Başarılı Girişimcilik

Melek Yatırımcılar Kimlerdir? Melek Yatırımcılık

Girişimlere kurulma ve adım atma evresinde, finansal ve deneyim olarak kol kanat geren melek yatırımcılar kimlerdir, melek yatırımcılık nedir sorularının yanıtları bu yazımızı okumanızı öneririz.

Bir iş fikrini, ürün ve hizmete dönüştürmek, emek, zaman ve para gerektiren uzun bir süreç. Girişimcilerin büyük bir çoğunluğu, benzeri olmayan yeni bir iş fikrine sahip ama bu fikri müşterilerine satış yapabilecek duruma getirebilecek imkanlara sahip olmayabilir.

Start-up’lara Erken Dönemde Yatırım

Henüz yolun başında olan (Start-up) bir iş fırsatına yatırım yapan, işletmelerin büyümeleri ya da gelişmeleri için sermaye sağlayan kişilere melek yatırımcı adı veriliyor. Melek yatırımcılar, yüksek büyüme potansiyeline sahip ama riski de büyük iş fikirlerine, çok erken dönemde yatırım yapar.

Girişimcinin bu koruyucu melekleri, yeni ve potansiyel vaad eden iş projelerine maddi destek sağlayarak, fikri uygulama aşamasına geçirirler. İş fikrine sahip girişimci, genç ve deneyimsiz olsa bile, melek girişimci daha önceki iş deneyimlerini de bu yeni projeye katarak, girişimciye yeni bir bakış açısı katabilir. Yatırım yaptıkları firmalara sürekli olarak danışmanlık da yaparak, onların değerini arttırır.

melek yatırımcılar kimlerdir
Melek yatırımcılar kimlerdir?

Finansal Kaynakların Yönetimi

İş projesine dışarıdan sağlanacak finansal kaynakların değerlendirilmesinde, kullanılacak fonların vadeleri, maliyeti ve yönetim üzerindeki kontrol etkisi olmak üzere, 3 temel faktörün dikkate alınması gerekir. Melek Yatırımcılar, girişimcilerin diğer dış finansman kaynaklarından olan aile ve arkadaşlar ile risk sermayedarlarına göre girişimciye bir takım kolaylıklar sağlamayı hedefler. Girişimin ürün ya da hizmeti, müşteriye ulaşıp gelir elde edilmeye başlaması ya da girişimin potansiyel müşterileri sayısını hızla arttırıp pazar payını büyütmesi için bu finansal desteklerin yaşamsal önemi bulunuyor.

Melek Yatırımcı Yatırım Yapmak İçin Nelere Dikkat Eder?

Melek yatırımcı destek vermeyi tercih ettiği girişimcinin öncelikle karakteristik özelliklerine dikkat eder. Girişimcinin genç, enerjik, dinamik, dürüst, yaşama pozitif bakabilen, işle ilgili yeni fikirler üretebilen, paylaşıma açık ve motivasyonu yüksek özelliklere sahip olup olmadığını inceler. Girişimin bir ihtiyaca yanıt verip vermediğini, pazardaki potansiyel rakip ve tehlikeleri analiz eder. Girişimcinin vizyonları ile kendi vizyonlarının örtüşmesine dikkat eder.

Melek Yatırımcı Yatırım Yapmak İçin Nelere Dikkat Eder?
Melek yatırımcılar kimlerdir? Melek Yatırımcı Yatırım Yapmak İçin Nelere Dikkat Eder?

Doğal olarak melek girişimcinin yatırımı kararı verip vermemesindeki en önemli kilit konu, yatırımın geri dönüş oranının yüksek olmasıdır.

“Melek yatırımcının, yatırım kararı vermesindeki kilit konu yatırımın geri dönüş oranıdır”

Görüşmeden Önce Melek Yatırımcınızı Araştırın

Melek yatırımcıların etkilendikleri bir nokta da, girişimciyle görüşmeden önce kendileri hakkında araştırma yapmaları. Girişimci melek yatırımcıya ulaşmadan önce, araştırma yapması, melek yatırımcının geçmişi, deneyimleri ve diğer yatırımları hakkında bilgi sahibi olmasını çok önemsiyorlar. Çünkü girişimcinin bu özelliklerinin kendi girişimlerinde müşteri ararken, pazarlama, iletişim ve satış konusundaki yeteneklerini gösterdiğini düşünüyorlar.

İlginizi çekebilir: Melek yatırımcı olmanın yeterlilik şartları

Çıkış Stratejisi

Melek yatırımcı bir girişime ortak olurken, mutlaka çıkış stratejisini de belirlemek ister. Çıkış stratejisi, istenilen yatırım dönüşünü alındığı noktada girişimden ayrılmak anlamına geliyor. Bir yatırımcının yatırım yaptığı girişimlerden (başarılı) çıkışlar yapmış olması bir yatırımcıda aramanız gereken en önemli özelliklerden biri.

Melek yatırımcının çıkış yapmak üzere belirlediği süre, bir zaman dilimini ya da işle ilgili bir ulaşılan bir aşama olarak ifade edilebilir. Yatırımcıyla çıkış stratejisini konuşmanız önemlidir çünkü girişiminizin yükseldiği bir noktada satış kararı alarak birlikte çıkış yapmak isteyebilirsiniz.

Melek Yatırımcıların Genel Özellikleri
Melek yatırımcılar kimlerdir? Melek yatırımcıların genel özellikleri.

Melek Yatırımcıların Genel Özellikleri

  • Yatırım yapacakları sermaye birikimine sahip olmak
  • Yatırım yaptıkları alanla ilgili kişisel deneyim
  • Katma değer yaratmak ve girişim sürecinde başarılı olmanın manevi tatmin beklentisi
  • Finansman sağladıkları girişimlerin yönetiminde aktif rol almak
  • Uzun vadeli bakış açısına, başarısızlığa tahammül etme sabrına sahip olmak
  • Girişimcinin aynı zamanda lideri ve mentorü olabilmek
  • Öğrenme ve kalıpların dışına çıkma isteği

Mutlaka okuyun: Girişimci, melek yatırımcı, iş insanı ve yatırımcı…

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu