Anasayfa / İş Fikirleri ve Yeni İş Kurmak / Kök hücre-İş fikirleri

Kök hücre-İş fikirleriDeri Hücrelerini Embriyonik Benzeri Kök Hücrelerine Dönüştürmek

İş fikri: Nagy ve takımı sıradan deri hücrelerini yeniden programlayarak embriyonik benzeri kök hücrelere dönüştürmenin daha güvenli bir yolunu buldu. Bu buluş sonunda insan embriyosunu kullanma gereksinimini ortadan kaldırıyor ve onarıcı tıp alanında yeni klinik yaklaşımlara bir yol haritası sağlıyor.

Girişimci: Dr. Andras Nagy, Kanada

Finansal Ödül: 1 Milyon Dolardan Fazla
İş fikrinin hikâyesi: Nagy ve takımının buluşu 2007 yılında bir hastanın deri hücrelerinden ilk olarak kök hücre üreten Japon ve Amerikan bilim adamlarının sağladığı gelişmelere dayanıyor. Ancak bu teknik, dört yeniden programlanmış hücreyi gelişmiş deri hücrelerine yerleştirmek için virüsler kullanılıyor. Problem şu ki bu kullanılan virüsler zaman içinde mutasyona uğrayıp sonunda iPS hücrelerinden üretilen dokularda kansere dönüşebiliyordu. Aynı zamanda Nagy’nin kök hücreleri hastanın kendi derisinden üretildiği için bağışıklık sisteminin reddetmesi söz konusu olmuyordu, bu da embriyonik kök hücrenin bir diğer olumsuz yönünü ortadan kaldırıyordu.

Önceki metotlar embriyo ya da kadın yumurtaları kullanıyordu. Nagy’nin deri hüreleri kullanarak kök hücre üreten buluşu diğer tüm metotları devre dışı bırakıyordu çünkü bu teknik bütün etik ve ahlaki tartışmaları ortadan kaldırıyordu ve tehlikesi de yoktu. Kök hücre çalışmalarına karşı çıkan bazı insanların bile Nagy’nin çalışmaları hakkında olumlu şeyler söylemesinin çok cesaret verici olduğunu söylüyor.

Nagy’nin çalışmaları soyutlanarak gerçekleştirilmedi. Onun çalışmaları Edinburgh Yenilenebilir Tıp için Tıbbi Araştırma Konsey Merkezi bilim adamları ekibi tarafından tamamlayıcı makale olarak yayınlanmıştır. “ Şans eseri İskoçya’da bir seminerde tanıştık, yaptıkları iş hakkında bir bilgim yoktu, ancak oradaki bir araştırmacının (Dr. Keisuke Kaji) çok dahice bir fikri vardı.”

  Eğlenceli ve Yaratıcı İş FikirleriYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Yatırıma Uygun Şehir Çankırı

Çankırı’nın, Ankara ve İstanbul gibi metropollere yakın olması ve teşvikte 5 finci bölge desteklerinden faydalanması, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir