Güncel Ekonomi Haberleri

Kripto paralara yatırım yapanların yasal hakları ve kripto borsalarının sorumlulukları

Borsa ile imzaladığınız sözleşmeye dikkat!

Türkiye’de halen yasal zemini bulunmayan kripto paralara yatırım yapanların yasal hakları ve kripto borsalarının sorumluluklarını Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği Başkanı ve Proofstack Kurucu Ortağı Avukat Kadir Kurtuluş’a sorduk…1. Kripto para cüzdanı çalınan kişi ne yapabilir? Yasal hakkı nedir?

Borsa hesabınızda duran varlıklarınız hiçbir zaman güvende değildir. Bu varlıklarınızı mutlaka kişisel cüzdanlarınıza aktarıp ancak işlem yaptığınızda borsaya yatırmalısınız. Cüzdanınız ele geçirilirse mutlaka hukuki işlem başlatmalısınız. Fakat bu süreç zor olacaktır, zira çalınan cüzdanların ve varlıkların takibi kolay değil. Bir banka transferinde alıcıyı bilirsiniz ya da bilmiyorsanız bankadan sorabilirsiniz fakat kripto para transferlerinde ne yazık ki bu mümkün değil. Böyle bir dolandırıcılıkla karşılaştığınızda, işlem yapılan İP adresleri, telefon hatlarının takibi ya da servis sağlayıcılardan gelecek diğer İP ve log bilgileri çözümde fayda sağlayabilir. Ama önerimiz hesabınızı ciddiyetle korumanızdır.

2. Türkiye’de kripto para platformlarının hukuki durumu nedir? Yatırımcılara karşı sorumlulukları bulunuyor mu?

Türkiye’de ve dünyada kripto para borsaları şu an için geleneksel borsaların tabi olduğu kurallara tabi değil. Bu yönde tüm dünyada ve Türkiye’de çalışmalar var. Kısacası borsaların sorumlulukları borçlar hukuku genel hükümleri çerçevesinden ötede değil. Bazı borsalar sigorta ve bu gibi koruyucu önlemleri almakta ama bu güvenceler dahi yeterli değildir. Borsalar için gelecekte hem lisanslama hem de sigortalama olacaktır, tıpkı bankalarda olduğu gibi. SPK, BDDK gibi kuruluşların bu noktada çok stratejik hareket etmesi gerekiyor. Buna Maliye Bakanlığı’nı da ekleyebiliriz. Zira sert vergilendirmeler, yabancı borsalara karşı rekabet avantajını bozacak lisanslama faaliyetleri; kripto para yatırımcılarını yabancı borsalara yönlendirebilir ve bu da ciddi bir likiditenin Türkiye’den çıkması anlamına gelir. Kripto paralar banka hesaplarımız gibi takip edilemiyor. Kısacası denetimi ve yönetimi zor. Bence devlet bugüne kadar doğru hareket etti çünkü bazen hiçbir şey yapmamak, ani bir şey yapmaktan daha iyidir.

3. Yatırımcılar platformlarla sözleşme imzalarken nelere dikkat etmeli?

Bu platformlar herhangi bir lisansa sahip olmadıkları için gri alandalar diyebiliriz. Ama Türkiye’de kurulu büyük kripto para borsalarının lisans sahibi olmadıkları için herhangi bir yükümlülüğe de tabi olmamalarına rağmen Müşterini Tanı (KYC) süreçlerini uyguladıklarını görüyoruz. Müşterilerden kimlik vs. bilgiler alıyorlar ki bu çok doğru. Platformlarla imzalanan sözleşmelerde sorumluluk hükümlerine dikkat edilmesi önemli. Yani borsa her hangi bir hacklenmede size teminat ya da sigorta sağlıyor mu (en azından borsada duran varlıklarınız için) buraya dikkat edilmeli.

4. Piyasanın Türkiye’de gelişebilmesi için kamu otoritesinden beklentiniz nedir? Nasıl bir yasal altyapı sağlanmalı? Özellikle yatırımcının korunmasına yönelik ne tip düzenlemeler yapılmalı?

Maliye Bakanlığı kripto paraların adının konulmasının, vergilendirme anlamında önemli olduğunu açıkladı. En önemli husus kripto paranın ne olduğunun tanımını yapmak. SPK ve Merkez Bankası da bu konuda emtia, menkul kıymet ve para kavramlarını tartışıyor. Para olarak değerlendirmek doğru olmayacaktır çünkü şu anki volatilite, işlemden ziyade yatırım amacıyla kullanılması ve deflasyonist yapı para olmaya imkan tanımıyor. Örneğin ABD ve Avustralya emtia olarak görüp vergilendirme yolunu seçti. İngiltere ise yabancı para birimi vergilendirmesi kurallarını işletiyor. Bizde de emtia tanımlamasının uygun olacağına dair görüşler ağır basıyor diyebilirim. Burada kripto paraların vergilendirilmesi hususu da çok dikkatle ele alınmalı. Zira bu paraların takibi şu an için zor. Türkiye’deki vergilendirmeler acele ve hatalı olursa Türkiye’de kurulu kripto para borsalarından ziyade yabancı borsalar tercih edilebilir.

Hangi kripto para daha şanslı?

Kripto para güvenliğini nasıl sağlıyorlar?

Kripto paralarda siber saldırıdan nasıl korunursunuz?Kripto paralara yatırım yapanların yasal hakları ve kripto borsalarının sorumlulukları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu