Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

Konut Projelerinde Yakuplu-Gürpınar Hattı Öne Çıkıyor

İstanbul’un eski sayfiyeleri bir bir yeni konut alanları haline dönüşüyor. Bunlardan biri de Yakuplu- Gürpınar hattı. Marmara Denizi’ne hakim konumu ile öne çıkan bölge, konut ve lüks villa projelerine ev sahipliği yapıyor. Bölgede, Vira İstanbul, Deniz İstanbul, Alya Penta, Aqua Kavaklı, Huzurlu Marmara’nın da aralarında yer aldığı 27 proje üretim ve satış aşamasında bulunuyor.

Geçmişin sayfiyesi olan Gürpınar ile Beylikdüzü OSB ile mermerciler siteleri gibi sanayi alanlarını bünyesinde barındıran Yakuplu, hızla kabuk değiştiriyor. Bölge, Ambarlı Limanı, West Marina, Gelişim Üniversitesi ve Beykent Üniversitesi’ne yakın konumu ile de tercih ediliyor.

PROJE YARIŞI

Geniş arsa stoku ve denize yakın konumu ile markalı konut üreticilerinin yeni üretim üssü olan bölgenin önümüzdeki dönemde metro, Üçüncü Köprü bağlantı yolları gibi projelere yakınlığı ile daha da değerlenme potansiyeline sahip olduğu ifade ediliyor. Yıl sonunda tamamlanması planlanan Bakırköy-Avcılar-Esenyurt-Beylikdüzü-Büyükçekmece (TÜYAP) Metro Hattı’nın bölgenin ulaşımını kolaylaştırıp bölgedeki metrekare fiyatlarını daha da yukarılara taşıması bekleniyor. Bölgede en çok 3+1, sonrasında ise 2+1 ve 4+1 konut tipinde projelerin üretildiği görülüyor.

Yakuplu-Gürpınar hattındaki konut projelerinde konutun niteliğine ve konumuna göre değişmekle birlikte daire metrekare birim fiyatları 2 bin 600 TL ile 13 bin TL aralığında bulunuyor. Eva Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık’ın 2016 İstanbul Markalı Konut Sektör Raporuna göre, bölgede 2013 yılında yüzde 31, 2014’te yüzde 4, 2015’te yüzde 48, 2016 yılında da yüzde 10 değer artışı yaşandi. Son beş yılda bölgede yaşanan bileşik değer artışına bakıldığında konut fiyatlarının yüzde 21 arttığı, ayrıca bölgenin İstanbul genelinde değer artışı açısında 34 bölge arasında üçüncü sırada olduğu görülüyor.

YERLEŞİM ALANI OLDU

Yakuplu-Gürpınar bölgesi, güneyde Büyükçekmece Gölü’ne kadar uzanan sahil şeridi konut projeleri için ideal bir yerleşim alanı oldu. Önceleri yazlık gibi ikincil kullanım için tercih edilen bölge, zamanla gelişmesi ve ulaşım olanaklannın artması gibi nedenlerle, birincil konut bölgesi haline geldi. Bölgede geliştirilen projeler genellikle sosyal donatıları ile öne çıkan siteler oluyor. Sahil kısmında villa projeleri ağırlık kazanırken sahilden uzaklaştıkça lüks konut ağırlıklı bir gelişim gözleniyor. Üçüncü Havalimanı projesinin ve Kuzey Marmara otoyolu projesinin ikinci derecede etkilediği bölge, Atatürk Havalimanı’na, TEM ve E5 bağlantı yoluna yakın bir konumda. Ayrıca Yakuplu’daki Avrupa Yakası’nın yeni yatçılık merkezi West İstanbul Marina da bölgeye değer katıyor. Beykent Üniversitesi, Fatih Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Arel Üniversitesi gibi üniversitelerin varlığı da bölgeyi geliştiriyor. Büyükçekmece-Hadımköy güzergahındaki sanayi alanları, TÜYAP’a yakınlık da bölgenin önemini artıran faktörler olarak sıralanıyor.

“Oturum için ideal bir bölge” Hamit Demir Demir İnşaat Başkanı: “Demir İnşaat olarak bölgede uzun yıllardan bu yana projeler geliştiriyoruz. Demir Romance, Ayışığı Butik projelerimizden bazıları. Son olarak da Demir Country projemize başladık. Planlanan metro ve Üçüncü Köprü bağlantı yollarının da tamamlanmasıyla birlikte bölgenin önümüzdeki dönemde daha da değerleneceğini tahmin ediyoruz. Bölge denize yakın konumu ile de oturum için ideal bölgelerden biri.”

“Fiyat artışıyla üçüncü sırada” Cansel Turgut Yazıcı Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü: “Bölge hem villa hem de konut gelişimiyle öne çıkıyor, özellikle villa tipi projelerde sahile yakınlık ve manzara birim değerleri yükseltiyor. Bölgedeki projeler ilk etapta ikincil konut olarak tasarlanmış olmasına rağmen bölgenin gelişimi mevcut konutların birincil konut olarak da kullanılmasına olanak sağladı. Son beş yılda bölgede konut fiyatlarının yüzde 21 arttığı, İstanbul genelinde değer artışı açısında 34 bölge arasında üçüncü sırada olduğu görülüyor.”

ŞİRKETLERDEN PROJE ATAĞI

Bölgedeki önemli projelerden birini Deniz İstanbul oluşamıyor. Keleşoğlu’nun, İstanbul’un en büyük sahil kasabası olarak lanse ettiği Deniz İstanbul projesi, 1 milyon 200 bin metrekarelik arazi üzerinde 1 milyar dolarlık yatırım değerine sahip. Bölgenin en büyük projelerinden biri olan projede 4 bin 610 konut, 319 villa ile otel, AVM, hastane, okul gibi donatı alanları da yer alacak. Yakuplu sahilindeki projede ayrıca rekreasyon alanları, West İstanbul Marina ve 1,5 kilometrelik sahil şeridi tasarlanıyor. Polonyalı Enelka şirketi tarafından yapılmaya başlanan proje, Enelka’nın 64 villayı bitirip çekilmesiyle 2006 yılında Eston tarafından devralınmıştı. Eston da mali sıkıntılardan dolayı projenin Kalyon Mahallesi’nin yarısını yapıp TMSF’ye devretmişti. Keleşoğlu tarafından 47 milyon dolara TMSF’den devralınan proje tüm hızıyla devam ediyor. Bölgede Emaar Türkiye, İtalyan Fingen Group ortaklığıyla 125 milyon dolarlık yatırımla yapılan lüks designer outletin bu yıl hayata geçirilmesi planlanıyor. Florentia Village Designer Outlet Center’in dünyanın dört bir tarafından prestijli markaları bir araya getirip bölgeyi hareketlendirmesi bekleniyor.

ÜÇ PROJESİ VAR

Bölgede 25 yıldan bu yana projeler üreten Marmara Yapı Yönetim Kumlu Başkanı Vehbi Orakçı, yurtiçinde Bağcılar, Beylikdüzü, Esenyurt, Büyükçekmece, Silivri ve Çatalca’da 100’den fazla projede 2 bini aşkın konut ürettiklerini söylüyor. YakupluGürpınar haltında şu anda yatırım ve planlama aşamasında projeleri olduğunu belirten Orakçı, “İnşaatı devam eden 124 konuttan oluşan Marmara Konakları, 110 konuttan oluşan Marmara Referans, 100 konuttan oluşan Marmara Corner projelerimiz var. Bölgede uygun fırsatlar çıkması halinde yeni projeler de geliştirebiliriz” diyor.

Levent Gökmen / Ekonomist Dergi

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu