Teknoloji ve İnovasyon Haberleri

Kriptolu Akıllı Telefonlar

Kriptolu telefon nedir, kriptolu telefon modelleri, kriptolu telefon satılık, kriptolu telefon özelliği, kriptolu telefon ne demek, kriptolu telefon fiyatları.

Kriptolu akıllı telefonlarda güvenlik artıyor, mahremiyet korunuyor.

NEDEN ÖNEMLİ?

Hükümetler ve özel şirketler akıllı telefon kullanan herkesin kişisel bilgilerini ele geçirebiliyor.

NE YAPILDI?

Sıradan insanların satın alabileceği, kişisel verilerin sadece minimum seviyede paylaşılmasına izin veren kriptolu (şifreli) iletişim sunan akıllı telefon.

Amerikalı bilgisayar uzmanı ve eski istihbarat teşkilatı çalışanı olan Edward Snovvden, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’in bulut teknolojileri ve cep telefonları üzerinden sürekli veri topladığını açıkladığında tüm dünya büyük bir şok yaşamıştı. Snovvden sağolsun, artık akıllı telefonların gözetleme amaçlı kullanılabildiğini hepimiz öğrenmiş olduk. Bunun en çarpıcı örneklerinden biri geçtiğimiz aylarda Ukrayna’da yaşandı. Ülkedeki protestolar sırasında başkan Viktor Yanukovych’in güvenlik timleri tarafından tüm protestocuların telefonuna bir mesaj yollandı. Mesajda protestolara katıldıklarının tespit edildiği yazıyordu. Yani yasalara karşı gelmedikleri halde bizzat hükümet tarafından kayıt altına alınmış tehdit edilmişlerdi.

Bu örnek tüm dünyada hepimizin nasıl bir tehdit altında olduğunu alenen ortaya çıkarmış oldu. Ama sadece hükümetler değil, özel şirketler de kişisel bilgilerimizin peşinde. Günümüzde benzer şekillerde elde edilmiş olan veriler piyasada oldukça yüksek fiyatlara alıcı buluyor. Satın alan firmalar bu bilgileri kullanarak müşteri profilleri yaratıyor, yeni satış stratejileri geliştiriyorlar.

Temel bilgilerimizin haricinde en çok talep gören verilerse; lokasyon, internet tarayıcısında yapılan aramaların geçmişi ve rehberdeki kişilerin listesi. Şimdi tüm bunlara engel olabilecek yeni bir teknoloji var: BlackPhone. BlackPhone, Android işletim sistemi kullanan ama şifreleme teknolojisi sayesinde yüksek derecede güvenlik vadeden bir akıllı telefon ve Silent Circle adlı bir şirket tarafından üretiliyor. Bir akıllı telefonda olmasını isteyebileceğiniz her şey onda var. Telefondaki güvenlik uygulamaları, siz izin vermediğiniz sürece üçüncü şahısların bilgilerinize erişimini bloke ediyor. Firmanın kurucularından Phil Zimmerman aslında ünlü bir aktivist. “Biz, ekstra güvenlik özellikleri eklenmiş bir telefonu satmaya çalışan sıradan bir telefon üreticisi değiliz. Kişisel gizliliğin korunması üzerine yola çıkıp böyle bir telefon ürettik” diyor.

BlackPhone mahremiyetinizi korumaya adanmış bir akıllı telefon. Siz izin vermediğiniz sürece üçüncü şahısların bilgilerinize erişimini bloke ediyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu