İş Fikirleri ve İş Kurmak

Mağaza Açmak İçin Doğru Yer, Doğru Ticaret

Doğru yerde mağaza açmak. Girişimcilik heyecanı ne yazık ki ticaretin olması gereken başlıklarını bir anda silebiliyor. Yer seçimi, karar vermesi uğraş isteyen zorlu süreçleri kapsamaktadır.

Süreçleri nasıl doğru yönetiriz?

Genel olarak bir Avm veya bir cadde de yer seçerken bakılan bazı kriterler vardır. Bunlar doğal olarak bize bir fikir verebilir.Tüm bunların yanı sıra kendi işletmemizi iyi analiz edebiliyor muyuz sorusunun yanıtına ulaşmış olmamız gerekmektedir.

mağaza açmak
mağaza açmak

Geçtiğimiz yıllarda danışmanlık verdiğimiz bir firmanın onlarca mağazasının ortalama m2 verimliliği 700 TL civarındaydı. Özetle ödemesi gereken kiranın en fazla 140 TL olması gerekmekteydi. Diğer bir deyişle o günkü kur ile kirası 50 $/m2 olması gerekirken 60 €/m2 daha az kirası olan mağaza yoktu. Kira ödemeleri başta olmak üzere maliyetlerin baskısı çok sıkıntılı süreçler yaşatmıştı. Rakipler çok iyi iş yapıyor olabilir veya o AVM çok ziyaretçi alıyor olabilir. Sizin bunlardan yararlanmanız için kendi işletmenize ait bilgileri iyi yönetiyor olmanız gerekmekte.

Günümüzde bu örnekte verdiğimiz veriler bile yetersiz kalabilir. Örneğin fiş adedi, AVM giriş sayısı, mağazanın bulunduğu katın ziyaretçi sayısı, sokaktan geçen yaya / araç sayısı gibi veriler dikkate alınmak zorunda kalınabilir. Matematiksel bilgiler bir tarafa şirketin yönetim şekli, pazarlama bilgileri vb. birçok konu detaylı araştırmalar, buna bağlı olarak elde edilen bilgiler önem kazanmaktadır. Bundan sonra da yazının başında belirttiğimiz bu bilgilerin yönetimini karar süreçlerinde doğru olarak sağlamak gelmekte. Yoksa “burada 300 bin ciro yaparsın” veya “aman rakip girmeden biz girelim”gibi yaklaşımlar ciddi risk taşıyan unsurlardır.

Mağaza açacağımız yer ile ilgili olarak yapılacak bir araştırma bizi gereksiz maliyetlerden kurtarabilir. Başka bir örnek ile konuyu açıklamaya çalışalım. Gene beraber çalıştığımız bir gıda perakendecisi girmeyi çok istediği bir AVM için görüşümüzü sordu.Talep edilen miktar 80€/m2 civarındaydı. Firmaya ait veriler ile AVM ye ait verileri toparlayıp yaptığımız analiz ve gözlemler sonucu firmanın o AVM de en fazla ödeyebileceği kiranın 55-60 €/m2 bandında olduğu görüldü. Çok cüzi bir maliyet ile tahmin edilen ciro ancak bu kira bedelini ödeyecek düzeydi.

Buraya kadar normal piyasa koşulları çerçevesinde olabilecek riskleri dile getirmeye çalıştık. Kriz yönetimleri de dâhil olmak üzere atılacak adımlar iyi hesaplanmalı ve ona göre davranmalıyız.

Dükkan Açmak İsteyenlere Öneriler

“Kendini tanımak, marifetlerin marifeti”
Cemil Meriç

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu