Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

Konutta 72 Yeni Proje

TALEPLER DEĞİŞTİ

İstanbul’da büyük projeler üretmeye yönelik arsa kalmaması ve inşaat sektörünün kurumsallaşmaya başlamasıyla birlikte projelerin çapı da küçülüyor. Sıradan bir proje üretip satma dönemi geride kalırken artık hedef kitlenin istekleri tek tek tespit ediliyor ve lokasyona uygun projeler üretiliyor.

Örneğin geçmiş dönemlerde büyük çaplı projeler tercih edilirken son dönemde insanlar büyük konut projelerinin içerisinde, birbirlerini tanımadan şehir hayatından uzak bir yaşam sürmek istemiyorlar. Bu nedenle mahalle hayatını yaşatan daha butik projeleri tercih ediyorlar. Hem şehir merkezinde olmak hem de site hayatının tüm ayrıcalığını yaşayacaklan projelerde yaşamak istiyorlar. Levent, Merter gibi iş yoğunluğunun olduğu semtlerde ise daha loft projelerin ön plana çıktığı görülüyor.

REKABETİ AŞMAK İÇİN

Türkiye’de konut projeleri belirli kriterler dahilinde üretilmiyor. Bu da rekabetin belirli bölgelerde yoğunlaşmasına neden oluyor. Örneğin Bağdat Caddesi’nin rant merkezi olarak değerlendirilmesi nedeniyle bölgede talepten çok fazla konut üretildi. Bu nedenle burada bazı inşaat firmalan iflas etti, bazılan da başka bir inşaat firmasıyla ortaklık yolunu seçti. En önemlisi de arz fazlası meydana geldi. Bu yüzden doğru lokasyonda, bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda doğru projeler üretilerek daha hızlı satış yapılabileceğine dikkat çekiliyor.

Stokta kalan konutların satışları konusunda ise konut alıcısına ihtiyaç algısının oluşturulması gerekiyor. Aynca uzun vadelerden ziyade konut kredi faizlerinin düşmesi de önemli bir etken. Konut projesi üretilen bölgenin ön plana çıkarılmasının, burada oturmanın avantaj lannın iyi anlatılmasının ve uygun ödeme planları oluşturulmasının satışları artırabileceği de uzmanlar tarafından vurgulanıyor.

TSKB GAYRİMENKUL DEĞERLEME GNL. MD. MAKBULE YÖNEL MAYA

“Küçük projeler revaçta’

“Son dönemde projelerin giderek küçüldüğünü gözlemliyoruz. Bu eğilimde büyük çaplı proje yapacak arsa stokunun giderek azalması ve yeni tüketici yasasıyla müteahhitler için ortaya çıkan zorunluluklar etkili. Ayrıca küçük çaplı projelerin satışının daha pratik olması da bu eğilimi destekliyor!’

MESA YÖNETİM KURULU BAŞKANI ERHAN BOYSANOĞLU

“Satışlar harekete geçecek”

“Seçimden önce bir bekleme olayı vardı, şimdi harekete geçeceğini düşünüyorum. Doğru istatistik verisine sahip değilseniz sizden sonra çok sayıda proje geliyor. Daha küçük çaplı projeleri satmak daha kolaylaşıyor. Parçalayıp daha küçük çaplı proje yapmayı tercih ediyoruz!’

GARANTİ MORTGAGE GENEL MUDURU MURATATAY

“Uygun proje üretmek önemli”

“Günümüzde inşaat sektörü, ülke ekonomisinin en önemli itici güçlerinden biri. Üst segment konutlarda yatırım ve alımlar nispeten biraz daha yavaş olsa da, orta ve alt gelir grubuna yönelik daha uygun fiyatlı projeler ve bunlara yönelik tüketici talepleri için doğru zaman olduğunu düşünüyoruz.”

AYİDER BAŞKANI MELİH TAVUKCUOĞLU

“Proje sayısı azaldı”

“Referandum süreci, arzın talebin önüne geçmesiyle oluşan konut fazlalığı gibi etkenlerle bu yıl lansmana çıkan proje sayısı azaldı. Referandumun akabinde Ramazan ve yaz mevsimi var ve bu dönemlerde konut satışlarında bir miktar azalma meydana geldiği için proje sayısında çok artış olmayacaktır”

SEBA İNŞAAT YÖNETİM KURULU ÜYESİ ENGİN KEÇELİ

“Yeni projeler geliştiriyoruz”

“Cendere Vadisi’nde ofis projemizin ardından Seba Flats projesine başladık. Aynı hat üzerinde Kağıthane’de Adil Işık’ın yerini de aldık ve orada proje geliştirmeye hazırlanıyoruz. Bölgenin geleceğine inandığımız için yatırımlarımıza devam ediyoruz.”

EGE YAPI YÖNETİM KURULU BAŞKANI İNANÇ KABADAYI

“Beş proje yapacağız”

“Ege Yapı olarak bu yıl beş projeye başlayacağız. Fatih’te Emlak Konut ile birlikte bir karma proje geliştiriyoruz. Beylerbeyimdeki ofis projemizin inşaatı devam ediyor, onun lansmanını bu yıl yapacağız. Çekmeköy’de iki konut projesi ile Cendere’de konut ve ticari alanlardan oluşacak üç fazlı bir proje planlıyoruz”

ARTAŞ İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKANI SÜLEYMAN ÇETİNSAYA

“Referandum etkiledi”

“Referandum süreci nedeniyle işlerde bir yavaşlama olmuştu. Proje geliştiricilerden yatırımcılara kadar herkes referandum sonrasını bekliyordu. Referandumun ardandan işler hızlanacaktır. Biz inşaatçılar olarak ‘durmak yok, yola devam’ diyoruz.”

DKY İNŞAAT CEO’SU ALİDUMANKAYA

“2017 hem teslim hem yeni proje yılı”

“Bu yıl dört projemizi teslim ediyoruz ve dört yeni projenin yapımına başlamayı planlıyoruz. Bu projelerin tamamı kentsel dönüşüm projesi olacak. DKY inşaat olarak Türkiye’nin geleceğine inanıyoruz ve yeni yatırımlarımızla ülkemizin ekonomisine katkı vermeye devam ediyoruz”

KONUT SEÇERKEN DİKKAT EDİLEN 5 FAKTÖR

  1. Ulaşım projelerine yakın bir konumda olması,
  2. Gereksiz sosyal donatıların yer almaması.
  3. Aidatların ödeme gücünü zorlamaması,
  4. En uygun fiyata en iyi ödeme s seçeneklerinin sunulması,
  5. Sosyalleşmenin sağlandığı, mahalle kültürünü yaşatan projelerde olması.

LEVENT GÖKMEN / EKONOMİST

Önceki sayfa 1 2 3

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu