Makaleler

Küresel Dönemin Kobilere Sunduğu Fırsatlar

SON yıllarda küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) sahibi veya yöneticisi olarak işiniz giderek zorlaşıyor. İş yaptığınız büyük şirketler bazen parça ve ara malı fiyatlarını aylardır artırmak istemiyor. Pazara mal üretenler maliyet artışlarını, fiyatlara yansıtmakta zorlanıyor. Ekonomideki iniş çıkışlar, sıkıntılarınıza çare bulmak ve işinizi geliştirmek için aldığınız kredilerin geri ödenmesini zorlaştırıyor, işletme sermayesi eksikliği ise ayrı bir sonın…

Bunlar yetmezmiş gibi bir de küreselleşme olgusu var. Siz iç piyasadaki büyüklerle baş etmeye çabalarken şimdi de dünyanın dev şirketleri, iç pazardaki mütevazı paylarınıza göz dikiyor.

Bu yoğun rekabet ortamında tablo, epey iç karartıcı görünüyor. Ama sizin umutsuzluğa kapılmaya hakkınız yok.

Çünkü işgücü piyasasına her yıl giren 730 bin gencin umudu sizlersiniz. Devlet kapısında yeni istihdam umudu yok denecek kadar az. Büyük şirketler fazla adam almıyor. Çocuklarımızın, gençlerimizin çoğunluğu sizin işyerlerinizde çalışacak.

GİRİŞİMCİLİK RUHU

Yeni dönemde sizin en önemli kozunuz girişimcilik ruhu olacak. Sizi bugünlere getiren direnciniz ve cesaretiniz küresel dönemde de ayakta kalmanızı ve işinizi genişletmenizi sağlayacak. Günlük sorun ve sıkıntıları bir an için unutup gözünüzü ufka diktiğinizde aşağıdaki olguların ve değişim unsurlarının sizin lehinize olduğunu görebilirsiniz:

■    Bugün iş dünyasında tüm kazançlı köşeler kapılmış ve suyun başı tutulmuş gibi görünebilir. Ancak ekonominin talep haritası sürekli bir değişim içinde. Bu değişim, iç ve dış pazarda yeni piyasa boşlukları, yeni “niş”ler yaratacak. Yeni eğilimler bir iş kapısını kapatırken, diğer bir iş kapısını açacak.

■    Dev şirketler büyük olmasına büyük ama, KOBİ’ler kadar hızlı hareket etme imkanına sahip değil. Fil gibi yavaş hareket eden büyüklere karşı, siz bir panter gibi atik, hızlı ve uyanık olmanın avantajına sahipsiniz. Karar alma hızınız, dinamizminiz ve esnekliğiniz sorunların çözümünde size avantaj sağlayacak.

■    Siz tüketici ile yüz yüze bulunduğunuz için, pazardaki değişimi, tercihlerdeki farklılaşmayı daha iyi ve çabuk bir şekilde izleyip, sadık müşteriler edinebilirsiniz.

KOBİ’LERİN YENİ DÖNEMDEKİ AVANTAJLARI

Küreselleşme dönemi, KOBİ’lerin ayakta kalmasını zorlaştıran risklerin yanında bazı yeni fırsatlar da ortaya çıkarıyor. KOBİ’ler aşağıdaki avantajlarını kullanarak bu fırsatlardan yararlanabilir:

■    Montajda yeni dönem: Her şeyin tek bir çatı altında yapıldığı entegre tesisler giderek yeniden yapılanıyor. Örneğin büyük otomotiv şirketleri dünyanın çeşitli ülkelerindeki yan sanayii şirketlerinden ara malı ve parça ithal edip, ana fabrikada yalnız montaj işine ağırlık veriyor. Bu ortamda siz de kalite ve fiyatta istenen standartları tutturarak dünyanın en büyük şirketlerine mal satan KOBİ’lerin arasına katılabilirsiniz.

■    Dışarıdan hizmet sunumu: Büyük şirketlerde dışarıdan hizmet alımı giderek yaygınlaşıyor. Bu eğilim, bir alanda uzmanlaşarak en iyi hizmeti sunan girişimcilere yeni iş imkânları sağlayacak.

■    İç pazarı tanımak: Büyük yabancı şirketlerin eleman ve uzmanları, çok iyi eğitim almış olsalar bile, iç pazarı ve insanımızı hiçbir zaman sizin kadar yakından tanıyamaz. Bu bilgiyi muhakkak işinize katmak ve yerel ihtiyaç ve özellikleri çok iyi takip etmek zorundasınız.

■    Tarihsel birikim: Bir imparatorluğun mirasçısı olan bir ülkenin yurttaşları olarak farklı kültürlere sahip, farklı ülkelerden insanlarla ilişki ve bağlantı kurma konusunda epey deneyim ve birikimimiz var. Küreselleşme döneminde yeni pazarlara, yeni ürünlerle yelken açmayı amaçladığınızda bu özelliğimiz bir avantaj oluşturacak.

■   İnternetten yararlanma: Elektronik iletişimin yeni yol ve yöntemleri, KOBİ’lerin ufkunu genişletiyor. Sermaye, finans, teknoloji ve eleman açısından büyüklerle yarışmanız zor. Ancak yeni ekonomide erken davrandığınız takdirde, büyüklerle aynı ortamda ve koşullarda yarışabilirsiniz. İnternet, çok büyük bir fuar yeri, dev bir bilgi panayırı gibi… Birazcık masraf ve özenle, bu iletişim aracını kullanıp işinizi büyütebilirsiniz.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu