Anasayfa / Kariyer ve İş / Kot taşlama işçisine 557 lira maaş verilecek

Kot taşlama işçisine 557 lira maaş verilecekHastalanan kot taşlama işçisi

Silikozis hastalığına yakalanan kot taşlama işçilerine maluliyet aylığı bağlanmasına ilişkin olarak torba kanun tasarısına konulan maddede değişiklik yapıldı. Daha önce sakatlık derecesine göre 100, 200, 300 lira olarak belirlenen aylık ödemeler sırasıyla 434, 496 ve 557 liraya çıkarıldı. Konuyla ilgili düzenleme, torba kanun tasarısının TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında gerçekleştirildi. Buna göre, meslekte kazanma gücünü yüzde 40-59 oranları arasında kaybedenlere 434 lira, yüzde 60-79 arasında kaybedenlere 496 lira, yüzde 80 ve üzerinde kaybedenlere de 557 lira aylık bağlanacak. Aylıklar, her yıl memur maaş katsayısında yapılacak artışlara bağlı olarak yükseltilecek. Bu aylıkları almakta iken ölen silikozis hastalarının eşlerine yüzde 50’si oranında, aylık alan çocuğu bulunmayan dul eşine yüzde 75’i oranında, evli olmayan kızı ve 18 yaşından küçük çocuklarının her birine ise aylığının yüzde 25’i oranında aylık bağlanacak. Silikozis hastalarının eş ve çocuklarının sağlık giderleri ise yeşil kart kapsamında devlet tarafından karşılanacak.
ÖZÜRLÜ MADDESİNDE MUTLU SON
Öte yandan, AK Partili özürlü milletvekili Lokman Ayva’nın, özürlülerin tecrit edilmesine yol açacağı gerekçesiyle karşı çıktığı özürlülerle ilgili madde de dün tüm milletvekillerinin oylarıyla torba kanun tasarısından çıkarıldı. Ayva düzenlemenin geri çekilmesini, “Mutlu son, Türk filmi gibi oldu” sözleriyle değerlendirdi.

5 bin işçi tehlikede
Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi’nin tespitlerine göre silikozis hastası işçilerin sayısının 600’e yaklaştığı, teşhisi konmamış 5 bine yakın kişinin de hastalığa yakalandığı tahmin ediliyor.

Ahmet Kıvanç-HT Ekonomi

  Carrefoursa yeni mağazalara 700 personel alacak, Carrefoursa iş başvurusuYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir