Anasayfa / Haberler / KOBİ’ler, çıkış yolu olarak sanal ticareti keşfetti

KOBİ’ler, çıkış yolu olarak sanal ticareti keşfettiAVM ve zincir marketlere girmekte zorlanan KOBİ’ler, çıkış yolu olarak sanal ticareti keşfetti. İşini büyütmek isteyen KOBİ’leri Türkiye’ye ulaştıran Sanalpazar.com üzerinden 7 bin 500 dükkanda günlük ortalama 600 bin TL’lik alışveriş yapılıyor. Bu KOBİ’lerin ticaret hacminin ise yıl sonunda 250 milyon TL’ye çıkması bekleniyor.

sanalpazar

E- ticaret çok popüler bir kavram olmasına rağmen, özelikle KOBİ’ler in halen büyük sıkıntılar yaşadığı bir alan. Rekabetçi piyasada büyük firmalar kar­şısında tanıtım ve pazarlama faaliyet­lerinde yetersiz kalan KOBl’lerin imdadına sanal pazarlar yetişti.

Herkes e-ticaret yapabilir’ pren­sibiyle yola çıkan Gold&Metro Grup’un internet alanındaki yatı­rımlarından biri sanalpazar.com. Şirketin genel müdürü Cem Kesici, “KOBİ’ler, özellikle AVM lere ve zin­cir marketlere girmekte zorlandıkla­rı için giderek daha fazla sanal tica­ret ortamına kayıyorlar. Sanalpazar.com gibi, günde 180 bin kişinin ziyaret et­tiği bir şemsiye platformun parçası ol­duklarında ve bizim anlaşmalı oldu­ğumuz kurumların avan­tajlarını müşterilerine su­nabildiklerinde başarı çı­taları yükseliyor” diyor.
HEM ALIŞVERİŞ HEM MUHABBET

Sanalpazar.com’un en çok dikkat çeken özellikleri arasında satıcılar için ücretsiz dükkan açabilme, vadeli sattıkları ürünün parasını peşin alabilme ve satılan her ürün için sadece yüzde 5 ko­misyon ödeme ve vade farksız taksit imkanı bulunuyor. Alıcılar için de vade farksız 12 aya varan taksit imkanı, binlerce ürün seçeneği­nin sağlandığı bir sistem yer alıyor.

Kesici, satıcıların alıcılarına uygun kredi kartı taksit seçenekleri­ni sunabilmelerini, bu­na karşın satış bedellerini peşin alabilmeleri­ni sağlamak yönünde iddialı adımlar attıklarını söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“Alıcı ile satıcının öz­gürce iletişim kurabilme­si için isim, adres, telefon, e-mail, web adresi yayın­lamalarını serbest bıraktık. Muhabbetle alışverişe olanak sakla­yan chat’ servisini devreye soktuk. Her hafta en az 15 bin pazarlığın ol­duğunu, satışların arttığını gördük.” Sanalpazar.com dükkan sahiplerine Google rekla­mı verme imkanı da tanıyor. Site üyele­ri küçük bütçelerle Google, Yahoo, Adnet, Yeni Medya gibi büyük reklam alanlarına reklamlar verebiliyor. Üstelik kullanıcılar bunu site üzerinden, özel reklam danışmanlık­larına, hesap yö­neticilerine gereksi­nim duymadan ya­pabiliyor.

  Türk gazına Macar deposu

Kesici, sitede günde 100 ile 150 dükkan açıldığını belirterek toplam dükkan sayısının 7 bin 500 e ulaştığını ve bu dükkanlar­dan günlük ortalama 600 bin TL’lik alışveriş yapıldığını ifade ediyor. Kesici “Kurulduğumuz 2010 yılında 5 milyon TL’lik. 2011 yılında 32 mil­yon TL’lik işlem hacmine ulaştık. 2012′de ise yüzde 400 büyüdük ve 125 milyon TL’lik bir işlem hacmine ulaştık. 2013 hedefimiz ise 250 mil­yon TL” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir