Anasayfa / Sağlık / Kök Hücre Yöntemiyle Saç Kökü Hücresi Üretildi

Kök Hücre Yöntemiyle Saç Kökü Hücresi Üretildi
Pennyslvania Ünivesitesi’nde çalışan ör. R. Yang ve çalışma arkadaşları, insan deri hücrelerini kök hücrelere dönüştürerek saç kökü hücresi üretmeyi başardı.

Henüz kelliğe çare bulunduğunu söylemek için erken. Ancak bu sorunun Çözümü için gerekli iki aşamadan biri tamamlanmış oldu. Araştırmanın sonuçları Nature Communications’tâ yayımlandı.

kok hucre yontemiyle sac kokuKök hücre yöntemiyle daha önce pek çok türde hücre üretilmişti. Ancak bu çalışmadan önce saç kökü hücrelerinin nasıl üretilebileceği bilinmiyordu. Araştırmacılar, çalışmaları sırasında dermal fibroblast olarak adlandırılan hücreleri kullandı. Bu hücreler önce herhangi bir türde insan hücresine dönüşebilme kapasitesine sahip indüklenmiş kök hücrelere, daha sonra epitelyal kök hücrelere dönüştürüldü. On sekiz gün süren bu aşama yaklaşık %25 verimle tamamlandı. Farelerin derilerindeki kök hücrelerin üretilmesini indükleyen hücrelerle karıştırılan epitelyal kök hücreler, farelerin derilerine yerleştirildi.

Bir süre sonra yapısal olarak insan saç kökü hücrelerine benzeyen hücrelerin geliştiği görüldü.

insanlar saçları döküldüğünde hem saç kökü hücrelerini hem de dermal papila hücreleri olarak adlandırılan hücreleri kaybettiği için henüz kelliğin çaresi bulunmuş değil. Saçların yeniden gelişmesinin sağlanabilmesi için önce yeni dermal papila hücreleri de üretilmesi gerekiyor, ancak bunların nasıl yeniden üretilebileceği henüz bilinmiyor.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir