Makaleler

Kurumlar start-up’larla neden işbirliği yapmalı?

Start-up'larla işbirliği

WORLD Economic Forum tarafından paylaşılan “Collaboration Between Start-ups and Corporates – A Practical Guide for Mutual Understanding” yayınının “Startup ve Kurumlar Arasında İş Birliği – Ortak Bir Anlayış îçin Pratik Bir Rehber” bölümünde kurumsal şirketlerin neden girişimler ve startup’larla işbirliği yapması gerektiği konusunda güzel notlar var. Faydalar altı başlık halinde sıralanmış…

1 – Dış yenilik ve bozgunculuk: Dış yenilikçiler gerçekten bozguncu çözümler geliştirmek için daha fazla özgürlüğe sahiptir. Şirketler, yalnızca ana faaliyet alanlarındaki gelirleri ve marjları artırmakla kalmayıp, aynı zamanda ortaya çıkan yeni iş alanlarına genişlemek için bir fırsat elde edebilir. Yenilik gelecekte bir rekabet avantajı sağlar.

Start-up’larla işbirliği

2 – Daha yenilikçi tedarikçiler: Yenilikçi bir girişimi satın almak bir şirkete rekabet avantajı sağlayabilir. Yeni girişimler aynı zamanda mevcut çözüm sağlayıcılardan daha iyi performans gösterebilir çünkü daha az ek maliyete ve daha güçlü bir yenilikçilik odağına sahiptir.

3 – Müşteri odaklılık: Girişimler, yerleşik şirketler kadar standart süreçlere sahip olmadıkları için müşteri ihtiyaçlarına daha yakın yenilikler yapma eğilimindedir. Kurumsal müşterilere daha iyi hizmet verebilmeleri için çözümleri daha kolay uyarlayabilir ve özelleştirebilirler.

4 – Girişimci ve daha çevik kültür: Yeni girişimlerle çalışmak, yenilikçiliğe ve kurum içi girişimcilere daha fazla imkân sağlayabilir.

5 – Piyasadaki gelişmelerden haberdar olmak: Yenilikçilerle çalışmak, bir şirketin pazardaki aksamalara yol açabilecek değişiklikleri daha iyi izlemesini sağlar.

6 – Yeni gelir akışları ve iş kolları: Birçok işletme, açık platformlar aracılığıyla dış yenilikçiliği hizmetleri arasına dahil edebilir. Örneğin bir uygulama mağazası yeni girişimlerin ürettiği uygulamaların, şirketin sunduğu bir servis içinde yer alması ile şirkete sürekli büyümekte olan yeni bir kanal açabilir.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu