Şirket Haberleri

Levi’s, Türkiye pazarından çıkıyor

Jean pazarının etkin oyuncularından Levi’s, Türkiye pazarından çıkıp fabrika dahil tüm operasyonunu bir distribütöre devretmeye hazırlanıyor. Shaya ve Fiba gruplarıyla yapılan görüşmelerden sonuç alamayan grubun potansiyel adaylarla görüşmelerinin sürdüğü belirtiliyor.

Jean deyince akla ilk gelen markalardan biri kuşkusuz Levi’s. 1986 yılında Türkiye’ye pazarına giren ve hemen ardından Çorlu’da denim fabrikası açan şirket, jean pazarının Türkiye’de bu noktaya gelmesinde etkin bir rol oynadı.

levis

Fakat Levi’s’ta işlerin uzun süredir yolunda gitmediği de bilinçn bir gerçek. Özellikle 2007’de yaşanan yolsuzluk skandalından sonra Levis’ta sular hiç durulmadı. Sürekli yapılanmalar geçiren ve pazar payı kaybeden şirket, son genel müdür Hakan Atalay’ın Tommy Hilfiger’a geçmesinden sonra bir süredir yola genel müdürsüz devam ediyor.

Geçtiğimiz ay Türkiye ofisinden yaklaşık 20 kişiyi işten çıkaran Le-vis’ın bir distribütör bulup, pazardan çıkmak istediği iddiası piyasada yüksek sesle konuşuluyor. Hatta Shaya ve özelikle Fiba gruplarıyla görüşmeler yapıldığı fakat sonuç alınamadığı dile getiriliyor. Buna karşılık arayışlar ve görüşmeler devam ediyor.

Levis’ın şu an Türkiye de 300’ün üzerinde satış noktası var. Bunun üçte biri monobrand, geri kalan ise multib-rand mağazalar. Satış operasyonu Levi’s dışında Dockers markasını ve Çorlu fabrikasını da kapsıyor.

SÜREKLİ DEĞİŞİM YARAMADI!

Biraz geçmişe yolculuk yaptığımızda, Levis Türkiye’nin 2003’te Levi Strauss Asia Pacific’e bağlandığını ve yaklaşık beş yıl Singapur’dan yönetildiğini görüyoruz. 2007 sonunda ise Türkiye Asya Pasifik bölgesinden ayrılarak merkez üs haline getirildi. Aralannda Rusya, Azerbaycan, Suudi Arabistan, Dubai, Katar, Mısır, İsrail ve Ermenistan gibi ülkelerin bulunduğu ve toplam nüfusu 450 milyonu aşan 26 ülke Türkiye’den yönetilmeye başlandı. Bu yapılanmada Türkiye, Rusya ve Ortadoğu Bölgesi’ni yönetecek isim ise yönetim kumlu başkan yardımcısı olarak Haluk Aksoy olmuştu. Aksoy kısa bir süre sonra da Hakan Atalay’ı genel müdür olarak operasyonun başına getirdi.

2011 sonunda Türkiye merkez üs konumundan çıkarılarak Amerika’ya bağlandı. Üıiin yönetimi bölümü gibi departmanlar kapatılarak Türkiye doğrudan koleksiyonun ABD’den geldiği bir satış ofisi haline geldi. Daha önce İstanbul ofisinin sorumluluğunda faaliyet yürüten geniş coğrafya ise tekrar Singapur’a bağlandı.

Avrupa’da küçülüyor

Levi’s İstanbul ofisinde geçtiğimiz haftalarda yaşanan işten çıkarmalar aslında sadece Türkiye’yi kapsamıyor. Levi’s Avrupa’da da ciddi bir yapılanma içinde. Yıl başında merkezden yapılan açıklamada, Avrupa operasyonunda 800 kişi ile yolların ayrılacağı açıklanmıştı. Şirketten yapılan açıklamada, işten çıkartmaların daha çok yönetim katında etkili olacağı belirtilmiş ve bu şekilde yılda 75 milyon dolarlık tasarruf edileceği ifade edilmişti.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu