Güncel Ekonomi Haberleri

Kripto para piyasasının son durumu

KRİPTO para piyasalarında çılgın yükseliş tüm hızıyla sürüyor. Ufak kar satışlarının ardından güçlenerek devam eden fiyatlardaki tırmanış artık tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Bugünlerde 51 bin dolardan işlem gören sektörün amiral gemisi BTC için şimdiden yerli ve yabancı analistlerin tahminleri 100 bin dolar seviyelerine çıkarken, 1900 dolarlardan işlem gören ikinci güçlü para Ethereum için fiyat tahminleri üç bin dolara tırmandı.

Dünyada hiçbir yatırım aracının kısa sürede üç haneli rakamlarla bu kadar büyük kazanç sağlamaması, kafalarda birçok soru işaretine de neden oluyor. “Bu kadar hızlı yükselen piyasa acaba aynı hızla değer kaybeder mi”, “Hangi kripto para daha güvenli”, “Hangi fiyat seviyesinden almalı veya satmalıyım” en çok sorulan sorular arasında, öncelikle şunu belirtelim; gerek yerli gerekse yabancı analistlere göre önümüzdeki dönemde bu piyasada da kar satışları mutlaka olacak. Bunlar arasında mart ayını işaret edenler de var. Ancak bu kar satışlarından elinde güçlü koinler bulunanlar daha kısa süre etkilenecek. Çünkü kar satışları aslında yeni alım fırsatı da sunacağı için çıkış için güç toplanmış olacak. Tahminler kar satışlarının ardından kripto paralarda yıl içerisinde yine güçlü bir alım dalgası oluşacağı yönünde. (Kripto para ile birlikte konuşulan konulardan birisi de siber saldırılor. Bu konuyla ilgili gelişmeleri kapak konusu olan haberimizde okuyabilirsiniz.)

hangi kripto para

NEDEN YÜKSELİYOR?

Peki, bu beklentinin temelinde ne var? öncelikle pandemi nedeniyle ülkelerin uyguladığı yeni teşvik paketleriyle piyasaya sürülen paranın gidecek fazla adresinin olmaması bu durumu tetiklemiş görünüyor. Ekonomileri desteklemek için piyasaya sürülen milyarlarca dolar, güvenilmeyen para birimleri, düşük faizli ülke tahvilleri veya ekonomik sıkıntıyı bilançolarına yansıtacak olan şirket hisse senetleri yerine yeni yatırım aracı olarak kriptoyu seçti, özellikle son bir yıldır başta büyük fonlar ve şirketler olmak üzere kurumsal yatırımcıların artan ilgisi çıkışı körükledi. Amerikalı ünlü girişimci Elon Musk’ın son atağı da bunu perçinledi. Arzın zayıf olduğu piyasada artan talep fiyatları yukarı taşıdı. Ancak yine ortak bir görüş, bugün dünyada sayıları dokuz binlere ulaştığı tahmin edilen kripto paraların hepsi önümüzdeki dönem yaşam şansı bulamayacak. Yerli ve yabancı analistlere göre bu paraların yüzde 90’ı önümüzdeki dönemde hayatını sürdüremeyecek. Bu nedenle kripto para yatırımı yapanların maceracı davranıp düşük işlem hacimli, arkasında güçlü bir teknoloji ve hikayesi olmayan kriptoları seçmemesi çok önemli.

Piyasanın açıldığı günden bu yana yaşadığı güven sorunu ise son yıllarda sağladığı büyük kazançlar nedeniyle aşılmış gibi görünüyor. Türkiye’de bile birçok kripto para borsasında müşteri adetleri milyonları aşmış durumda. Milyonlarca insanı peşinden sürükleyen kripto para piyasasının son durumunu sizler için mercek altına aldık.

NARKASA
“ETHEREUM DAHA UCUZ”

Narkasa CEO’su Erdal Kaya 2020 Mayıs’tan bu yana neredeyse kesintisiz yükselen kripto para piyasasındaki bu hızlı tırmanışı kurumsal yatırımcılara bağlıyor.

2020 Mayıs’ta gerçekleşen “Bitcoin blok ödülü yarılanması”ndan bu yana çıkışın sürdüğünü hatırlatan Kaya, “özellikle geçtiğimiz iki ayda bu yükseliş hızlandı ve 2017 Aralık’taki 20 bin dolarlık tarihi zirvesini geride bıraktı. Ardından geçtiğimiz gün 50 bin dolar psikolojik sınırını geçti. Bu yükselişin tetikleyici hareketlerinin başında 500 milyon kullanıcısı bulunan dünyaca ünlü ödeme kuruluşu Paypal’ın kripto para hizmeti sunması geliyor. Ardından Grayscale, Micro Strategy gibi yatırım fonları ve Tesla gibi kurumsal şirketlerin Bitcoin aldıklarını duyurmasını da eklemeliyiz” diyor. Bu kesintisiz yükselişte başı amiral gemisi Bitcoin’in çektiğini de hatırlatan Kaya, en popüler gördüğü kripto paraları ve fiyat tahminlerini ise şöyle özetliyor:

“Bu harekette önceliği tabii ki lokomotif olarak tanımlayabileceğimiz Bitcoin (BTC) çekiyor. Ardından 250 dolar seviyelerinden 1900 dolarlara gelen Ethereum (ETH) geliyor. Hemen arkasında LİNK var; o da 10 dolarlardan 33 dolara geldi. Bunların yanına Blockchain teknolojilerinde yenilik sunan Polkadot (DOT) yerleşti ve son olarak Avalanche 4 dolar seviyelerinden 60 dolar seviyesine geldi.

Bitcoin özelinde 2021 bitmeden 100 bin doların görülmesi benim için şaşırtıcı olmayacaktır. Etherum’un hala çok ucuz olduğunu düşünüyorum ve 3 bin dolar seviyelerini geçmesini bekliyorum. Platfrom olarak fiyat tahmini vermekten imtina ediyoruz ve ‘Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir’ notumuzu düşüyoruz. DOT, AVAX ve LİNK kalemlerinin piyasada pozitif görüntüde devam etmesi durumunda ‘yolun başında’” olarak niteliyorum.”

Kaya yatırımcıların kripto para yatırımının risklerini unutmaması gerektiğinin de altını çiziyor. Bireysel kripto para yatırımcısının, yarısını kaybettiğinde üzülmeyeceği miktarda yatırım yapması gerektiğini ifade eden Kaya, “Yaklaşık iki aydır yükselen piyasada alım-satım işlemleri çok dikkatli yapılmalı. Tüm işlemlerde zarar-kes emirleri girilmeli. Yatırımcının karını realize etmesini öneririm. ‘Fomo’ dediğimiz kaçırma korkusu yeni yatırımcıda görece daha yüksek oluyor ve fırsatları kaçırdığını düşünüyor. Fakat unutulmamalı ki kripto para piyasası fırsatlar açısından oldukça zengin ve cömert” diyor.

BİTCİ TEKNOLOJİ
“DÜZELTME GELEBİLİR”

Bitci Teknoloji CEO’su Onur Altan Tan’a göre özellikle Bitcoin’de 2020’nin ilk çeyreğinden bu yana yaşanan hızlı yükselişin üç temel nedeni var. Bu nedenlerden ilkinin kurumsal yatırımcılardan gelen talep olduğunu söyleyen Tan, diğer unsurları ise şöyle sıralıyor:

“Kurumsal yatırımcıların birçoğu Bitcoin’i enflasyona karşı bir kalkan olarak görüyor. Bunun nedeni de Bitcoin arzının 21 milyonla sınırlı olması. İkinci neden ise doların başlıca dünya para birimleri karşısında güç kaybediyor olması. Bu, değerinin büyük çoğunluğu ABD Doları cinsi olmasından dolayı Bitcoin için son derece önemli. Üçüncü neden ise perakende talep. Artık Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paralar birer yatırım aracı olarak görülmeye başlandı. Bütün bunlar son birkaç ayda kripto paraların çok ciddi şekilde yükselmesini sağladı. Dünya piyasalarında kripto paralara yönelik farkındalığın artmasıyla önümüzdeki dönemde çok daha güçlü fiyat hareketleri görebiliriz.”

Bugün dünyada dokuz bin civarında kripto para bulunuyor. Tan’a göre bu paraların yüzde 90’dan fazlası orta vadede hayatımızdan çıkacak. Bu koinlerin ortak kullanım davalarının çok net olmaması nedeniyle yaşam şansı bulunmadığına dikkat çeken Tan, kripto paralara yatırım yapacaklara ise şu tavsiyelerde bulunuyor:

“Bu koinlerin en temel göstergelerinden biri likidite. Hacimsiz koinlere yatırım yapanlar ciddi kar da elde edebilirler, zararda. Şunun altını çizmeliyiz. Kripto paralar, çıkış noktaları ve temelleri ne kadar sağlamsa o kadar güçlü hareket ederler. Bitci Teknoloji olarak, Bitci Chain adı altında geliştirdiğimiz blockchain platformumuz üzerinde işlem gören bir koinimiz var: Bitci Coin. Blockchain üzerinde ne kadar fazla proje, sözleşme çalıştırırsanız, bu blockchain üzerinde işlem gören koin de o kadar değerlenir. Bitci Coin’de son üç ayda yüzde 250’nin üzerinde bir değerlenme görüyoruz. Son aylarda hayata geçirdiğimiz Karşıyaka Token, EsEs Token gibi projelerimize ilgi yüksek. Karşıyaka Token projesinde yaklaşık 13 milyon token satışı gerçekleştirdik. Futbol kulüpleriyle olan anlaşmalarımızı şimdi yurtdışına taşıyoruz. Bunun ilk adımını geçtiğimiz günlerde Glasgow Rangers ile attık.”

Kripto paralarda önümüzdeki dönemde mutlaka bir düzeltme hareketi yaşanabileceği uyarısında bulunan Tan, “Geçmiş verilere baktığımızda Bitcoin’in 2013’ten bu yana, yılın başlarında gördüğü zirve noktalarından en az yüzde 25 düşmediği herhangi bir dönem yok. Bu şu demek; evet ciddi bir yükseliş oldu ama bu yükseliş sonsuza kadar devam etmeyecektir. Bitcoin’de ve diğer kripto para birimlerinde düzeltme yaşanabilir. Ancak bu düzeltmeler sağlıklı bir yükseliş yaşandığının da en önemli göstergesi. Burada ilgilenilmesi gereken konu trend, yani piyasanın genel yönüdür. Mevcut şartlarda kripto para piyasasına olan ilgi oldukça yüksek ve trend halen yukarı yönde hareketin devam edeceğini gösteriyor” diyor.

En çok işlem gören 10 kripto para

en cok islem goren kripto paralar

BİTTRT
“İÇİ BOŞ ÜRÜNLERE DİKKAT”

Bittrt Genel Müdür Yardımcısı Arif Şahin, pandemi dolayısı ile birçok ülkenin açıkladığı ilave teşvik paketlerinin kripto sektörünün yanı sıra tüm yatırım araçları ve gayrimenkul, otomobil gibi varlık fiyatlarını yukarı taşıdığı görüşünde. Ancak kripto para sektöründe bunlardan farklı olarak, kurumsal firmaların alıma geçmesi, Elon Musk gibi yatırımcıların bunu gündeme taşıması ile halktan da talep geldiğini söyleyen Şahin, “Bunu son bir yılda açılan hesapların, önceki 10 sene boyunca açılan hesaplara eş olmasından anlayabiliyoruz” diyor. Şahin’e göre son aylarda Bitcoin sektörün amiral gemisi olması nedeniyle, Ethereum versiyon güncellemesi ve altyapısı nedeniyle, XLM (Stellar) Ukrayna’nın transferlerde bu koini seçeceği söylentisi nedeniyle, Dogecoin’in Elon Musk’ın yaptığı manipülasyon nedeniyle, XRP’nin (Ripple) SEC’le mahkeme sürecinde olması nedeniyle hala ciddi ilgi görüyor” diyor. Arif Şahin bu koinler için şu fiyat tahminlerini yapıyor:

“Yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte alım ve satım için uzun vade dikkate alınarak BTC için 30 bin dolara yaklaştıkça uzun vadeli maliyet oluşturulabileceğini görüyoruz. Çıkış fiyatı ise yatırımcıya göre değişmekle birlikte 75 bin dolar ve üstü olarak verilebilir. ETH’de 1.200-1.400 dolar aralığı maliyet oluşturmak açısından iyi seviyeler, hedef ise 2.500-3.000 dolar bandı. XLM’de oldukça primli olması nedeniyle 0.30 seviyelerine yaklaştıkça maliyet oluşturulabilir, hedef 1 dolar. Dogecoin’dan ise çok manipülatif olması nedeniyle uzak durulması gerektiğini düşünüyoruz. XRP’in yönü 22 Şubat mahkeme kararına göre belli olacak. Olumsuz bir durumda delist (listeden çıkartmak) olabileceği gibi olumlu bir durumda fiyatını 2-3 kat artırabilecektir. Bu da çok fazla riskli olduğu anlamına geliyor.” özellikle çok primli dönemlerde yatırımcıların çok daha dikkatli ve seçici olması gerektiğini de söyleyen Arif Şahin, “Her yatırım aracında olduğu gibi bu ürünlerde de borsa mantığı ile işlem yapılmalı. Yani herkes alırken sat, herkes satarken al. Bir diğer husus ise kar alıp çıktığımız ürüne küçük bir geri çekilmede tekrar girmektir. Yatırımcılara tavsiyem, toplam tasarruflarının dörtte biri ile bu sektörü tanımaları, direnç seviyelerinden değil destek seviyelerinden pozisyona girmeleri, pozisyon hacimlerini çok iyi ayarlamaları, bu sektöre ayırdığı tüm parası ile tek kalemde işleme girmemeleri ve her zaman ters bir durumda ortalama yapabileceği nakitlerinin olması diye özetleyebilirim.”

PARİTEX
“BTC’DE HEDEF 72 BİN DOLAR”

Paritex CEO’su Özgür Serkan Uslu’ya göre kripto para yatırımlarında en büyük sorun hala güven. Ancak artık dünyada pek çok kurumsal yatırımcının Bitcoin ve altcoin alımı gerçekleştirdiğini hatırlatan Uslu, “Arzı sınırlı olan bir ürüne artan talebin fiyatları yükseltmesi tabii ki kaçınılmaz. ‘Dijital paralar iner çıkar, güvensizdir’ söylemlerini bir kenara bırakma vakti geldi geçiyor bile. Artık akıllı para, dijital paralara yatırım yapıyor. Bu fiyatlar yalnızca başlangıç” diyor. Uslu, fiyat beklentileri hakkında ise şunları söylüyor:

“Marketin en önemli dinamikleri BTC, ETH, XRP, BCH EOS. Diğer taraftan daha gideceği çok yol olan DEFİ projeleri DOT, COMP, UNI, MAKER, AA VE, AVA LABS platform koinleri var. Bunların içinden en öne çıkanlar için fiyat tahminlerim şöyle:

BTC’nin 72 bin dolara kadar yolu olduğunu söyleyebilirim. ETH fiyatının 2200 dolara kadar ilerleyeceğini bu seviye üzerinde kar satışları ile yeni bir alım fırsatı vereceğini düşünüyorum. XRP’de son aylarda yaşanan davalarını yakından takip ediyorum. Herkes bu kripto para için delist kararı alsa da biz desteklemeye devam edeceğiz. Beklentim XRP’nin 1.2 dolara ulaşacağı yönünde. BCH’nin 2000 doların üzerine çıkacağını öngörüyorum. EOS’de ilk hedefi 6.5 ve yakın bir zamanda 13 doların üzerini görebiliriz. DOT, yakın tarih fiyatları 38 dolar bandı ama hak ettiği fiyat 250 dolar ve üstü. COMP’de 2000 doları göreceğimizi öngörüyorum. UNI’de ise 170 dolarları konuşacağız.”

Uslu, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bugün toplam marketin değeri 1.4 milyar dolar. Benim beklentim piyasanın 1.6 milyar dolara çıktıktan sonra bu seviyeden gelecek kar satışları ile 1 milyar dolarlar seviyelerine ineceği yönünde. Ancak bunu bir risk değil alım fırsatı olarak görüyoruz. Çünkü nihai hedef bu yıl 2 milyar dolar seviyeleri. TOTAL2 yani altkoinleri barındıran markete bakarsak, o da şu anda 500 milyon dolar seviyesinde. Bu piyasanın da 650 milyon dolarlara çıkacağını öngörüyoruz. Yine burada kar satışları ile karşılaşacağız ve alım fırsatları önümüze çıkacaktır.”

Uslu, yatırımcılara ise şu tavsiyede bulunuyor: “Paritex olarak Blockchain teknolojisine entegre olmak isteyen küresel şirketlerle de çalışmalar yürütüyoruz. Bu ortamda yatırımcılara tavsiyem kademeli alım ve satım yapmaları ve yatırım yapacakları miktarın da mutlaka ihtiyaç dışı olmasıdır. Ayrıca, yatırım yapacakları miktarı parçalara ayırdıktan sonra doğru olduğuna inandıkları seviyeden giriş yapmaları ve piyasayı takip ederken kısa vadeli düşünmemeleri, sabırlı olmaları, fırsat kaçırma veya kötü haberlere kapılma psikolojilerine girmemeleri onları başarıya taşıyacak önemli anahtarlar olacaktır diye düşünüyorum.”

ESİN ÇETİNEL

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu