Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

Konutta 72 Yeni Proje

Türkiye ekonomisinin itici gücü olan gayrimenkul sektörü, yeni yatırımlarla yoluna devam ediyor. 16 Nisan referandumu öncesi hem tüketici hem de yatırımcı bekleme eğilimine geçerken, referandum sonrası proje lansmanları hız kazandı. Mesa’dan Artaş İnşaat’a, Teknik Yapıdan Ege Yapı’ya kadar 45 inşaat şirketinin bu yıl lansmana çıkan ve yakında lansmana çıkması beklenen 72 projesinde 37 bin civarında yeni konut arz edilmesi planlanıyor. Ankara, İzmir ve ağırlıklı olarak İstanbul’da konumlanan yeni projelerin metrekare fiyatları 3 bin TL’den başlayıp 20 bin TL’lere kadar çıkıyor. Rekabetin giderek arttığı günümüzde proje yarışında bu yıl satış fiyatının değil ödeme planının konuşulacağı bir yıl olması da bekleniyor.

Gayrimenkul, Türkiye ekonomisinin kaldıraç sektörlerinden biri. Son 15 yılda yapılan atılımla başta İstanbul olmak üzere, Ankara, İzmir gibi kentlerde ciddi bir yapılaşma süreci yaşanıyor. Bunda yaşam standardı giderek yükselen tüketicilerin markalı konutlara olan talebi etkili oldu. Bundan 15 yıl öncesinde bir yatırımcı yeni başlayan bir konut projesinden konut aldığında altı ay içinde yüzde 30’lara varan kârlar elde edebiliyordu. Özellikle kent merkezinde ve merkeze yakın gelişim bölgelerindeki prim potansiyeli yüzde 50’lere bile ulaşabiliyordu. Ancak zaman içinde artan arsa ve konut metrekare fiyatları hem üretici hem de yatınmcı için kâr marjlarının azalmasına neden oldu. Deyim yerindeyse deniz bitti!

Geçmişte markalı bir proje yapmak tek başına yeterli olurken günümüzde bölge dinamiklerini iyi analiz etmiş, doğru yerde, doğru fiyatta ve doğru konseptte proje üreten yatırımcının projesi satış başarısını yakalıyor. Bundan 3-4 yıl önce gayrimenkul sektörünün yaz öncesi en hareketli dönemi olan bahar aylarında 200’ün üzerinde projenin lansmanı yapılırdı. Ancak bu sayı giderek azalıyor. Sektör temsilcileri bu eğilimde 16 Nisan referandumu öncesi hem tüketici hem de yatırımcının bekleme eğilimine geçmesi ve artan rekabet gibi unsurların etkili olduğuna dikkat çekiyor.

İçinde bulunduğumuz şu günlerde referandum sonrasına ertelenen lans-manlar hız kazanmış durumda. Mesa’dan Artaş İnşaat’a, Teknik Yapı’dan Ege Yapı’ya kadar 45 inşaat şirketinin bu yıl lansmana çıkan ve yakında lansmana çıkması beklenen 72 projesinde 37 bin civarında yeni konut ve villanın arz edilmesi planlanıyor. Ankara, İzmir ve ağırlıklı olarak İstanbul’da konumlanan yeni projelerin metrekare fiyatları 3 bin TL’den başlayıp 20 bin TL’le-re kadar çıkıyor. Bu projeler İstanbul’da Fikirtepe’den Topkapı’ya, Bey-likdüzü’nden Pendik’e kadar çeşitli semtlere dağılmış durumda.

ÖDEME PLANI KONUŞULACAK

Rekabetin giderek arttığı günümüzde proje yarışında bu yıl satış fiyatı değil ödeme planı konuşulacak. Çünkü artan fiyatların etkisiyle alımın zorlaşmasının bu eğilimi öne çıkarması bekleniyor.

Erişilebilir fiyatlı konut ihtiyacının devam ettiğine dikkat çeken Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, tüketicinin beklentisine göre planlanmış, erişilebilir fiyatlı konut geliştirenlerin satışlarında zorlanmayacaklarını söylüyor. Yazıcı, metrekare fiyatı 6 bin TL’nin üzerindeki konutlarda ise alıcının daha temkinli olacağına vurgu yapıyor. Bu süreçte yatırımcı firmaların satış modellerini çok daha bilinçli oluşturmaları gerektiğine işaret eden Yazıcı, “2017 yılında artık kesin olarak satış fiyatı değil ödeme planı konuşulacak. Satışa yönelik cazibeli özel kampanyaların satışlan ha-rekedendireceği bir gerçek. Önümüzdeki dönemde alıcının baskın olacağı bir piyasa görüyoruz” diyor.

FARK YARATMA TAKTİKLERİ

Rekabetin arttığı günümüzde firmalar da fark yaratmak için birbirinden farklı çalışmalar yapıyor. Kimi firmalar proje oluştururken yarışmalar yaparken kimileri de bölge halkının beklentilerini okumak adına anketler düzenliyor.

Konya’da 42 yıl önce başlayan inşaat faaliyetlerine 12 yıl önce İstanbul’u da ekleyen Okkalar İnşaat’ın yönetim kumlu üyesi Mahmut Şaban Okka, doğru proje, doğru lokasyon ve doğru stratejiyi izleyen markaların bu ya-nşta bir adım öne çıkuklannı söylüyor. Doğru projeyi oluşturabilmek için proje yapmayı planladıklan bölgede anket yaptıklanna dikkat çeken Okka, “Tüketicinin beklentilerini ve taleplerini iyi tayin etmek lazım. Tüketici projeyi seçerken ulaşım olanaklanna, sosyal donatılara ve ödeyeceği aidata bakıyor. Ayrıca ürünün fiyatı ve ödeme planı da önemsenen bir diğer konu oluyor” diyor.

1 2 3Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu