Emlak Bayilikleri

Markalı Emlak Bayiliği Veren Firmalar

Gayrimenkul pazarındaki muazzam büyüme markalı emlak şirketlerini harekete geçirdi, Pazarın öncü markaları, Türkiye genelinde franchising sistemiyle yeni şubeler açıyor. Siz de düşük yatırım bedelleriyle markalı emlakçı olabilirsiniz…

TUİK verilerine göre, geçen yıl Türkiye’de 1 milyon 157 bin 190 konut satıldı. Türkiye genelinde satılan konutların 460 bini ipotekli, 697 bini ise diğer satış türünde gerçekleşti. İstanbul 235 bin konut satışıyla ilk sırada. İstanbul’u, 138 bin konut satışıyla Ankara ve 72 binle İzmir takip ediyor. Antalya, Bursa, Mersin, Kayseri ve Konya ’daki konut satışlarında adeta patlama yaşanıyor. Sadece bu veri bile gayrimenkul pazarının ulaştığı büyüklüğü ortaya koyuyor. Peki, bu yoğun konut arzı devam edecek mi? Sektör temsilcilerine göre bu trend artarak devam edecek.

markali emlak

Diğer yandan kentsel dönüşüm projeleri sayesinde yeni bölgeler ön plana çıkacak. Örneğin İstanbul Kadıköy’de Fikirtepe, Şişli’de Bomonti, Kağıthane, Okmeydanı, Küçükçekmece ve Zeytinbumu önümüzdeki dönemde yükselmesi beklenen ilk akla gelen bölgeler. Bu semtler İstanbul’un kazançlı yatırım yapılabilecek bölgeleri olarak görülüyor.

Evet, yoğun konut arzına rağmen talep azalmıyor, aksine artıyor. Gayrimenkul pazarındaki bu muazzam büyüme emlakçılarm yüzünü güldürüyor. İşte Türkiye’nin hemen her bölgesinde yeni şube açma kararı alan emlak zincirleri ve franchising şartları…

REMAX
40 şube daha açacak

Remax’ın Türkiye genelinde yaygın bir ofis ağı var. Şirketin 34 ilde hepsi franchising sistemiyle açılmış 234 ofisi bulunuyor. Şirket, yılsonuna kadar 40 şube daha açacak. Remax’ın franchise giriş bedeli küçük illerde 15 bin, büyük illerde ise 28 bin dolar. Her işletmenin masrafları lokasyona ve yaptığı seçimlere göre farklılık gösteriyor. Bu nedenle gerekli işletme sermayesi ile ilgili belirli bir tutar söylemek zor. Ancak minimum 100 bin TL düzeyinde işletme sermayesi gerekiyor. Ofis cirolarından yüzde 6 sürekli franchise ödemesi ve yüzde 3 reklam katılım payı alınıyor.

remax-bayilik

Remax’ın yeni ofis açacağı yerler şu şekilde sıralanıyor. İstanbul (Beşiktaş, Beyoğlu, Eyüp, Fatih, Sarıyer, Şişli, Kağıthane, Zeytinburnu Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beylikdüzü, Büyük-çekmece, Esenler, Esenyurt, Kurtköy-Şeyhli, Orhanlı-Aydmlı, Pendik Kaynarca, Güzelyalı, Kartal, Uğur Mumcu, İdealtepe, Kayışdağı, Şamandıra, Sarıgazi, Alemdağ, Çavuşbaşı, Ümraniye, Koşuyolu, Üsküdar ve Küçük Bakkalköy), Bursa, Kırklareli, Gelibolu, Ankara, Konya, Sivas, Niğde, Karaman, Çankırı, İzmir, Denizli, Muğla, Giresun, Rize, Tokat, Çorum, Kastamonu, Artvin, Erzurum, Malatya, Elazığ, Erzincan, Van, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Antalya, İsparta, Burdur, Adana ve Kahramanmaraş.

Telefon: 0212 232 4820

TURYAP
Franchise bedeli 8 bin dolar

Turyap, 1985’ten bu yana gayrimenkul pazarında faaliyet gösteriyor. Franchising sistemiyle şubeler açan ilk firmalardan biri olan Turyap’ın şu anda 41 ilde 362 temsilciliği var. Bu temsilciliklerin hepsi bağımsız birer franchising işletmesi olarak hizmet veriyor.

turyap bayilik

Turyap, yılsonuna kadar 88 şube daha açarak franchisee sayısını 450’ye çıkarmayı hedefliyor. Franchise giriş bedeli bölgeden bölgeye 8-22 bin dolar arasında değişiyor. Turyap, franchisee’lerin cirolarından katılım payı talep etmiyor. Sadece temsilcilerden ayda 300 dolar almıyor. Turyap ofisleri en az 40 metrekare oluyor.

Yeni açılacak temsilcilikler için Antalya, Gaziantep, Adana, Mersin ve Kocaeli’ne öncelik verilecek. Ayrıca Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu’dan gelecek temsilcilik talepleri değerlendirilecek. Hatta bu bölgedeki temsilcilere özel çeşitli avantajlar sunulacak. Adayların en az lise mezunu olması, adli ve ticari sicilinin temiz olması gerekiyor.

Telefon: 444 27 80

ESKIDJI GAYRİMENKUL
Farklı bîr model geliştirdi

Eskidji Gayrimenkul 2003 yılında kuruldu. Şirketin temsilcilik sistemi rakiplerinden farklı, “bölge ortaklığı” ve “bölge ofisi” şeklinde şubeler açıyor. Bölge ortaklığı yapısı paylaşım sistemi üzerine kurulu. Ofisler yapmış oldukları satış ve kiralama işlemlerinden cirolarını merkez ile paylaşıyorlar. Merkezin organize ettiği gayrimenkul müzayedelerinde de elde edilen merkez geliri paylaşılıyor. Ofislerin birbirleriyle yaptıkları işlemler yani ortak yapılan işlemlerde de paylaşım söz konusu.

Eskidji bayilik

Eskidji Gayrimenkul Departman Başkanı Taylan Çiğvitaşlı, “34 ilde hepsi franchise ile açılmış 90 şubemiz var” diyor. 2014’te yeni temsilcilikler verecek olan firma, franchise giriş bedelini illerin demografik verileri ve gayrimenkul rayiçlerini dikkate alarak belirliyor. Buna göre 12 bin 500,15 bin, 20 bin ve 25 bin TL+KDV olmak üzere dört farklı franchise giriş bedeli belirlenmiş. Sürekli franchise ödemeleri ise 400, 500, 600 ve 700 TL+KDV olarak belirlenmiş. Yatırımcılardan birinci yılın ilk dört ayında sürekli franchise ödemesi alınmıyor. Çiğvitaşlı, ortalama 100 bin TL’lik işletme sermayesiyle bu işe başlanabileceğini belirtiyor. Yeni şubeler için İstanbul, Ankara ve Bur-sa’ya öncelik veriliyor.

Telefon: 0212 454 11 22

ALTIN EMLAK
100 temsilcilik daha açıyor

altin emlak bayilik

Altm Emlak’ın 20 ilde 83 temsilciliği var. Bunların tamamı franchising sistemiyle açıldı. Şirket yılsonuna kadar 100 temsilcilik daha vermeyi hedefliyor. Altın Emlak’ın franchise giriş bedeli 13 bin 500 TL. Ortalama işletme sermayesi ise 15 bin TL. Yeni açılacak şubeler için öncelik verilecek iller şu şekilde sıralanıyor: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Samsun ve Trabzon. Bir Altın Emlak şube! için en az 40 metrekarelik bir işyeri gerekiyor. Şirket franchise adaylarında düzgün iletişime öncelik veriyor. Firma mesleki sertifika eğitimlerini bakanlık adma yapma yetkisine sahip.

Telefon: 0212 654 17 60

SHOW REALTY
Franchise bedeli 5 bin dofar

Show Realty’nin İstanbul, Bodrum, Antalya, Eskişehir ve Zonguldak’ta hepsi franchising sistemiyle açılmış 16 temsilciliği var. Show Realty, yılsonuna kadar 50 temsilcilik daha açmayı hedefliyor. Show Realty’nin franchise giriş bedeli 5-15 bin dolar arasında değişiyor. Ortalama işletme sermayesi 50 bin TL olarak belirlenmiş. Şirket ayrıca reklam katılım payı olarak her ay 100 dolar alıyor.

Show Realty

Show Realty, yeni şubeler için İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’ya öncelik veriyor. Bir Show Realty şubesi açabilmek için en az 60 metrekare büyüklüğünde bir ofise ihtiyaç var. Show Realty’den franchise alacak girişimcilerin en az lise mezunu, kendisini doğru ifade edebilen ve aktif pazarlama yeteneği gelişmiş kişiler olması şart. Yatırımcılarla yaptığı franchise anlaşmalarını beş yılla sınırlı tutan firma mesleki eğitimler de düzenliyor.

Telefon: 0212 225 62 66

ERA TÜRKİYE
şube şayiam 52’ye çıkaracak

1971’te ABD’de kurulan ERA’nın 35 ülkede 38 bin ofisi var. Şirket, Türkiye pazarına 2012’de girdi. Firmanın İstanbul, Antalya, Ankara ve Aydın olmak üzere dört şehirde 23 bayisi var. Bunların tamamı franchising sistemiyle açılmış. ERA Türkiye yılsonuna kadar 52 şubeye ulaşmayı hedefliyor. Kendi bölgelerinde ilk kez ERA şubesi açacaklara franchise yatırım şartlarıyla ilgili olarak çeşit avantajlar sunulacak.

era turkiye

Franchise adayları şirketin örnek ofisinde gerçek iş hayatı tecrübesi edinme fırsatı buluyorlar.

ERA Türkiye’nin franchise giriş bedeli 9 bin dolar. İşletme sermayesi, lokasyon, bulunduğu il ve kapladığı alan gibi kriterlere göre değişiyor. Firma işletme giderlerini yatırımcılarla birlikte hesaplıyor. Bölge ve yer seçimi konusunda da girişimcilere destekler sunuluyor. Firma öncelikle İstanbul, İzmir ve Bursa’da ofisler açacak ancak potansiyel olan bölgelerdeki talepleri de değerlendirilecek.

Telefon: 0212 345 05 16

REALTY WORLD
Bu yıl 50 ofis açacak

Realty World’un KKTC ile birlikte 18 şehirde 200 ofisi var. Bunların tamamı franchising sistemiyle açılmış. Şirket, yılsonuna kadar 50 ofis daha açmayı planlıyor. Realty World yeni açılacak şubeler için İzmir, Ankara, Bursa, Gaziantep, Trabzon, Adana, Aydın, Çanakkale, Hatay, Mersin, Muğla ve Yalova’ya öncelik verecek.

REALTY WORLD

Realty World’un franchise giriş bedeli 12-23 bin dolar+KDV arasında. Bunun dışında toplam yatırım tutarı ise metrekare başına 200-300 TL. Ofislerin aylık cirolarından yüzde 6 sürekli franchise ödemesi ve yüzde 2 ulusal reklam katkı payı olmak üzere toplam yüzde 8 pay alınıyor. Ofisler kurumsal kimliğine uygun, kolay ulaşılabilen, minimum 90 metrekarelık ve giriş katında bir yer olmak zorunda.

Telefon: 0212 467 22 77

Sektör temsilcileri ne diyor?

Azmi SARIBAY / Turyap Yönetim Kurulu Başkanı:

Ekonomik durgunluğun olduğu dönemlerde bile gayrimenkul sektöründe ikinci el konut piyasası hız kesmiyor. 30 yıllık tecrübemizle şunu söyleyebiliriz ki; durgunluk dönemlerinde dahi fiyatların realize olmasıyla birlikte konut satışları seyrini önemli ölçüde değiştirmiyor.

Türkiye genelinde uygulanan kentsel dönüşüm hareketiyle birlikte artmasını beklediğimiz nitelikli konut sayısı sektöre ivme kazandıracak. Ancak şu dönem için banka kredi faiz oranları, yeni KDV oranları ve dövizdeki artışın inşaat maliyetlerine etkisiyle yeni konut fiyatlarında artış kaçınılmaz. Bu nedenle önümüzdeki dönemde projelere oranla ikinci el konutlar daha revaçta olacak.

Murat GOLDŞTAYN / RE/MAX Türkiye Kurucusu ve Genel Müdürü:

Yapılan araştırmalara göre ülkemizde en çok tercih edilen yatırım aracı altın. İkinci sırada ise gayrimenkul var. Ancak şöyle bir geleneksel özelliğimiz daha var. Küçük tasarruflarla biriktirilen altınlar sonrasında gayrimenkul satın almak için değerlendiriliyor. Bu geleneksel yapımız gayrimenkul pazarını büyüten çok önemli bir özellik. Diğer yandan Türkiye’de her yıl 600 bin evlilik gerçekleşiyor. Yer değişmeler, taşınmalar ve yatırım gibi birçok farklı şekilde her yıl konutlar el değiştiriyor. Buna kentsel dönüşüm nedeniyle yenilenen konutlar da eklendiğinde potansiyel daha da büyüyor. Bu piyasa o kadar canlı ki kriz yıllarında bile gerilemiyor. Sadece artışın duraksadığı yıllar olabiliyor.

Taylan ÇİĞVİTAŞU / Eskidji Gayrimenkul Departman Başkan:

Önümüzdeki dönemde öncelikle orta gelir grubundaki kiracılardan yoğun bir konut talebi gelecek. Diğer yandan sosyoekonomik gelişmeler daha küçük konut ihtiyacını ön plana çıkaracak.

Zira tek başına yaşayanların sayısı artıyor. Çocuksuz ya da tek çocuklu ailelerin sayısı da artıyor. Öğrenci, yaşlı gibi aile olmayıp bir arada yaşayanların sayısı da öyle. Bu eğilimlerin önümüzdeki yıllarda da artarak devam edeceğini tahmin ediyoruz.

Hakan ERİLKUN / Altın Emlak Genel Müdürü:

Türkiye’de emlak ekonominin lokomotif sektörü konumunda. Sektördeki kayıt dışılığa rağmen büyüme devam edecek. Bunun işaretlerini görüyoruz. Örneğin sadece Ocak 2014’te 87 bin konut satılmış. Konut arzının seçim sonrası dönemde artacağını düşünüyoruz.

Gerek girişimci gerekse yatırımcı için seçim sonrası dönemler belirsizliklerin ortadan kalkacağı bir dönem olacak. Yılsonunda sektörde yüzde 10 büyüme bekliyoruz.

Kazım ALGİN / Show Realty CEO’su:

Yeniden düzenlenen mütekabiliyet yasası yabancı talebini artırıyor. Stok erime hızının mart ayında yüzde 5 seviyelerine çıkmasıyla birlikte yoğun konut arzının devam edeceğini düşünüyorum. Gayrimenkul pazarının gelişim potansiyeli 2014’te yukarıya doğru ivme kazanacak.

Coşkun ERGİNER / Realty World Türkiye Gene! Müdürü:

Türkiye gelişmekte olan bir ülke. Her gelişmekte olan ülkede olduğu gibi Türkiye’de de konut arzının düzenli bir şekilde artacağını düşünüyoruz. Özellikle kentsel dönüşüm, büyük şehirlerde yaşanan arazi arzları, kentlerin profillerini hızla değiştiriyor.

Ersan Çıplak

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

2 Yorum

  1. Ankara pimapen ve cam balkon isleri itinayla yapilir.05313605402 whaatsaap fiyat alın.

  2. Su kanal ve işmakinası saha formeni 0537 875 1777

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu