Anasayfa / Başarılı Girişimcilik Fikirleri / Melek Yatırımcılar ve Ağları

Melek Yatırımcılar ve AğlarıStart up’lara can suyu olan melek yatırımcılar ve ağları son dönemde giderek artıyor. Türkiye’de toplamda ağlar ile birlikte 700’ü aşkın melek yatırımcının olduğu hesaplanıyor. Meleklerin 2016 planlarını araştırdığımız kapak haberinde, 10 melek yatırım ağına ve melek yatırımcılara yeni yıl hedeflerini sorduk. Ağırlıklı olarak teknoloji, mobil, pazar yeri ve e-ticaret alanıyla ilgili olan melekler, 20l6’da minimum 50 milyon TL yatırım yapmayı planlıyor.

Girişimcilerde-aranan-15-özellik

Start up ekosisteminin gelişmeye başladığı Türkiye’de, bu sistemin gelişmesine, yaratıcı iş fikirleri ve başarılı girişimcilerin olduğu kadar finansman sağlayıp mentorluk yaparak destek olan melek ağlar ile yatırımcıların da katkısı büyük. 15 Şubat 2013 tarihinde yayımlanan ‘Bireysel Katılım Sermayesi (BKS) Yönetmeliği’ ile melek yatırımcılık yasal bir zemine kavuşturuldu. Yönetmelikle birlikte, lisanslı yatırımcı yani Bireysel Katılım Yatırımcısı (BKY) kavramı ve uygulaması ortaya çıktı. Yasal altyapının ardından da hızlı bir şekilde yerel yatırımcı-girişimci ağlan oluştu. Şu an itibariyle toplamda 330 lisans verildi ve 11 tanesinin de süreci devam ediyor.

MELEK AĞ SAYISI 13 OLDU
Ocak 2014’ten beri de Bireysel Katılım Sermayesi’ne (BKS) ilişkin lisans ve yatırım başvuruları ile ilgili tüm işlemler Hazine Müsteşarlığı tarafından akredite edilmiş melek yatırımcı ağları üzerinden yapılıyor. Geçen yılın sonunda 6 tane olan akredite ağ sayısı bugün itibariyle 13’e çıktı. Toplam 711 melek yatırımcı üyesi bulunan bu ağların yaptığı yatırım sayısı ise 167.

Burada verilen teşvikin de etkisi büyük. Hazine’den lisans alan yatınm-cılar, yaptıkları yatırımın yüzde 75’ini vergiden düşebiliyor. Eğer yatırım yaptığı girişim son beş yıl içinde TÜBİTAK, Sanayi Bakanlığı veya KOSGEB’ten destek almışsa, o zaman yaptığı yatırımın yüzde 100’ü vergiden düşülüyor. Hazine’nin teşvikinden yararlanmak isteyen Bireysel Katılım Yatırımcıları’nın yapacakları yatırımların, 20 bin TL ile 1 milyon TL aralığında olması gerekiyor. BKYlerin ortak yatırımı söz konusu olduğunda ise bir şirkete yapabilecekleri azami yatırım tutarı 2 milyon TL.

  Kadın girişimcilere franchise fırsatları

2016’DA ODAK ALANLARI

Türkiye’nin önümüzdeki üç yıl içinde özellikle ticaret odaları, sanayi odaları ve üniversitelerin de melek yatınm ağı kurmasıyla birlikte 100 civarında melek yatırım ağına sahip olacağı öngörülüyor. Son dönemde özellikle ticaret ve sanayi odaları ile iş adamları derneklerinin de melek yatı-nm ağı kurma konusunda girişimleri var. Bunlardan bir kısmı akredite olurken bir kısmı da lisans için hazırlık yapıyor.

Şu anda lisanslı olan melek yatırım ağları arasında ise BIC Angel Investments, Galata İş Melekleri, Metutech-Ban İş Melekleri Ağı, Etohum, BUBA, Şirketortağım, İstanbul Startup Angels, TRAngels Melek Yatırım Ağı, Keiretsu Forum, TEB Özel Melek Yatırım Platformu, Bahariye Business Angels, LabX Business Angels ve Ege Genç İş Adamlan Demeği BKS Ağı bulunuyor.

Melek yatırım ağlarına 2016 planlarını sorduk ve hangi alanlara ne kadar yatırım yapacaklarını inceledik. Ayrıca bireysel olarak yaptıkları yatırımlarla dikkat çeken yatırımcılara da planlarını ve yatırımlarında nelere dikkat ettiklerini sorarak start up’lar için ipuçlarını topladık. İşte 10 melek ağın 2016 planları…
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Girişimcilik Yaşı Düşüyor Başarılı Genç Girişimciler

Son yıllarda girişimciliğe adım atanların sayısı artarken “girişimcilik” yaşı da düşüyor. 28 yaşına gelmeden iş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir