürü olarak beş yıldan fazla çalıştı. Bu sürede firmadaki ekiple güzel bir sinerji yakalayarak firmanın ihracatının 3,5 kat artmasını ve 50’nin üzerinde ülkeye ihracat yapıp tüm sektörler içerisinde Türkiye’de ilk 1000 ihracatçı firma arasına girmesini sağladı. 2010 yılında ise kendi işini kurmaya karar verdi ve arkadaşı Yaşar Şen ile birlikte Smart Ofis Kırtasiye’yi kurdu.

Farklı paketlemeyle fark yarattı

İş yerinde ve okulda kullanılan kırtasiye ürünlerine farklı detaylar ekleyip kullanım kolaylığı sağladıklarını söyleyen Pişkin, “Ülkemizi daha önce kullanılmayan farklı ürünler ile tanıştırdık. Globox markalı ürünlerimizde hem kaliteli, dayanıklı, uzun ömürlü olmasına özen gösteriyoruz hem de uluslararası markalı ürünler ile kıyaslandığında ekonomik herkesin ulaşacağı seviyede ürünleri ile son kullanıcıları buluşturuyoruz” diyor.

Ürün dizaynları, ambalajlar ve farklı paketleme uygulamaları ile sektörde farklılık yarattıklarını ifade eden Pişkin, ürünlerin Carrefour, Metro, Real, Tesco Kipa, Kiler, Adese, Özdilek gibi zincir marketler ile üst segment kırtasiye dükkan ve marketlerinde, şirketlere, kurumlara direk olarak servis veren firmalar ile web üzerinden satış yapan Hepsiburada, Avansas gibi kurumlar aracılığıyla satışa sunulduğunu söylüyor.

30 ülkeye ihracat yapıyor

Kuruldukları ilk günlerden itibaren yurt dışı pazarlara da yöneldiklerini belirten Pişkin, şöyle devam ediyor:

“Uluslararası büyük satın alma gruplarının tedarikçisi konumundayız. Pazarımızı genişletmek amacıyla uluslararası fuarları ziyaret edip bazılarında katılımcı olarak ürünlerimizi sergiledik.

Tanıtım çalışmaları yapmak adına yurt dışında farklı ülkelerde ciddi sayıda firma ziyaretleri gerçekleştirdik. Her ülkede o ülkenin kendine has ürünlerinde dönemsel kampanyalar düzenledik, bu sayede markamız ve ürünlerimiz farklı pazarlarda çok hızlı şekilde yayıldı. 30 ülkede ürünlerimiz distribütörlerimiz ve müşterilerimiz aracılığıyla satılıyor”.

Smart Ofis Kırtasiye bugün Almanya, Ingiltere, Romanya, Bulgaristan, Sırbistan, Hollanda, Belçika, Arnavutluk, Slovakya, Azerbaycan, Irak, Makedonya, Kazakistan, İsrail, Kosova, Slovakya, Gürcistan, Fransa, Avusturya, İtalya gibi pek çok ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Pişkin ayrıca, Carrefour, Metro, Real, Auchan, Kaufland, Selgros gibi pek çok uluslararası zincirde de ürünlerinin satıldığını kaydediyor.

400’den fazla ürün sattı

2011 yılında bir önceki yıla göre ihracatlarını sekiz kat artırarak 1.3 milyon dolara ulaştırdıklarım belirten Pişkin, 400’den fazla farklı ürünü ihraç ettiklerini sözlerine ekliyor. Türkiye’de üretilen kendi ürünlerini ithal ettikler, ürünler ile kombine ederek İngiltere, Almanya gibi birçok ülkeye pazarladıklarını söyleyen Pişkin, “2012 yılını 1.6 milyon dolar ihracatla kapatmayı planlıyoruz. 2013 yılında yapmış olduğumuz yeni anlaşmalarımızla ihracatımızı 2.5 milyon dolara ve satış yaptığımız ülke sayısını ise 40 ülkeye taşımayı planlıyoruz” diyor.

Yaklaşık 1 yıldır Ar-Ge çalışmaları yaptıklarını, daha önce Türkiye’de üretilmeyen farklı bir kırtasiye ürününü 2013 yılı içinde piyasaya sürmeyi planladıklarını ifade eden Pişkin, şöyle devam ediyor:

“Bu ürünlerin üretiminin satışlarımıza ciddi katkısı olacağını düşünüyoruz. Yüzde 75’ini yurt dışı pazarlarda satmayı hedefliyoruz. Hem ülkemiz hem de dünya üzerinde yeni bir teknoloji olan katma değerli ürünler ile daha önce giremediğimiz yurt dışı pazarlarda daha aktif olacağımızı düşünüyoruz.”

Burcu Tuvay / Ekonomist

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. Bahsedilen firmanın ürünlerini inceledim, yazıda belirtildiği gibi farklı ambalajlama gibi bir şey görmedim. ürünler her rafta yer aldığı şekliyle satılıyor. sadece masa setlerini güzel tasarlamışlar, post it’ler, fosforlu markörler vs.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu