Makaleler

Klişe Nedir?

Genç adam barda oturmaktadır. Heyecanla birini beklemektedir. Hoş bir kadın yanına oturur. Genç adamın sevinci gözlerinden bellidir.

Kadına “Hoş geldin, ne içersin?” diye sorar.

Kadın cevap verir “Bir kadeh Chardoney lütfen”.

Arkadaşlar, işte klişe bu cevaptır.

Klişe Nedir
Klişe Nedir

Harvard’da, iletişim dersinde hocamız klişeyi işte bize böyle tanımlamıştı yıllar önce. Dönem dönem çok kullanılan, tanımlamalar, cümleler bir süre sonra ‘klişe’ haline geliyor. Bu ‘klişe’ sözcükleri kullanan kişiler de vasatlaşıyor, sıradanlaşıyor. İş görüşmesinde en tehlikeli olan şey de işte budur !

“Bana kendinizi anlatır mısınız?” sorusu tipik bir açılış sorusudur. Adayı mülakata hazırlamak, ısındırmak için sorulur. Doğal olarak en kolay soru gibi gözükür. İnsan en kolay kendisini anlatır, en fazla kendisini tanır. Ne de olsa yıllardır kendisiyle beraberdir…

Hiç de öyle değildir aslında!

Bu soru karşısında adayların çoğu “Adım XXXX, soyadım YYYY” ya da “Falan okulundan filan tarihinde mezun oldum” diye cevap vermeye başlar. Bu cevaplar kötü cevaplardır çünkü vasattır, basmakalıptır. Bu bilgiler zaten özgeçmişinizde yazılıdır. İş görüşmesinde ilk cevabınız ve siz artık sıradansınızdır.

“Bana kendinizi anlatır mısınız?” en zor sorulardan biridir aslında. Kendinizi nasıl tanımladığınız, karşınızdaki kişiye kendinizi nasıl ifade ettiğiniz çok önemlidir. Adınızdan, okulunuzdan, doğum yılınızdan başka hiçbir bilgi, sıfat, cümle yok mu sizi anlatan?

Ben size kendimi anlatayım mı?

İlkokulu Yalova’da okudum sonra Adana Anadolu Lisesi’ni kazanınca Adana’ya anneanne ve dedemin yanına gittim. Liseyi bitirene kadar onların yanında kaldım. Küçük yaşta annemden, babamdam ve kardeşlerimden ayrılmak beni erken olgunlaştırdı. Aynı zamanda geniş bir aileye sahip olmanın değerini öğrendim.

Şimdi siz bana kendinizi anlatır mısınız lütfen?

*Basmakalıp (www.tdkterim.gov.tr)

Monster Yazarı Sunay Karamık Özbek
Kariyer Koçu

Sahip Olmanız Gereken 7 Yetenek

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu