Şirket Haberleri

Koç Grubu, şimdi de Miami’de tersane aldı

2008 yılının Ağustos ayında fitili ateşlenen global kriz, tüm dünyada varlıkları ucuzlattı. Bunu gören Türk işadamları da çeşitli ülkelerde şirket alıp, gayrimenkul yatırımı yapmaya başladılar.Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç da bu isimlerden biri…

merrill-stevens tersanesi

Bilindiği üzere Koç Ailesi, iş ve sanat dünyasından birçok ismin gözde tatil mekanı olarak bilinen, ABD’nin plajlarıyla ünlü kenti Miami’de iki yıl önce bir malikane almıştı. Aile bu yılın mart ayında yine aynı kentin en gözde tarihi otellerinden Surf Club’ı bünyesine kattı. Mehtap Halıcı arkadaşımızın haberine göre, Koç Ailesi varlıklarına yeni bir parça daha ilave etti. Koç Ailesi’ne ait denizcilik şirketi RMK Marine, ABD’nin en köklü yat ve tekne üreticisi Merrill-Stevens’ı satın aldı. Rahmi Koç’un özel ilgi gösterdiği ve adının baş harflerinden ismini alan RMK Marine, Türkiye’nin önde gelen gemi inşa şirketlerinden biri. Tuzla’daki tersanesinde bugüne kadar birçok askeri gemi projesine imza atan şirket, Merrill-Stevens’ı alarak önemli bir atılım gerçekleştirdi.

1923 yılından beri Miami Kanalı üzerinde faaliyet gösteren Merrill-Stevens, global kriz nedeniyle yaşanan durgunluk döneminde finansal sıkıntıya girmişti. Şirket 2011’de yerel Coconut Grove Bank’a devredildi. Şirketin sahibi Hugh VVestbrook’un 8.6 milyon dolarlık borcu nedeniyle el konulan MerrillKendi teknesiyle dünyayı dolaşan Rahmi Koç, denizciliğe olan sevgisiyle biliniyor.
Stevens, faaliyetlerini de durdurmuştu. Koç Holdingin Merrill-Stevens’ı yeniden restore edip geçmişteki güçlü günlerine döndüreceği belirtiliyor.

Peki, Koç, 3.3 dönüm alanı bulunan bu şirket için ne kadar ödedi? Öğrendiğimize göre, 7.7 milyon dolar ödenmiş ve şirketin adını da RMK Merrill-Stevens Properties LLC olarak değiştirmiş.

Bu arada, Koç’un Miami’de geçmişte yaptığı yatırımların detaylarını hatırlatmakta fayda var. Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, 2011’de Miami Beach’in en gözde caddelerinden olan PineTree Drive’da 3 milyon dolara 1929 yılında inşa edilmiş, altı odalı bir malikane aldı. Ailenin Miami’deki ikinci yatırımı ise kentin en gözde tarihi otellerinden biri olan Surf Club oldu. Koç Ailesi, bu yılın Mart ayında Surf Club’ı 116 milyon dolara alan konsorsiyumda yer aldı, ingilizlerin ünlü başbakanı Winston Churchill’in de kaldığı ve kendisi tarafından yapılan ünlü bir tablonun da bulunduğu otel, 1930 yılından bu yana kesintisiz olarak faaliyet gösteriyor. Jet sosyetenin uğrak yeri olan, üyelik ücreti 200 bin dolara ulaşan Surf Club, yeniden restore edilerek 122 olan oda sayısı üç yeni bina eklenerek 285’e çıkarılacak.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu