Anasayfa / Kültür Sanat / Kudüs; her yıl binlerce Türk turisti ağırlıyor

Kudüs; her yıl binlerce Türk turisti ağırlıyorÜç büyük dinin kutsal kabul ettiği tek şehir olan Kudüs; her yıl binlerce Türk turisti ağırlıyor. Kent kültür ve tarih temalı turların yanı sıra inanç turlarının da başlıca durağı. Kudüs’e gitmek için ilkbahar aylan en uygun zamanlar…

KUDÜS, dinlerin ortaya çıktığı, geliştiği kutsal topraklar coğrafyası. Eşsiz tarih ve kültür mirasına sahip Kudüs, yılda 3.5 milyona yakın turist çekiyor. Son yıllarda Türklerin de yurtdışı tur duraklarından biri haline geldi. Tarih ve kültür turu yapılmasının yanı sıra bir inanç merkezi olarak da Türklerin tercih ettiği yerler arasında başı çekiyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, Zeytin Dağı ve Judean Tepeleri arasındaki konumlanmış mistik kent, yeni Kudüs ve etrafı Kanuni Sultan Süleyman’ın restorasyonunu yaptırdığı surlarla çevrili eski Kudüs olmak üzere ikiye ayrılıyor. Arnavut kaldırımlı sokaklar, pazarlar, evler ve avluların arasında özellikle dikkat çeken iki abide var: Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve Hz. Muhammed’in Miraç’a çıktığına inanılan Kübbet-üs Sahra. Eski Kudüs’teki yolculukta ise diğer önemli duraklar Ağlama Duvarı ve Kutsal Kabir Kilisesi.

İsrail’in turizm rakamlarına göre her yıl Kudüs’e 100 bin kişi İslami tur yaparken, Türkiye’den giden kişi sayısı 17 bin civarında. Son iki yılda bu sayının arttığı tahmin ediliyor.

EN SIK MİRAÇ KANDİLİ’NDE GİDİLİYOR

Türkiye’den Kudüs’e birçok seyahat acentesi özel tur düzenliyor. Kent kültür ve tarih temalı turların yanı sıra umre turlarının durağı olarak da geçiyor. Turlar için en uygun vakit olarak içinde bulunduğumuz ilkbahar ayları gösteriliyor. İnanç turlarında ise Kudüs için en tercih edilen zaman genelde Miraç Kandili zamanı. Kandil Gecesi’nde Hz. Muhammed’in Mekke’den Mescid-i Aksa’ya gidişi anılıyor. Kudüs ve çevresi peygamberler diyarı olduğu için gitmişken peygamberlerin kabirleri de ziyaret ediliyor.

Vizyon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Talha Çizmeci yaklaşık 10 yıldır Kudüs’e tur düzenlediklerini ifade ederek, bu turlara her yıl talebin arttığını anlatıyor. Kudüs’ün Türkler tarafından her geçen yıl daha çok tercih edilmesinin en büyük sebebinin eşsiz bir inanç atmosferini barındırması ve huzurlu havası olduğunu söyleyen Çizmeci, turlarını genelde 3 gece 4 gün olarak programladıklarını belirtiyor. Kudüs’e giden Türkler’in yaş ortalamasının her geçen yıl düştüğünü kaydeden Çizmeci, “Bizim misafirlerimizin çoğu 30-50 yaş arası erkeklerden oluşuyor” diyor.

MAYIS SONRASI UCUZLAYACAK

Kudüs için Nisan-Mayıs ve Eylül aylarında inanç turları düzenlendiğini aktaran Çizmeci, “Kudüs tur programımız misafirlerimizin rahatı açısmdan uçağından, oteline, günlük programlarına ve tüm ayrmtıl arına kadar hesap edilip bölgeyi çok iyi bilen kişiler tarafından oluşturuluyor. Bu zamana kadar yaptığımız Kudüs turlarından yüzde 100 memnuniyet yakalamayı başardık. Misafirlerimizin Kudüs turlarına olan yoğun talepleri nedeniyle önümüzdeki zamanlarda daha çok tur koyacağımızı tahmin ediyorum. Bununla birlikte Türk Hava Yolları da Kudüs programlarını İnanç Turları’ kapsamına aldığından dolayı Mayıs ayı sonrasında ve önümüzdeki sene Kudüs programlarının daha uygun fiyatlarda olacağının müjdesini verebilirim” diyor.

Çizmeci’nin açıklamasına göre, Vizyon Turizm’in bu yıl için Kudüs’e götürmeyi planladığı kişi sayısı yaklaşık 300 kişi; tur fiyatları bin ila bin 250 dolar civarmda değişiklik gösteriyor.

GEZGİNLER İÇİN ÖZEL GÜZERGAH

Kültür turlarının önde gelen acentelerinden Fest Travel’ın da Türkiye’de bu içerikte düzenlenen tek olduğunu iddia ettiği bir turu var: “Kudüs, Filistin ve Batı Şeria”.Bu tur programındaki duraklardan bazıları şöyle: Kudüs’te Hz. Muhammed’in Miraç’a çıktığına inanılan Kubbet-üs-Sahra; Muse-vilerin Büyük Tapmaklarının Romalılar tarafından yıkılmasının yasını 2000 yıldır tuttukları Ağlama Duvarı; Kutsal Kitap’ta (Eski Ahit, Yeni Ahit) yazılı olan olayların geçtiği yerler; tarihi eski tunç çağma kadar uzanan kadim kent El Halil; Palmiye ağaçları şehri Eriha; 10. Emevi halifesi Hişam Bin Abdülmelik tarafından yaptırılan Hişam Sarayı; Nasıra’dan Beytüllahim’e yolculuk…
Fest Travel’m 2000 yılından bu yana yaptığı bir başka Kudüs turu daha var, o da “Mistik İsrail ve Kutsal Kudüs” adı altında düzenleniyor. Turun durakları şöyle: Masada Kalesi; Akka eski kenti; Bahai Bahçeleri ile Bahaullah Türbesi ve Tel Aviv’in Beyaz Şehri; Kubbet-üs-Sahra; Ağlama Duvarı; Hz. Isa’nm çarmıha gerildiği Golgota Tepesi; Doğu Akdeniz’deki en önemli Roma limanlarından Kayserya; Nasıra’dan Bethle-hem’e, Zeytin Dağı’ndan Sion Dağı’na, Ga-lilee Tepeleri’nden Roş Hanikra Deniz Mağaraları. Her iki tur da altı gece yedi gün olarak düzenleniyor ve fiyatı 3 bin dolar civarında.

  Bir Devin Gözyaşları (Halit Akçatepe)

Yılda 2 bin 500 Türk’ü Kudüs’e götürüyor

Elçi Tur Yurtdışı Turizm Direktörü Selim Yücel, Kudüs’e en çok tur yapan seyahat acentesi olduklarının altını çizerek, yılda 2 bin 500 Türk’ü bu bölgeye götürdüklerini aktarıyor. Kudüs’ün en önemli destinasyonları olduğunu ifade eden Yücel, son iki yıldır yoğunlaştıklarını ve yüzde 100 memnuniyetle tur yapmaya devam ettiklerini söylüyor. Yılın her döneminde Kudüs’e tur düzenlediklerini kaydeden Yücel, İslam tarihinde Miraç’ın ayrı bir önemi olduğu için Miraç Kandili döneminde daha çok Türk’ü Kudüs’e götürdüklerini söyleyerek şunları anlatıyor: “Bizim Kudüs turu başlığımız ‘Bir Ömürlük Hayranlık’. Kudüs’ün dünyada insanlığın doğup büyüdüğü yer olduğundan yola çıkarak bu başlığı koyduk. Dedik ki, Kudüs herkesin hayran olduğu, herkesin gitmek istediği bir yer. Rehber ekibimiz dinler tarihi konusunda uzman akademisyenlerden, dünyanın farklı köşelerinde diplomatlık yapmış devlet adamlarından oluşuyor. Bölgeye çok hakimler. Turlardan önce seminerlerimiz ve toplantılarımız oluyor.

Gruplarımızı rehberlerimizle turdan önce tanıştırıyoruz. Giden her misafire Kudüs’ün ruhunu anlatıyoruz.” Kudüs turunu yapan çok şirket olduğunu ama bölgenin hak ettiği önemi içeren programa sahip turların çok az olduğunu iddia eden Yücel, “Biz Kudüs’e akademik yapıyla hazırlanıyoruz. Çünkü Kudüs’te elinizi attığınız her taşın bir hikayesi var” diyor.

Kudüs’e giden Türklerin profil yelpazesinin geniş olduğunu, farklı görüşteki kişilerin bir arada bulunabildiğini belirten Yücel, sadece inanç turu yapmaktan çok, herkesi kucaklayan bir içerik sunduklarını ifade ediyor. Turları genelde üç gece dört gün, Ramazan ve Miraç gibi özel dönemlerde de dört gece beş gün olarak yaptıklarını anlatan Yücel, “Dört gece beş gün turlarda fiyatlar 699 euro’dan başlıyor, 749 euro’ya kadar çıkıyor. Diğer turların ise 499-599 euro bandında fiyatları var. Bu fiyatlar piyasaya göre ucuz. Bu Miraç döneminde 250 Türk’ü Kudüs’e götürmeyi planlıyoruz” diye konuşuyor.

Mete VARDAR / Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı
Çok etkileyici

Turizmci bir gezgin olarak çok dolaşırım. Bugüne kadar 70 ülkede 150’ye yakın şehri ziyaret ettim. Tabii ki her birinin kendine özgü özelliği ve çekiciliği var. Bunlar arasında Kudüs’ün kendine özgü bir yapısı var. Beş-altı yıl kadar önce oraları ziyaret ettim. Çok kısa bir tatil olmasına rağmen Kudüs seyahati beni çok etkiledi. Farklı üç kültürün bir arada olması çok çarpıcıydı. İç içelik, tarihin içinde dolaşmanız, geçmiş ile bugünün harmanlanmış yapısı gerçekten ilginçti. Firma olarak biz de Kudüs’e dönem dönem turlar yapıyoruz.

Uzman rehberden tavsiyeler

İsrail’in Tel Aviv kentinde yaşayan profesyonel turist rehberi Ruti Bahar, Türkiye’den Kudüs’e yapılan kültür turlarının çoğunun rehberliğini yapıyor. Kudüs ve çevresinin her zaman kültür ve tarih turu ülkesi olarak ilgi çektiğini söyleyen Bahar, son birkaç yıldır Türkiye’den gelen inanç turlarında artış gözlemlediğini iletiyor. Hemen her hafta sonu yüzlerce Türk’ün turla geldiğini kaydeden Bahar, bu turların ağırlıklı olarak Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistin içerikli olduğunu anlatıyor.

Bahar, Kudüs gibi tek bir bölgede üç dinin de kutsal yerlerini barındıran başka yer olmadığının altını çiziyor. Bahar, “İşte bu yüzden buraya gaVıar gelenler çok etkileniyor ve tekrar tekrar geliyorlar” diyor.

Bahar’m İsrail’e gelince ‘mutlaka yapın’ dediği tavsiyeleri ise şöyle: “Klasik tur güzergahları dışında benim özel ilgi alanıma giren bir tavsiyem var. Şubat sonu ve IVlart ayında Golan Tepeleri’nde Ma’ale Gamla’da çok güzel bir tür kartal gözlemleyebilirsiniz. Her taraf çiçeklere bürünmüştür, kartalların süzülüşü sizi büyüler.” Deneyimli rehberin yemek tavsiyeleri ise şöyle: ‘Turistik yerlerde yemek yemeyin. İsrail’in en meşhur lokantası Kudüs’deki ’Mahneyyuda’ eşsizdir. Yerel mutfağın tüm özel lezzetlerini bulabilirsiniz. Kudüs’te yemek için bir Arap lokantası tavsiyesi olarak da Abu Shukri’yi verebilirim. Kudüs’teki en güzel humus orada yapılır.”

Kudüs, Umre turları

2017 yılı Ramazan ayı umresi kayıtları başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, bu yıl servisli ve 14 günlük Kudüs aktarmalı bir tur da düzenlenecek.

Bu tur için ücretler şöyle:
Üç kişilik odada kişi başı 6 bin 255 lira
iki kişilik odada kişi başı 6 bin 475 lira

Tarih ve kültür turu yapmadan önce izlenmesi tavsiye edilen filmler:

Ben Hur

Tutku – Hz. İsa’nın Çilesi Cennet Krallığı Limon Ağacı
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019 Yılında Türkiye’ye Gelecek Turist Sayısında Artış Bekleniyor

TURİZMDE güzel bir yılı geride bırakmak üzere gün sayıyoruz. Sektör temsilcileri yılsonu hesaplarım kapatmaya hazırlanırken, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir