Makaleler

Kurum Kültürü

Kurum Kültürü Geleceğinize Yön Verir. Hareket Etmeye Cesaret Edin.

Öğrenilmiş çaresizliğin ne demek olduğunu ilk Martin Seligman’dan duydum. Yani adı üzerinde çaresiz olmayı kendimize öğretmek ve sürekli çaresiz olduğumuzu düşündüğümüzden bir zaman sonra bunun bir davranış olarak bize döndüğünü görmek.

Mutsuz çalışanlar bulundukları ortamları iyileştirmek için pek çaba harcamıyorlar. Nasılsa değişmez…Sistem onlardan daha büyük çünkü. Burada doğruluk payı var aslında. Bazen sistem bizden büyük ve çaresizlik hissi gerçek bir his. Ama sevmediğin bir yerde kalmak, cesareti kendinde bulamamak da kendini değiştirememekle ilgili bir durum. Yani, karşımızdaki kişilerin değişmemesinden yakınırken, kendimizde benzer bir döngü içinde olduğumuzu görmüyor, görsek de kabul etmiyoruz.

Kurum kültürü bir şirketin en önemli değeridir. Bunu yıllardır konferanslarda dile getiriyorum. Sebebi, zor zamanlarda her şeyi anında kopya edebilirsiniz ama kurum kültürünü asla değiştiremezsiniz. Kültür değişimi zaman ister, emek ister, birlik ister.

Size uyan bir kurum kültürü bulursanız da ona sıkıca sarılın, çünkü inanın o ortamı yaratmak için binlerce saat çaba, emek, kavga ve beyin gücü harcanmıştır.

Değerlerinizle örtüşmeyen ortamlarda yaşayabilmeniz ve yeşerebilmeniz zordur. Çalışanların birbirbirine saygısız olduğu ortamlarda güçlü durmak yüksek enerji gerektirir. Zorlukları aşmak için muazzam bir efor sarfetmeniz gerekir. Kurumu ileriye götürebilmeniz için gereken ortam yoksa, gereken ortamın yaratılabilmesi için yönetimin niyeti de yoksa yeteneğinizin ve heyecanınızın bir müddet sonra söndüğünü görürsünüz.

Kariyer seçimlerinizi yaparken nasıl bir kurum kültürü içinde olmak istediğinizi düşünmeye bakın. Bir yandan düşünün bir yandan da hayatta bazen cesur adımlar atabilmenin, gerekirse bir iki adım geri gidebilmenin kayıp değil kazanç olduğunu iyice içinize sindirin. Ileriye doğru yol almak genlerimizde var. Sosyal baskıların içinde var. Biliyorum. Ama hangi yöne gitmek istediğinizi ve hangi dikenli yollardan geçmek istediğinizi en iyi siz bilirsiniz. Kendinize inanmaya başladığınızda hangi adımı atarsanız atın, takdir edildiğinizi ve istediğiniz yönde yükseldiğinizi göreceksiniz.

Yazan : Fatmanur Erdogan http://kariyeryolculugu.com

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu