Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Kişisel Verilerin Korunması

Kişisel Verilerin KorunmasıÇAĞIN moda deyişlerinden birisi, “Para ödemiyorsanız, ürün sizsiniz” ya da tersinden bakarsak, “Para ödemiyorsanız, kişisel verilerinizin gizliliğini unutun!” Bunları neden yazıyorum;

Kişisel verilerin anlamı, Avrupa Birliği’nde 1980’lerde anlaşılmış. Bilişim teknolojilerinin kullanımının artması sonucunda, 28 ocak 1981/de, “Kişisel Verilerin Otomatik İşleme Tâbi Tutulması Karşısında Bireylerin Korunmasına İlişkin Sözleşme” imzalanmış.

veri

Güzel haber Türkiye’de bu sözleşmeye o gün imza koyanlar arasında.

Kötü haber ise, o günden bu yana geçen 33 yılda, bu sözleşmeye imza atan Avrupa ülkeleri arasında, “Kişisel Verilerin Korunması” konusunda bir kanun yapamayan tek ülke de biziz…

VERİ GİZLİLİĞİNİN FARKLI BOYUTLARI

Gerçi 1996’lardan bu yana kanun hazırlığı var. Çeşitli tarihlerde hazırlanan kanun teklifleri meclise kadar gelmiş. Hatta şu anda 23. dönemden kalma bir teklif orada halen duruyor. Fakat geçen pazartesi hükümet sözcüsü Bülent Armç, bu konudaki kanunun Bakanlar Kurulunda imzaya açıldığını söyledi. Önemli bir gelişme, İnternet Kanunu’nun konuşulduğu günümüzde, kişilerin korunması açısından asıl önemli adım bu.
Neden önemli? Bilişim ve arkasından internet teknolojileri hayatımızı rahatlattı. Arkadaşlarımızla Facebook ya da Instag-ram üzerinden haberleşiyor, resimlerimizi paylaşıyor, düşüncelerimizi söylüyor ve hatta FourSquare ile nereye gittiğimizi, ne kadar kaldığımızı not düşüyoruz.

İş hayatında da benzer bir durum söz konusu; ajandaya toplantılarımızı kaydediyor, maillerimizle en gizli ticari sırlarımızı, tekliflerimizi gönderiyor, video konferanslarda yine ticari sırlarımızı konuşuyoruz.

Geçen hafta bahsettiğimiz Edward Snowden, tam da bu ilginç konuya dikkatleri çekti; NSA sadece kişileri takip etmi-yormuş, ticari sırları da çalıyormuş. Fakat kişisel veriler tarafına bakarsak, olay daha önemli.

BÜYÜK VERİ, BÜYÜK PAZAR

Bugünlerde gündemde olan diğer bir kelime de “big data” yani “büyük veri”. Büyük veriyi bilişimciler “donanım-yazı-lım-servis satışı” tarafıyla konuşuyor, pazarlamacılar ise “reklama/PR’a yönelik analizler” anlamında inceliyor.

  Magix, dört ürünüyle Türkiye’de

Bu big data’mn bir de kişisel veriler tarafı var. Cep telefonu ve internet, sayesinde, bir değişim var. Firmalar artık televizyonlardaki kitlesel reklamlar/pazarlama dünyasından, mobil ya da sabit internet üzerinden kişisel reklama/pazarlamaya inmeye başladı.

Bu konudaki “araç” ise, sizin parasız kullandığınız araçlar üzerinde yaptığınız hareketler. Örneğin, internette saç ile ilgili sitelere ya da konulara mı ilgi gösteriyorsunuz, size kellik reklamı gösteriyorlar. Daha incesi de var, falan arabaya mı bakıyorsanız, size o arabanın ederi düzeyindeki arabaların reklamlarını göstermeye başlıyorlar.

Bu bir açıdan çok güzel bir şey. Lüzumsuz reklamlar yerine ilgilendiğiniz konulardaki reklamları görüyorsunuz.

Öte taraftan da kişisel verileriniz kimlerin elinde?

Bunlar, bir köşe yazısında anlatılamayacak geniş tanımı olan derin konular. Şöyle bitirelim, internet kullanıcıları olarak nereye, ne kadar veri bıraktığınızın farkında olun. Diğer taraftan ilgili birimlere de seslenelim: Lütfen bir an önce “Kişisel Verilerin Korunması” Kanunu’nu çıkarın…
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir