Başarılı Girişimcilik

Melek yatırımcı olmanın yeterlilik şartları

Melek yatırımcı olmak. Sermayeniz var ama girişimci know-how’ına ve network’e sahip değilsiniz. Bu durumda yapmanız gereken şey bir melek yatırım ağına üye olmaktır…

Melek yatırımcı olmak

MELEK yatırımcı ile standart yatırımcı arasında önemli bir fark vardır: Standart yatırımcı girişimcilikten gelmeyen birisi olabilir. Sermayesi vardır ve yatırım yapabilir. Örnek vermek gerekirse aşağıdaki profil standart yatırımcı profilidir:

 • Miras kalmış olabilir
 • Araziniz değerlenmiş, kat karşılığı zengin olmuş olabilirsiniz
 • Piyangodan para çıkmış olabilir

Sonuçta sermayeniz olabilir. Ancak, know-how ve netvvork kısmı eksik kaldığında sadece yatırımcı olmanız söz konusu olurken, eğer girişimcilikten gelen bir yatırımcı iseniz işte bu durumda standart yatırımcılıktan melek yatırımcılığa geçiş yapabilirsiniz.

Aşağıdaki temel soruların cevabını biliyorsanız, know-how sahibisiniz demektir:

 • Para kazandıracak iş fikri nasıl bulunur?
 • İş planı nasıl hazırlanır?
 • İş modeli nasıl oluşturulur?
 • Pazarlama ve satış planı nasıl oluşturulur?
 • Yönetim ve organizasyon nasıl yapılır?
 • Ürün geliştirme nasıl yapılır?
 • Franchise ve bayi teşkilatı nasıl kurulur?
 • Kurumsal kimlik nasıl oluşturulur?

Bu soruların cevabım bilmiyorsanız, sizden ‘yatırımcı’ olur, ancak ‘melek yatırımcı’ olmaz. Çünkü yatırım yaptığınız girişimci bu soruların cevabını sizden bekleyecektir. Girişimcinin melek yatırımcıdan tek beklentisi para değildir. Aynı zamanda aşağıdaki beklentilerine de melek yatırımcı olarak karşılık vermeniz gerekir. Eğer bu karşılığı veremiyorsanız, sizin girişimciye bir şeyler öğretebilmek yerine sizin girişimciden öğreneceğiniz çok şeyiniz olabilir.

Melek yatırımcı olmak
Melek yatırımcı olmak

Üç Temel Beklenti

1 – Sermaye: Girişimcinin akıllı paraya ihtiyacı vardır. Artık sermaye bulmak eskisi kadar zor bir şey değil. Bankalar, KOSGEB, Bilişim Bakanlığı, girişimcilik yarışmaları, aileler gibi pek çok kanaldan sermaye bulmak mümkün. Ancak, girişimcinin borç paradan ziyade şirketine veya girişimine ortak olacak ve taşın altına elini koyacak yatırımcılara ihtiyacı var. Bu tip yatırımcılar, girişimcinin projesini dinleyip, iş planını ve iş modelini inceledikten sonra yatırım kararını alacakları için ortaya koydukları sermaye ‘akıllı para’ olarak tarif edilebilir. Girişimcinin projesinin para kazandırma potansiyeli olan doğru bir proje olduğunun bir anlamda tasdiki de böylelikle gerçekleşmiş olur.

2 – Know-how: Yatırımcı aynı zamanda girişimciye ‘dadılık’ da yapmak durumundadır. Girişimcinin girişimcilik yolculuğunda atacağı her adımda yatırımcısından danışma ve yol gösterme talebi olacaktır. Birebir girişimcilik eğitimini uygulamalı olarak yatırım yaptığı girişimciye verecektir. Aksi takdirde, bankadan alınacak borç ile melek yatırımcıdan alınacak sermaye arasında pek bir fark kalmaz.

3 – Network: Melek yatırımcı, girişimciye zaman kazandırmakla da yükümlüdür. Pazarlama ve satıştan en uygun fiyata hammadde alımına kadar çevresinden yatırım yaptığı girişimciyi istifade ettirmesi gereklidir. Girişimci, böylelikle, yıllar harcayarak alacağı mesafeyi kısa zamanda melek yatırımcının çevresi sayesinde almış olur. Bu da bazı girişimcilik projelerinde paradan çok daha kıymetli bir sermayedir.

Melek yatırımcı nasıl olunur?
Melek yatırımcı olmak

Çareler Tükenmez

Girişimcilik alt yapınız yoksa melek yatırımcı olamaz mısınız?

Sadece sermayeniz varsa ve girişimcinin ihtiyacı olan know-how ve network’e sahip değilseniz, melek yatırımcı olamayacağınız anlamı çıkmamalıdır. Bu durumda yapacağınız tek şey, bir melek yatırım ağma üye olmanızdır.

Tecrübeli melek yatırımcılar tarafından kurulmuş olan Melek Yatırım Ağları, bir yatırım kulübü gibi çalışır. Girişimcilere toplu şekilde yatırım yaparlar. Böylelikle hem risklerini minimize eder hem de girişimcinin ihtiyacı olan know-how ve network fazlasıyla sağlanmış olur.

Bir müddet bu ağm üyesi olarak sadece sermaye ortaya koyarak aslında bir anlamda girişimciliği diğer melek yatırımcılardan öğrenme fırsatını yakalarsınız. Melek Yatırım Ağı’mn üyesi olarak bir yandan girişimciye finansman yatırımı gerçekleştirirken, bir yandan da kendi kişisel gelişiminize yatırım yaparsınız.

Bir melek yatırım ağı üyesi olarak girişimcilere yatırım yapmak isteyenlere önerebileceğim Türkiye’deki melek yatırım ağı kurucuları arasında EBAN Başkanı Paulo Andrez’in de olduğu Links Angel BAN’dır. (linksangelban.com)

Mutlaka okuyunuz: Melek Yatırımcılar Kimlerdir? Melek Yatırımcılık

Baybars Altuntaş

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu