İş Fikirleri

Kurutulmuş Portakal Kabuğu Satarak Para Kazanmak

PORTAKAL KABUĞU
Kilosu 30 kuruş, kurutulmuş kabuğa 2 lira

Adana ve Osmaniye çevresi ile narenciye üretiminin yoğun yapıldığı yörelerde, üreticiler, kurutulmuş portakal kabuğu satarak para kazanıyor. Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde portakal kilosu bahçede 30 kuruştan, kurutulmuş kabuğu ise 2 TL’den satılıyor.
Gıda, kozmetik, ilaç sanayi gibi sektörlerde ham madde olarak kullanılan portakalın kabuğu yurt içi piyasada alıcı bulduğu gibi Almanya, Fransa ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerine de ihraç ediliyor.

Her yıl aralık ayında başlayan bu iş, mayıs sonuna kadar devam ediyor. Portakal kabuğu iki şekilde toplanıyor. Birincisi mahallelerden portakal kabuklarını birilerine toplattırabilirsiniz. İkincisi ise portakalı siz satın alıp kabuğunu soydurabilirsiniz. Üç gün güneşte kurutulan portakal kabuğu daha sonra çöpünden ve çürümüş kabuklardan temizleniyor. Sonra kabukları çuvallara doldurarak sevkiyata hazır hale getiriliyor.

Burcu Tuvay / yenilikçi iş fikirleri


15 Yorum

  1. narenciye (portakal, limon, greyfurt, mandalina çeşitleri ) kabuk satışı yapıyoruz.İletişim için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  2. Merhaba Yılın 12 ayı kuru portakal kabuğu alımı yapıyoruz.Portakalın içi meyve suyu fabrikalarına satılıyor.Kabuğunu alım yapıyoruz.0532 156 54 16 ulaşabilirsiniz.

  3. yaz mevsiminde portakal kabuğu üretimi duruyor mu ya da çözüm olarak ne yapılıyor
    kabukları soyulan portakallar ne yapılıyor. satılıyorsa ne tip işletmelere satılıyor

  4. biz de ‘büyük miktarlarda herhangi bir hammadde kullanımı, hayvancılık deneyin İtalya’da narenciye kabukları ihracat çalıştığınızda.WWWCEREALSTOC.IT

  5. arkadaşlar bu portakal kabuğu işini yapan arkadaşla bizzat tanıştım osmaniye kadirlide güzel bir iş ama kolay değil şu kadar söyleyim 13kg portakaldan 1kg kabuk çıkıyor gerisini siz düşünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu