Anasayfa / Başarılı Girişimcilik Fikirleri / Körfez Bölgesinde Doğru İş Fikrine Doğru Girişimci Gerekli

Körfez Bölgesinde Doğru İş Fikrine Doğru Girişimci GerekliKörfez Bölgesi’nin parası var ama bunu nasıl kullanacağını bilmiyor. Doğru bir iş fikri ile bu fikri uygulayabilecek doğru girişimcilerin bölgede şansı çok büyük…

GEÇEN haftalarda Bahreyn Melek Yatırımcılık Zirvesi’nde açılış konuşmasını yapmak üzere Manama’daydım. Bu hafta sizlere Körfez Bölgesi olarak tanımlanan ve melek yatırımcılık merkezi olarak hızla ilerleyen bu bölgeden girişimcilerimizin nasıl istifade edebileceği konusunda görüşlerimi paylaşacağım.

salman

Öncelikle şunun farkında olmamız gerekiyor: 20 ülkeden oluşan ve “MENA Bölgesi” olarak tanımlanan bölge Kuzey Afrika, Suudi Arabistan, Körfez ülkeleri ve Ortadoğu’yu kapsıyor. MENA Bölgesi’nin toplam nüfusu yaklaşık 350 milyon. Yani, ABD’nin 400 milyon ve Avrupa Birliği ülkelerinin yaklaşık 500 milyon nüfusunu göz önüne alırsak başlı başına önemli bir bölge.

MENA Bölgesi içinde körfez ülkeleri (Katar, Kuveyt, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Umman) denen bir grup var ki girişimcileri ve melek yatırımcıları çok yakından ilgilendiriyor. Çünkü bunlar MENA Bölgesi içinde en yüksek gelire sahip olan ülkeler.

PARA BOL, İŞ FİKRİ YOK

Katar’ın kişi başı milli geliri yıllık 90 bin, Kuveyt’in 50 bin, Birleşik Arap Emirlikleri’nin 40 bin, Suudi Arabistan’ın 25 bin, Umman ve Bahreyn’in ise 23 bin dolar. Bildiğiniz gibi Türkiye’de “lisanslı melek yatırımcı” olmak için yıllık 200 bin TL geliri belgelemeniz yeterli. Bu açıdan bakarsak, Katar’da 2 milyon lisanslı melek yatırımcı adayı var!..
îşte benim Bahreyn’deki Melek Yatırımcılık Zirvesi’ndeki açılış konuşmamda üzerinde durduğum konu buydu. Melek yatırımcı olmak için sadece finansman yeterli mi? Değil. Melek yatırımcılar, girişimcilere finansman sağlamanın yanı sıra mentorluk, know-how ve network de sağlamalılar. Kişi başı gelirin 90 bin dolar olması, herkesin melek yatırımcı olabileceği anlamını taşımıyor. Ancak hepsinin böyle bir potansiyel taşındığını da görmemiz gerekiyor.

Türkiye, melek yatırımcılık konusunda çok ileri gitti. EBAN’m Başkan Yardımcılığı Türkiye’ye ait. Bölgesinde melek yatırımcılık kanun ve yönetmeliğine sahip tek ülkeyiz. Bu

  Budak'tan Gençlere 'Girişimcilik' Dersi

yüzden, bizlerin Körfez bölgesinde çok daha aktif rol almamız hem ülkemiz girişimcileri hem de Körfez bölgesi melek yatırımcıları için stratejik değere sahip bir adım olur. Bu yüzden, Bahreyn’deki bu zirveyi çok önemsedim.

ÜÇ AYAKLI BİR ÇÖZÜM ÜRETTİK

Girişimcilerimiz açısından Körfez Bölgesi’nin önemi şu noktada gizli: Bu bölge insanın doğru iş fikrine ve bu iş fikrini uygulayabilecek doğru girişimciye ihtiyacı var. Finansmanda sorun yok. Girişimcilerimizin de finansmana ve mentorluğa ihtiyacı var.

İşte bu üç ayak konusunda TBAA – Melek Yatırımcılar Derneği olarak şöyle bir çözüm ürettik: Türkiye’den gelen girişimci, Katarlı melek yatırımcıyla şirket kuruyor. TBAA – Melek Yatırımcılar Derneği bu şirkete, ihtiyaç duyduğu mentorluk, know-how ve network desteğini veriyor. Böylelikle, girişimcilik projesi “bir elin nesi var, iki elin sesi var” projesine dönüyor.

Bunun için de Körfez Bölgesi’nde bol miktarda kuluçka merkezinin açılması gerekiyor. Bu konuda da Ürdün belirli bir mesafe almış durumda. Arabreneur, 0asis500 gibi kuluçka merkezlerinde yüzlerce girişimci melek yatırımcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Bahreyn’deki bu zirveyi TENMOU isimli melek yatırım ağı ile Bahreyn Ekonomik Gelişim Dairesi beraber düzenlediler. Know-how transferini sağlamak adına Porto-Riko dahil yaklaşık 30 ülkeden melek yatırımcıları zirvede bir araya getirdiler.

Erken aşama yatırımları için sözünü ettiğim Türkiye – Körfez Bölgesi melek yatırımcılık işbirliği fikrini Bahreyn Veliaht Prensi ile de konuştum ve 15 Eylül’de İstanbul’da düzenlenecek olan Avrupa Melek Yatırım Forumu’na kendisini davet ettim. Fikir çok hoşuna gitti. Muhtemelen İstanbul’a gelecek.

Girişimcilerimiz, bu bölgedeki melek yatırım finansman imkanlarını da mutlaka değerlendirmeliler. Bahreyn şunun şurasında üç saatlik bir uçuş mesafesinde…

Haftaya görüşmek üzere…

Baybars Altuntaş / Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Girişimcilik Yaşı Düşüyor Başarılı Genç Girişimciler

Son yıllarda girişimciliğe adım atanların sayısı artarken “girişimcilik” yaşı da düşüyor. 28 yaşına gelmeden iş …

3 Yorumlar

  1. y.mimar serdar

    KUVEYT..UMMAN..BAHREYN..KATAR..B.A.E. bu ülkelerde yaşayan yada bağlantısı olan bay bayan iş yapmak isteyen kişiler şirketler…… 0546 203 44 90 (mesaj yazın)

  2. y.mimar serdar

    KUVEYT..UMMAN..BAHREYN..KATAR..B.A.E. bu ülkelerde yaşayan yada bağlantısı olan bay bayan iş yapmak isteyen kişiler şirketler…… 0546 203 44 90

  3. y.mimar serdar

    KUVEYT….UMMAN….BAHREYN….KATAR….B.A.E. bu ülkelerde yaşayan yada bağlantısı olan bay bayan iş yapmak isteyen kişiler şirketler…… 0546 203 44 90

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir