İş Fikirleri ve İş Kurmak

KOBİ’ler için çalışan bir TİM! Kobi Danışmanlığı; Kobitim

KOBİ’ler için çalışan bir TİM!

KOBİ’lerin büyük bir kısmı, devletin küçük işletmeler için oluşturduğu destek paketlerinden habersiz sürdürüyor ekonomik hayatını. Birçok sıkıntı çekmelerine ve bu paketler içinde kendilerine çözüm bulunmasına rağmen… KOBİTİM işte bu devlet hibe ve geri ödemeli teşvikleri kullanmak isteyen şirketlere danışmanlık yapıyor.

Bir tür yol feneri olarak hizmet veriyor.

KOBİ’lerin bugün en önemli sorunlarından biri, önlerine sunulan birçok teşvik ve destek paketinden habersiz, fînansal sıkıntı çekmeleri. Oysa biraz çevrelerine bakınsalar, araştırsalar ve bazı yayınları izleseler, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yaşamını kolaylaştırıcı pek çok fırsatın olduğunu görecekler.

KOSGEB’ten TÜBİTAK’a, kalkınma ajanslarından devletin hibe kredilerine kadar pek çok imkanı ancak bunları araştıran bir kuruluş edinebiliyor. Devlet, KOBİ’lerin bu konularda çok fazla tereddüt taşıdığını ve isteksiz olduğunu düşünerek özellikle bu şirketlere hizmet verecek danışman şirketler üzerinden de yürüyor.

Yol feneri

Yani bazı danışmanları özellikle öne çıkararak KOBİ’lere bir tür yol feneri oluşturuyor. İstanbul’da faaliyet yürüten KOBİTİM işte bunu hedefleyen danışman şirketlerden biri. Küçük ve orta ölçekli şirketler için analizler yaparak şirketlerin ihtiyaçlarını belirleyen, bu araştırma süreçleri içerisinde, devlet hibe/ geri ödemeli destek ve teşvikleri de olan KOBİ-TIM, isteyen şirketlere bu konularda danışmanlık veriyor, bu destek ve hibelere daha kolay ulaşmalarını sağlıyor. Diğer yandan ticari şirketlerin üretim ,Ar-Ge, inovasyon, kurumsallaşma, pazarlama ve markalaşma konularında yanlarında yer alarak, proje mantığı oluşturma süreçlerine de katkıda bulunuyor.

Kredi danışmanlığı

Danışmanlık hizmetinin yanında, ulusal ve uluslararası reklam mecraları konusunda yurtiçi-yurtdışı tedarikçi gruplarıyla da anlaşmaları bulunan KOBİTİM, şirketlerin markalaşma süreçleriyle ilgili de hizmet verirken, asıl önemli hizmet alanı devlet hibe ve geri ödemeli kredilerde KOBİ’lere verdiği danışmanlık.

KOBİTİM, TÜBİTAK, İSTKA ( İstanbul Kalkınma Ajansı), KOSGEB vb. devlet teşviki sunan devlet kuruluşlarının, sanayici ya da küçük işletmelere vermiş olduğu hibe ve geri ödemeli desteklerin de kamuoyu ile paylaşılması ve sektörün bu devlet yardımlarından haberdar edilmesi konularında önemli bir misyon üstleniyor.

Bu konuda verdiği hizmetler ve realize ettiği projeler nedeniyle Dış Ticaret Müşteşarlığı’ndan takdir belgesi almış bir kuruluş olan KOBİTİM, halen, KOSGEB , İSTKA ve Ekonomi Bakanlığı’nın yurtiçi ve yurtdışı projelerinde, teşvik kapsamındaki sanayici ve ticari işletmelerle birçok proje yürütüyor.

Bu projesi takdir gördü

KOBİTİM’in danışmanlığında TÜBİTAK’ın desteklediği ideal Seramik Sıhhi Tesisat Malzemeleri’nin projesi geçen yıl hayata geçirildi. ’Vitrifiye Seramik Klozet Üretiminde Yüksek Basınçlı Döküm Prototip Makinesinin-Sisteminin Tasarlanması ve Sistem Kurulumu ile Deneme Üretimlerinin Yapılması’ isimli proje yüksek basınçlı döküm teknikleri ile vitrifye üretim teknolojisinin ithal edilerek firma bünyesine kazandırılması yerine firmada özgün mühendislik çalışmaları ile tasarlandı. Sonrasında bu teknolojinin üretimine geçildi ve kayda değer bir ulusal kazanım sağlandı. Yüksek basınçlı döküm tekniğinin yurt dışından ithal edilmesinin yaklaşık olarak maliyeti 1.2 milyon Euro’ydu. ideal Seramik, ürettiği teknoloji ile zamanda yüzde 80, enerjide yüzde 30, işçilikte yüzde 500 tasarruf sağladı ve fire oranını da yüzde 50 azalttı. Bu proje Dış Ticaret Bakanlığı tarafından takdir belgesiyle karşılandı.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

3 Yorum

  1. KOSGEB once ne icin destek verdigine baksin.ne uretime nede tanitima katkilati var.tanitim butcelerine bakin.ranitim reklam olmadan nasil urun satacagiz.rekabet gucumuz sifir

  2. valla sımdıye dek verdıklerı hıbelerı aldık.ancak son 1 yıldır resmen para yok dıyor ve ödemıyorlar..cok magdur ettıler bızlerı de..

  3. önce KOSGEB fırmalara onay verdıgı destek ödemelerını yapsın..rezıllık..Sanayı Bakanı nın dönenlerden haberı olsa,komple dagıtırdı bu kadroyu..yakında olacagı da o zaten sanıyorum.zaten kendı kadrolarını tamamen getırecekler,surec hızlanmıs olur aslında..
    İSTANBUL İMES KOSGEB MUDURLUGU berbat..resmen sadece yandas fırmalara destek verıyorlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu