İş Fikirleri ve İş Kurmak

Künefe Dükkanı Açmak Çok Popüler

Künefe Bayilikleri Girişimciler İçin Oldukça Cazip

Yeni bir akım künefe dükkanı açmak oldu. Türkiye’de gıda sektöründe trendler çok hızlı değişiyor. Özellikle sosyal medyanın etkisiyle her gün yeni bir akım karşımıza çıkıyor. Bu akımın en sonuncusu ise künefeciler. Baklava, lokma, çikolata derken son zamanlarda her köşe başında bir künefeci görmek mümkün. Bu geleneksel tatlı girişimcileri harekete geçirmiş durumda.

Sadece künefe satan mekânların sayısı gün geçtikçe artıyor. Üstelik bu mekânlarda yer bulmak bir hayli zor. Hatay bölgesinin bu özel lezzeti hem tüketicilerin hem de girişimcilerin gözdesi oldu. Pek çok firma franchising verirken, pazardaki fırsatlar da girişimciler için oldukça cazip.

künefe dükkanı açmak
Künefe

AYDA 100 BİN MİSAFİR

İstanbul, Ankara ve Antakya’da bulunan yedi farklı şubesiyle hizmet veren Asi Künefeleri bir aile firması. Dededen gelen mesleği devraldıklarını söyleyen Asi Künefeleri Sahibi Mustafa Görgen, aynı zamanda Künefeciler Derneği’nin (Künder) de Başkanı. Son zamanlarda künefe sektöründe yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Görgen, “Yoğunluk bilinçsizce artıyor, ancak bu artış künefe popülerliğini yükseltse de künefenin orijinal haline zarar veriyor. Biz gerçek Hatay künefesinin yaşatılmasına yönelik doğru projelerin çoğalmasını istiyoruz” diyor.

Künefe malzemelerini kendilerinin ürettiğini söyleyen Görgen, “Künefemizin peynirini, tel kadayıfım ve tereyağını kendi tesisimizde gıda mühendislerimiz ve uzman kadromuzla üretiyoruz. İyi bir künefe için kesinlikle hammadde üretimine hakim olmanız gerekiyor” açıklamasını yapıyor. Künefede ana malzemelerden biri olan peynirin belirleyici olduğunu vurgulayan Görgen, iyi bir künefe peynirinin tam yağlı inek sütünden elde edilmiş, tuzsuz taze ve süzme olgunluğuna gelmiş bir peynir olması gerektiğini söylüyor.

Asi Künefeleri
Asi Künefeleri

Yedi şubesinde günde yaklaşık 4 bin, ayda yaklaşık 100 bin misafire hizmet veren markanın aynı zamanda dondurulmuş hazır paketli künefeleri de var. Firma, toptan dondurulmuş olarak ayda yaklaşık 1 milyon adet künefe satışı yapıyor. Franchising vermediklerini söyleyen Görgen, “Franchise sistemi kalitemizi düşürebilir diye düşünüyoruz. Şirketimizin idare edebileceği sayılarda şubelerle sınırlıyız” diyor.

Bilgi ve İletişim için
Telefon : +90 212 640 36 00
info@asikunefeleri.com
Kocatepe Mah.Gümrük İskelesi Cad. Mega Center A Blok No:1642-1643 Bayrampaşa / İSTANBUL

FRANCHİSİNG VERİYOR

İstanbul ve Ankara’da bulunan dört farklı şubesiyle künefe severlere hizmet veren firmalardan biri de Künefe Cenneti. Firma franchising sistemi ile yayılıyor. Türkiye genelinde franchising verdiklerini ifade eden firma yetkilisi Atakan Aksu, “Hem yurtiçi hem de yurtdışından birçok teklif alıyoruz. Her geçen gün künefeci sayısı artıyor” diyor. Bu durum ekonomiye katkı gibi gözüküyor olsa da durum bence tam tersi. Bu restoranların çok olması insanları sıktığından hem ürünün furyasını kaçırıyor hem de rekabet ortamım gereksiz yere şişirerek pek çok dükkânın kapatmasına neden oluyor şeklinde konuşuyor.

Künefe Cenneti
Künefe Cenneti

Günlük satışların şube başına ortalama 400 ile 800 porsiyon arasında değiştiğini söyleyen Aksu, “Son dönemlerin popüler ürünü. Özellikle ailelerin yoğunlukla tercih etmesi girişimcilerin dikkatini çekiyor” açıklamasını yapıyor. Sosyal medyaya kendini kanıtlamış firmalara daha fazla talep gösterildiğini ifade eden Aksu, firmalarının da sosyal medyada aktif olduğunu belirtiyor. Hammadde tedariğini yöresel bölgelerden sağladıklarını belirten Aksu, “Kadayıfımızı kendimiz İstanbul’da imal ediyoruz, peynirimiz Hatay’dan, fıstık, fındık, ceviz gibi diğer ürün ve kuruyemiş çeşitleri Gaziantep’ten, yağımız Şanlıurfa’dan, şekerimiz ise Konya ve Erzincan’dan geliyor” diyor.

Bilgi ve İletişim için
Telefon: (0212) 630 97 44
E-Mail: info@kunefecenneti.com.tr
Kocasinan Merkez Mahallesi, Mahmutbey Cd. 295/A, 34186 Bahçelievler/İstanbul

“EN ÇOK TALEP İSTANBUL’DAN”

Künefenin temel malzemelerinden birisi peynir. Hatay usulü künefe peynirinin mutlaka sünebilen peynir olması gerekiyor. Künefe ustalarının verdiği bilgiye göre, iyi bir künefe peynirinin en ayırt edici özelliği kolay sünebilmesi ve çatalınızı künefeye daldırdığınızda kolay kolay kopmaması olarak özetleniyor. Künefe peyniri tamamen tuzsuz bir peynir ve sadece künefe için kullanılıyor. Sade tüketilebilen bir peynir türü değil. 2013’te faaliyete geçen Can Yöresel Ev Ürünleri, künefe peyniri satışı yapan bir işletme.

100 farklı ürün sattıklarını ifade eden işletme yetkilisi Çağdaş Can, “Ayda ortalama 800 kilogram civarı künefe peyniri satışımız var” diyor. Hatay dışında en çok İstanbul, Ankara ve Doğu Anadolu’ya peynir teda-riği sağladıklarını söyleyen Can, en yoğun siparişin ise İstanbul’dan geldiğini belirtiyor. Peynir üretimini kendilerinin yaptığını belirten Can, “Künefe peyniri satışımız perakende ve toptan olarak yapılıyor. Perakende satış tutarımız 32.90 TL. Toptan satış fiyatımız çoklu ve sürekli alımlara göre değişiyor” açıklamasını yapıyor.

Bilgi ve İletişim için
+90 543 870 80 46
info@hataytadinda.com
Hatay Tadında Deniz Mah. Şehit Burhan Sezer Cad. 18. Sokak No:18 31800 – Samandağ / HATAY

DÜNYAYA AÇILACAK

Şanlıurfa’da küçük bir işletme olarak başlayan Özikizler Künefe bugün çeşitli şehirlerdeki dokuz şubesiyle hizmet veriyor. Başta Ortadoğu ve Avrupa olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde yatırımlarına devam edecek olan firmanın hedefi Türkiye’de sınırlı sayılı franchise yapılanması ve dünyada master franchise yapılanması ile büyümek.

https://www.youtube.com/watch?v=nUBiPukHJlc

Baba mesleğine devam ettiklerini belirten firma sahiplerinde Hüseyin Durmaz, “Öncelikle markamızı bu günlere kadar getirerek bu mirası bize bırakan babamız Mehmet Durmaz’a teşekkür ediyorum. Gecemiz gündüzümüz hep en iyiyi yapmak için geçiyor. Dünya markası olmak için büyümeye devam edeceğiz” diyor.

Özikizler Künefe
Özikizler Künefe

Bilgi ve İletişim için
0532 747 18 76 | 0533 935 46 74
info@franchisecompany.com.tr | franchise@ozikizlerkunefe.com
Batıkent, Kürşat Tüzmen Blv. D:31/A, 27560
Şehitkamil/Gaziantep

Veganı bile var!..

Künefecilerin sayısı hızla çoğalırken, kimi işletmeler de farklı künefe çeşitleriyle ön plana çıkıyor. Alibeyköy’de bulunan Beyzade Künefe bunlardan bir tanesi. Hayvansal ürünleri tüketmeyen müşterilerini de düşünen işletme, menüsüne vegan künefeyi eklemiş, üründe tereyağı yerine ayçiçek yağı kullanılıyor, peynir yerine ise badem sütünden yapılmış kaymak kullanılarak servis ediliyor. Müdavimleri oldukça fazla olan bu künefenin porsiyonu ise 26 TL.

KÜNDER’i kurdular

Hatay’ın eşsiz lezzeti künefe için sektör temsilcileri bir araya geldi. Künefecileri bir dernek çatısı altında toplamak amacıyla Künefeciler Derneği (KÜNDER) kuruldu. Amaçlarının künefenin ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımına katkı sağlamak olduğunu belirten KÜNDER Başkanı Mustafa Görgen, künefeci esnafını bir araya getirerek, sorunlara ortak çözümler üretmeyi planladıklarını ifade ediyor.

Hatay künefesinin yaşatılmasına yönelik projelerin artırılmasını desteklediklerini söyleyen Görgen, “Bu derneğin tek amacı künefenin orijinalliğini muhafaza edip bir sonraki nesillere aktarabilmek. Son günlerde bu daha da önemli bir hale geldi; çünkü birçok kadayıf türevleri künefe adı altında satılıyor. Bu bağlamda KÜNDER’e de önemli sorumluluk düşüyor” diyor.

Yahya PULAT / Jumbo Künefe Franchise Direktörü
“Yurtdışına açılacağız”

Künefe, Gaziantepli ustaların maharetli ellerinde hazırlanmalı. Şubelerimizde geliştirdiğimiz otomatik döner sistemli ocaklar ile ürünlerimizi pişiriyoruz. Bu sistemi kullanan ilk markayız. Bu sayede künefenin her yerinin eşit pişmesini sağlıyoruz. Künefe yapımının her aşaması özenle ustalıkla yapılmalı ve en iyi malzemeler kullanılmalı. Sektördeki firma sayısının artması bizim açımızdan oldukça olumlu. Daha fazla insan bu eşsiz lezzetle tanışıyor ve sevdikleriyle künefecilerde bir araya geliyor. Künefe 400 yıllık bir lezzet.

Günümüz şartlarına göre evrilerek, önemli cirolara ulaşan bir iş kolu haline geldi. Sektörde ürünü doğru tanıtan markaların olması, Gaziantep’in gastronomi kültürünün tanıtılması açısından da önemli. Künefede kullanılan malzemelerin yöresi dışında tedarik edilmesi ve aynı lezzetin yakalanması imkânsız. Tüm malzemelerimizi yöresinden teknik satın alma ekibimizin kontrolü ile temin ediyoruz. Siverek’in saf tereyağını, Hatay’ın sünme künefe peynirini ve Gaziantepli ustaların hazırladığı tel kadayıflarla ürünlerimizi şubelerimizde künefe severlerle buluşturuyoruz. 14 şubemiz var. 20’nin üzerinde adayla değerlendirme görüşmelerimiz sürüyor.

Yurtdışında belirlediğimiz ülkeler var. Bu ülkelerdeki yatırımcı adaylarıyla bir araya gelmeye devam ediyoruz. Son iki yıldır franchise sistemi ile çalışıyoruz. 15’inci şubemizin açılışına hazırlanıyoruz. Yatımcı adaylarımızın başvurularını web sitemiz üzerinden alıyoruz. Künefe çok geleneksel bir iş kolu. Bu iş kolunu günümüz teknolojisiyle buluşturup global standartlarda bu işi yapmak zorundayız.

Künefis Künefe Bayiliği

Künefeji Bayilik Veriyor

YEŞİM OKSAY

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu