Turizm Sektöründen Haberler

Turistler AVM’leri Doldurdu

Başta Orta Doğu ve İran olmak üzere Rusya, Azerbaycan, İngiltere, Almanya gibi ülkelerden gelen turistler AVM’leri doldurdu. Üstelik yaptıkları alışverişlerin sepet ortalaması yerli ziyaretçilerin dört-beş katı. Buralara yapılan turlar ciddi bir kazancı da beraberinde getiriyor.

ÖZBEY MEN / PARA ; TURİZM sektöründen beklentiler bu yıl oldukça yüksek. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte sektörde büyük bir hareketlilik de başladı. Başta deniz turizminin yoğun olduğu Akdeniz ve Ege Bölgesi’ndeki oteller olmak üzere yurt genelindeki tüm otellerde doluluk oranları neredeyse yüzde 100’e ulaşmış durumda.

Türkiye’ye gelen turistler elbette sadece turizm sektöründe değil, gıdadan ulaşıma birçok sektörde canlanma yaratıyor. Türkiye’ye yabancı turist ilgisinin artmasından en çok memnun olan kesimlerden biri de kuşkusuz perakendeciler. Nitekim bu sıralar alışveriş merkezleri yabancı turistlerle dolup taşıyor. Üstelik yabancıların yaptıkları alışveriş miktarları da hayli yüksek. Alışveriş merkezi (AVM) yöneticileri yabancıların yaptıkları alışverişlerde sepet ortalamasının yerli ziyaretçilere göre dört-beş kat daha fazla olduğuna dikkat çekiyorlar.

AVM’leri ziyaret edip alışveriş yapanların başında Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan gibi ülkelerden gelen turistlerin olduğunu belirten AVM yöneticileri, yılın ilk yarısına bakıldığında yabancı ziyaretçi girişlerinin geçen yıla göre çok daha yüksek olduğuna işaret ediyorlar.

Turistler
Turistler AVM’leri Doldurdu

SEPET ORTALAMALARI YÜKSEK

Türkiye’nin önde gelen inşaat şirketlerinden Sur Yapı’nın bünyesinde dört AVM bulunuyor. Bunlardan İstanbul Çekmeköy’deki Sur Yapı Metrogarden’de 115, Axis İstanbul’da 130, Axis Kağıthane’de 85 ve Bursa Nilüfer’de bulunan Sur Yapı Marka AVM’de ise 208 mağaza yer alıyor. Sur Yapı’ya bağlı Şehir Yapı Genel Müdürü Burçin Bendegül, bu AVM’lerde 2022 yılının ilk altı ayında 12 milyon 740 bin 312 ziyaretçi ağırladıklarını belirtiyor.

Özellikle yaz aylarında bu AVMlere gelen yabancı turist sayısında önemli artış olduğunu belirten Bendegül, “Yaz aylarında AVM’lerimize gelen turist sayısının toplam ziyaretçi sayısına oranı yüzde 12. AVM’lerimize gelen yerli ve yabancı ziyaretçi sayısındaki artışı dikkate alarak yılı, 28 milyon ziyaretçi ile kapatmayı hedefliyoruz” diyor.

Sur Yapı tarafından yönetilen AVM’lere ağırlıklı olarak Orta Doğu ve Arap yarımadasından turist geldiğini kaydeden Bendegül, en fazla yabancı turistin İran, Katar, BAE, Kuveyt, Lübnan, Ürdün ve Suudi Arabistan’dan geldiğini söylüyor. Son iki ayda Avrupalı turist sayısında da belirgin bir artış gözlemlediklerini vurgulayan Bendegül, özellikle Ingiltere ve Almanya’dan turistlerin gelmeye başladığını da ifade ediyor. Bendegül, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Yabancı ziyaretçilerin yaptığı alışveriş son iki yıldır Türkiye’de perakende sektörünün nefes almasını sağlıyor. Yönetmekte olduğumuz AVM’lerde yaz aylarındaki ciro artışımızın bir önceki aya göre yüzde 34 artacağını öngörüyoruz. Buradaki başarımızın altında yatan nedenlerden biri AVM’lerimizdeki marka çeşitliliği ve turistlere hitap eden markalara da yer veriyor olmamız.

Yaz aylarında özellikle yerli ve yabancı ziyaretçilerimiz tarafından talep edilen Zara, Massimo Dutti, Pull& Bear, Beymen, Boyner, İpekyol, Mavi, Kiğılı, Sarar, LC Waikiki, Defacto, Flo, Penti, Dagi gibi markalar sayesinde sepet ortalamalarımız artıyor. Dünyada ve bölge ülkelerinde yaşanan fiyat atışına rağmen. Türkiye perakende sektörü için çevre ülkeler, Orta Doğu ve AvrupalI turistler için avantajlı bir lokasyon haline geldi. Bu da yabancı turistin daha çok harcama yapmasına neden oluyor. Yabancı turistlerin sepet ortalaması, yerli ziyaretçilerimizin dört katı.

Suryapi AVM

ZİYARETÇİ SAYISI DAHA DA ARTACAK

JLL Türkiye tarafından yönetilen Agora Antalya AVM bünyesinde 89 mağaza var. Agora Antalya AVM Müdürü Serbülent Tekinsen, yerli ziyaretçilerin yanı sıra Rusya, Ukrayna, Moldova, İran, Kırgızistan, Kazakistan, Belarus, Azerbaycan, BAE, Katar ve İngiltere’den de ziyaretçi ağırladıklarını belirtiyor. Tekinşen, “Yabancı turistlerin ilgisi yoğun bir şekilde devam ediyor. Temmuz ve Ağustos aylarında AVM’mizi ziyaret edecek yabancı turist sayısının daha da artmasını bekliyoruz” diyor.

“2019’DAN DAHA İYİ BİR YIL GEÇİRİYORUZ”

Ayda ortalama 1.5 milyon ziyaretçinin giriş yaptığı Markantalya AVM’de bu rakam, yaz aylarında 1.8 milyona çıkıyor. AVM Müdürü Hakan Karakaş, şu değerlendirmelerde bulunuyor:

Turizm bölgesinde bulunan bir alışveriş merkezi olduğumuz için Avrupa, Orta Doğu ve BDT başta olmak üzere tüm bölgelerden ziyaretçiler alışveriş merkezimizi tercih ediyor. Antalya’da en çok tercih edilen alışveriş merkezi olmamız nedeniyle hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerimizin sepet ortalamalarının hedeflerin üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. Dolar/ euro bandında yaşanan yükselişle yabancı ziyaretçilerin alışveriş sepeti ortalamaları yerli ziyaretçilere oranla daha yüksek.

Lokasyonu oldukça güçlü bir alışveriş merkezi olmamız; aynı zamanda kale içi, saat kulesi gibi turistik bölgelere yürüme mesafesinde bulunmamız, yabancı turistlerin de yoğıın olarak ilgi gösterdiği bir alışveriş merkezi olmamızı sağlıyor. Turistlere yönelik gerçekleştirdiğimiz alışveriş festivalleri, kendi ülkelerinde bulunan yayın organlarma yapmış olduğumuz çeşitli reklam kampanyaları sayesinde de bilinirliğimizi her zaman üst şuralarda korumaya devam ediyoruz. Yılın ilk beş aynıda özellikle Mayıs ayı itibariyle ulaşılan rakamlar, bizlere, turizmin altın yılı olarak belirtilen 2019 senesinden daha verimli bir yaz dönemi geçireceğimizi gösteriyor.”

ÖZBEY MEN / PARA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu