Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Küçük SUV’ların satışında hızlı büyüme dönemi!

Küçük SUV’ların satışında hızlı büyüme dönemi!Kısa bir zaman öncesine kadar SUV denilince akla büyük, ağır ve heybetli arazi araçları geliyordu. Son dönemde ise B-SUV olarak adlandırılan yeni bir segment ortaya çıktı. Uygun fiyatı, düşük yakıt tüketimi ile dikkat çeken B-SUV’Iarın toplam SUV pazarından aldığı pay ise yüzde 15’i buldu.

SUV pazarı, son 10 yılın en hızlı büyüyen segmentlerinden biri. Toplam binek satışı içindeki payı 2000 yılında yüzde 1,5 iken bugün yüzde 11’i geçmiş durumda.

b-suv1

Fakat son dönemde SUV pazarında da kendi içinde bir kırılma yaşanıyor. B-Crossover ya da B-SUV olarak adlandırabileceğiniz yeni bir segment, SUV pazarmdan giderek daha fazla pay almaya başladı.

Özellikle SUV sahibi olmak isteyen ancak nispeten kısıtlı bütçeye sahip genç müşteriler, bu yeni segmenti hızla büyütüyor. Rakamlar da zaten bu trendi net olarak ortaya koyuyor. B-SUV araçlar, toplam SUV pazarından 2007-2009 yılları arasında ortalama yüzde 5 pay alırken, bugün bu oran yüzde 15’lere dayanmış durumda.

Markaların peş peşe bu segmente yönelik ürün çıkarmaya başlaması nedeniyle önümüzdeki dönemde bu rakamın çok daha artması bekleniyor.

TALEP NEDEN ARTIYOR?

Peki, bu yeni segmentteki satışlar niçin hızlı büyüyor? Öncelikle B-SUV araçlar hem genç ailelerin hem de bekârların ihtiyaçlarını karşılayan bir segment olarak karşımıza çıkıyor. Zaten sektör temsOcilerinin üzerinde en çok durduklan argüman da bu. SUV tarzı büyük araç sahibi olmak isteyip de yüksek fiyattan ötürü SUV araç satın alamayanların B-SUV araçlara yönelmesi de pazarı büyüten bir diğer önemli neden.

Bir başka önemli etken de binek otomobillerle arasında fazla fiyat farkı olmaması. Renault Coptur 43 bin 990TL’den, Peugeot 2008 42 bin 500 TL’den başlayan fiyatla satdıyor. Bu fiyatlar B ya da C segmentlerinde binek otomobil almak isteyen birçok kişiyi B-SUV segmentine yönlendiriyor.

YENİ MODELLER GELİYOR

Bu segmentin Türkiye’de büyümesinde Nissan Juke modelinin oldukça önemli bir rolü olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yıl Opel Mocca ile hareketlenen pazar, bu yıl önce Renault Captur, sonra Chevrolet Trax, son olarak da Peugeot 2008’in girişiyle en hareketli dönemine girdi. Önümüzdeki yıllarda birçok markanın da bu segmente girmesi bekleniyor. Şu ana kadar yapılan açıklamalar, önümüzdeki yıl Volkswagen, Ford ve To-yota’nın bu segmentte ürün çıkaracağını gösteriyor.

Satışlara bakarsak, 2012’de toplam pazar 6 bin adedin biraz üzerinde gerçekleşmişti. 2013’ün yedi aylık döneminde ise neredeyse 5 bin otomobil satıldı. Pazarın bu yıl 10 bin adet civarında gerçekleşmesi bekleniyor. Satış-lann artmasıyla birlikte B-Crossover segmentinin B segmentinden aldığı pay da artmaya devam ediyor. 2012’de bu oran yüzde 3,6 idi. Bu yılın Ocak-Temmuz döneminde ise söz konusu oran yüzde 4’e çıktı.
b-suv

YAKIT FAKTÖRÜ ÖNEMLİ

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, tüketicilerin SUV araçlara ilgi göstermeye devam etmesine rağmen, artan yakıt fiyatları nedeniyle düşük hacimli motorlara yönelmeye başladığını söylüyor. Aybar, “îşte bu yüzden kompakt olmasına rağmen SUV konforu sunan ve aynı zamanda da yakıt tüketimi konusunda kullanıcıyı üzmeyen B-SUV araçlara ilgi gün geçtikçe artıyor” yorumunda bulunuyor.

  Mobil Hayatınız, Kaspersky ile Güvenlik Altında: Kaspersky Mobil Security 9

Aybar, özellikle SUV almayı hedefleyen ancak nispeten kısıtlı bütçeye sahip genç müşterilerin B-SUV seg-mentine daha çok ilgi gösterdiğini söylüyor. Mayıs ayında satışa sunduk-lan Captur ile bu pazarda önemli bir pay hedeflediklerini de sözlerine ekliyor.

Pazann en güçlü oyuncusu olan Nissan ise Juke modeliyle bugüne kadar 12 bin 800 adet satış gerçekleştirdi.

Nissan Pazarlama Müdürü Mehmet Akın, bu yıl 4 bin adetlik bir satış performansına imza atacaklarını söylüyor.

DAHA DA BÜYÜYECEK

Kısa zaman öncesine kadar SUV deyince akla hemen, büyük, ağır ve heybetli arazi araçlan geldiğini söyleyen Chevrolet Genel Müdürü Tolga Atmaca, “Tüketici zamanla kullanımı kolay, daha kompakt boyutlara sahip ürünler arar ve talep eder oldu. Söz konusu talep neticesinde de Crosso-ver segmenti gelişti. Crossoverlar’ın gelişimiyle SUV segmenti de hafifledi, küçüldü” yorumunda bulunuyor.

Tolga Atmaca, geçtiğimiz dört yılda 4 kat büyüyerek aylık ortalama bin adetlik satışlara ulaşan bu sınıfın, yeni modellerle birlikte kısa süre içinde 3-4 kat daha büyüyeceğini tahmin ediyor.

Chevrolet, Trax’in satışından memnun. Kasım ayında ürün gamına dahil edilecek otomatik şanzımanlı versiyonla satışların daha da artması bekleniyor. Şu ana kadar 414 adet Trax satan Chevrolet, yılı 750 adet ile kapatmayı hedefliyor. 2014 hedefi ise 3 katlık bir büyüme.

HEDEF 3 BİN ADET

Pazara giren son oyuncu ise 2008 modeliyle Peugeot. 42 bin 500 TL’den başlayan fiyatla geçtiğimiz hafta satışına başlanan 2008’den yıl sonuna kadar bin adet satılması hedefleniyor. Önümüzdeki yılın toplam hedefi ise 3 bin adet.

Yeni Peugeot 2008’de, 1,2L VTi 82 bg, 1,6L HDİ 92 bg ve 1,6L VTi 120 bg olmak üzere üç motor seçeneği bulunuyor. 2013 sonunda pazara sunulacak e-VTi motor seçeneği ile benzinli motoru tercih eden müşteriler için Stop&Start teknolojisi de olacak.

Peugeot Genel Müdürü Marc Ber-geretti, 2008’in Avrupa’da büyük talep gördüğünü söylüyor. Mayıs ayında Avrupa’da satışa sunulan 2008’in iki aylık dönemde 30 binden fazla sipariş aldığını belirtirken, yeni girdikleri B-SUV alanında Türkiye pazarında da başarılı olacaklarını ifade ediyor.

AVRUPA’DA DA BÜYÜYOR

Sadece bizde değil Avrupa’da da bu alanda hızlı bir büyüme söz konusu. 2008’de bu segmentte 130 bin 214 adetlik satış gerçekleşmişti. Bu satış rakamıyla da toplam pazardan yüzde 0,7 pay alınmıştı. 2012 sonunda bu rakam 264 bine, pazardan alınan pay ise yüzde 2’ye yükseldi. 2018’de satışların 2’ye katlanması, B-SUV’un aldığı payın ise yüzde 3’lere çıkması bekleniyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir