Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Melez bilgisayarlar 2014’te bilgisayar pazarına damga vuracak

Melez bilgisayarlar 2014’te bilgisayar pazarına damga vuracakFilm izlemek istediğinizde tablet, yazı yazmanız gerektiğinde dizüstü bilgisayara dönüşen melez bilgisayarlar yeni bir pazar segmenti yarattı. Rekabet yoğun, tüketici talebi güçlü. Melez bilgisayarlar 2014’te bilgisayar pazarına damga vuracak…

HATIRLAR mısınız bir dönem gündemi, “Notebook mu, tablet mi?” sorusu meşgul etmişti. Hangi cihazın daha işlevsel olduğuna dair kafamız karışıktı. Tablet modasına uymakta direnenler notebook bilgisayarları tercih etmiş, “Notebook’ların ömrü uzun değil” diyenler tabletlere yönelmişti. Sonuçta ne mi oldu?

melez bilgisayarlar cagi

Tablet trendi yükselmeye devam etti, her geçen gün daha çok kullanıcı bu cihazların eğlenceli ve esnek çalışma anlayışını benimsedi. Hatta o kadar ileri gittik ki bu cihazları ofis ortamına taşıdık.

Mobil yaşam tarzının iş hayatına yansıması ise yeni bir modeli ortaya çıkardı: Melez tablet bilgisayarlar. .. Tabletlerin dokunmatik ekranlı çekiciliği, notebook’la-rm ise kolay yazı yazmayı ve karmaşık işlemleri yapmaya imkan veren tuş takımı melez bilgisayarları doğurdu. “İkisi bir arada” olarak da anılan bu bilgisayarlar, “Notebook mu, tablet mi?” sorusuna iki ürünü bir arada sunarak cevap veriyor. Melez bilgisayarlar, şimdilik yeni bir kategoriyi temsil ediyor. Tüketicilerin yeni yeni dikkatim çeken bu segmentin önümüzdeki yıl giderek büyüyeceği konuşuluyor.

ÇOK AMAÇLI KULLANIM

İkisi bir arada kavramını biraz daha açmak gerekirse; adı üstünde bu ürünler hem tablet hem de dizüstü bilgisayar olabiliyor. Tuş takımını ayırınca sadece tablete dönüşen bu ürünler; markadan markaya değişen mekanizma çeşitleriyle döndürülüyor, katlanabiliyor ya da klavye üzerinden ekranları kaydırılabiliyor. İşte bu yüzden de tablet gibi dokunmatik, yazı yazarken de dizüstü kadar pratik. Bu ürünlerin en büyük avantajı ise çok amaçlı kullanım sağlaması…

“Artık aynı anda birden fazla işi çok kısa bir sürede yapıyoruz. ‘Çok amaçlılık’ bu nedenle bilgisayarlar için bir gereksinim haline geldi” diyen HP Türkiye Kişisel Sistemler Kategori Müdürü Emre Alaman, “Bu ürünlerde, yerine göre bir tabletin kullanım rahatlığını ve hafifliğini elde edebildiğiniz gibi bir dizüstü bilgisayarın yüksek performansını da yaşayabiliyorsunuz. Ayrıca bilgisayarlar artık daha kişisel. Onlarla yalnız iş yapmıyoruz, tümüne hayatlarımızın önemli ayrıntılarını da yerleştiriyoruz. Bu yüzden melez bilgisayarlar hem kişiselliğimizi yansıtacak kadar şık hem de dilediğimiz anda işimizi yapabilecek işlevsellikte olmalı” dijtor.

FİYATLAR BİN İLE 5 BİN TL ARASI

Bu kategori henüz pazarda oldukça yeni. Teknosa Tedarik Zinciri Direktörü Seçil Özekin Erdoğan’dan aldığımız bilgilere göre, Türkiye’de 2013 sonuna kadar gerçekleşecek ikisi bir arada satışlarının, toplam notebook satış cirosunun yüzde 1 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bununla birlikte henüz ürün gruplandırmaları yeni oturduğu için net rakamların ortaya çıkması için biraz daha zamana ihtiyaç var. Pazarda Atom işlemcili modellerden başlayıp Core İ5 işlemcili modellere kadar farklı donanım özellikleri içeren farklı markalarda melez tablet bilgisayarlar mevcut. Bu tarz ürünlerin fiyat aralığı ise yaklaşık bin ile 5 bin TL arasında değişiyor.

Sony Eurasia VAIO ve Mobil Sistemler Grup Ürün Müdürü Erdem Altay, melez tablet bilgisayar fiyatlarının doğrudan tablet fiyatlarıyla kıyaslandığında hala yüksek olduğuna, tüketicide ilginin artmasına rağmen satışların çok da fazla artmadığına dikkat çekiyor. Altay, “Diğer taraftan yüksek performanslı bir PC ve kaliteli bir tabletin toplam fiyatı düşünüldüğünde, melez tablet bilgisayarlar aslında avantajlı bir fiyat seviyesinde. 2014’le beraber bu segmentin ciddi büyüme göstermeye başlayacağını ve 2015’de toplam dünya PC pazarının yüzde 25’inin melez tablet bilgisayarlardan oluşacağını tahmin ediyoruz” diyor. Türkiye pazarında da benzer bir trendin yaşanacağı ama büyümenin dünya geneline göre biraz daha yavaş olacağı öngörülüyor.

“HER KESİMDEN TALEP VAR”

Piyasadaki melez tablet bilgisayarlarda Android ve ağırlıklı olarak Microsoft Win-dows 8 işletim sistemleri kullanılıyor. Zaten bu kategori de dokunmatik ekranlar ve bunları destekleyen Windows 8 lansmanı ile ortaya çıktı denilebilir. Dokunmatik ekran özelliği sağlayan Windows 8 işletim sisteminin kullanımı artıkça melez bilgisayarların da artacağı tahmin ediliyor.

“Windows 8’in yeni sürümü Windows 8.1, beraberinde getirdiği özelliklerle yeni nesil cihazların pazarda yaygınlaşmasının önünü açacak” diyen Microsoft Türkiye Windows Pazarlama Grup Müdürü Onur Altıntaş, ürün grubuna her kullanıcı seg-mentinden talep olduğunu söylüyor: “Tüketiciler tarafında tablete ihtiyaç duyan, ama gerektiğinde işini de aynı cihazdan görmek isteyen bir kesim mevcut. Öğrenciler tablette ödevini yaparken aynı zamanda eğlenmek istiyor. Kurumsal kullanıcılar ise tabletlerin kolaylığından faydalanırken güvenlikten ve yönetilebilirlikten ödün vermek istemiyor.”

FİYATLAR DÜŞECEK

İçinde bulunduğumuz yıl içinde bu kategoride yerli yabancı birçok üreticinin yenilikçi ve farklı ürünleri piyasaya çıktı. Önümüzdeki yıl ürün çeşidinin artması satış rakamlarının da yükseleceğine işaret ediyor. Kullanımı artıkça her yeni teknolojide olduğu gibi bu ürünlerde de fiyatlar zaman içinde düşecektir. Intel Türkiye Tüketici Grup Müdürü Tunç Özgül, “Yeni nesil işlemci teknolojilerimiz Hasvvell ve BayTrail ile birlikte daha performanslı, üç haftalık bekleme süresine ve 10 saatin üzerinde pil ömrüne sahip ve daha da hafif ikisi bir arada cihazlar raflardaki yerini almaya başladı. 2014 yılında adetlerin ve çeşidin artmasıyla fiyatların aşağıya doğru ineceğini ve 799 TL civarından başlayan fiyatların görüleceğini söyleyebilirim” diyor. Önümüzdeki birkaç ay içinde ise bu kategoride farklı üreticilerden 10’un üzerinde yeni cihazın kullanıcılarla buluşacağı belirtiliyor. 2014 yılında ise tabletlerle birlikte dünya üzerinde 60 adedin üzerinde farklı ürünün satışta olması bekleniyor.
Bu ürünleri, tablet ve kişisel bilgisayara tek bir cihazda sahip olmayı isteyen bireysel kullanıcıların yanı sıra, aynı anda üretken ve mobil olmak isteyen kurumsal kullanıcılar da tercih etmeye başladı. Biz de önümüzdeki döneme damga vurması beklenen melez bilgisayar kategorisinin son dönemde öne çıkan ürünlerini sizin için derledik…

TOSHIBA PAZARDA ÜÇ ÜRÜNÜYLE İDDİALI

Toshiba, 2 bin 200 ile 3 bin 900 TL arasında değişen üç farklı seriyle bu segmentde yer alıyor. Firma bu yıl içinde ilk olarak kayar tablet görünümündeki 12.5 inç ekranlı Toshiba Satellite U920t modelini pazara sundu. Ardından 11.6 inç full HD klavyesinden ayrılabilir Portege ZlOt serisi tabletleri çıktı. Toshiba Ürün Grup Müdürü Korhan Oray, “Bu modellerimiz en düşük enerji tüketimine sahip ve ısınmayan Y serisi Intel işlemcilere sahip. Darbelere karşı dayanıklı gövdeye sahip ZlOt serisi port yapısı açısından da eksiksiz. 2xUSB, VGA, 2x HDMI, SD kart slotları ile taşınabilir bilgisayardan eksiği olmayan cihazımızın ayrılabilir klavyesi de oldukça donanımlı” diyor. Bu ay itibarıyla benzeri özellikler sunan 13.3 inç ekrana sahip Toshiba W30t ve W30Dt modellerinin de stoklara girdiğini belirtelim.

  Ear Teknik'in Ürettiği En Küçük İşitme Cihazı Earnet Nano

SONY LİDERLİĞİ HEDEFLİYOR

Sony, Windows 8 lansma-nıyla beraber bu segmentteki ilk ve en güçlü cihazlarından biriyle pazara giriş yaptı. İlk olarak VAIO Duol l’i piyasaya sürdü. Ürün, kızaklı SurfSlider tasarımıyla klavye ile tablet modları arasında yumuşak geçiş yaparken, dijital kalemi ve 11,6 inçlik Full HD OptiContrast paneliyle el yazısına da imkan veriyor. Bir diğer ürün olan DU013 ise otomatik odaklanma özelliğine sahip 8 megapiksellik bir arka kameraya sahip. Yine kızaklı tasarıma sahip DU013, CamScanner uygulaması ile fotoğrafları tarama imkanı verirken, yaklaşık 15 saatlik pil ömrüne sahip. Geçtiğimiz günlerde bu halkaya yeni bir ürün eklendi.

Lansmanı yapılan VAIO TAP11, dünyanın en ince Windows 8 Tablet PC’si olarak raflarda. Bu ürünlerin fiyatları ise 3 bin ile 5 bin TL arasında değişiyor. Sony, 2014’te DU013 ve Tapll ile melez tablet pazarında liderliği hedefliyor.

DELL PİL ÖMRÜNE ODAKLANDI

Bu segmentteki cihazların pil ömürleri de tercih sebepleri arasında. Dell XPS 10 ayrılabilir klavyesi ile birlikte kullanıldığında pil ömrü 16 saate kadar çıkabiliyor. Dell Akdeniz Ülkeleri Ürün ve Planlama Müdürü Ufuk Tosun, bu segmentte ekranı dönebilen, katlanabilen ya da ayrılabilir klavyeye sahip cihazlar üzerinde çalıştıklarını belirtiyor. Tosun, “Önümüzdeki döneme özellikle tablet segmentine, daha yüksek performanslı işlemcilerle daha yüksek ekran çözünürlüklerine sahip cihazlarla damga vurmayı planlıyoruz. Ayrıca pil ömrünü de uzatacağız” diyor. Dell XPS 10, klavye hariç 899 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

HP ÜRÜNLERİ BİN TL’DEN BAŞLIYOR

HP bu segmentte ElitePad 900 modeliyle öne çıkıyor. Leke tutmayan çoklu dokunmatik ekranı ve alüminyum düğmeleri, HP ElitePad’e şık bir görünüm sağlıyor. Cihazın pil ömrü 10 saate kadar çıkabiliyor. HP’nin bu alanda yeni ürünü SlateBook x2, Android işletim sistemli dönüştürülebilir bir cihaz. Cihaz, x2 çifte pil sistemi ile geliyor. Bir pil ana gövdede diğeri de tablet kısmında bulunuyor. Böylelikle dizüstü ve tablet arasında kolaylıkla geçiş yapılabiliyor. Manyetik bir menteşenin açılması ile birlikte tablet ve dizüstü bilgisayar formu arasında geçiş yapılan bir diğer ürün ise HP Split x2. Ayrılabilir bir PC olan HP Split x2, Microsoft Windows 8 işletim sistemi ve 3. nesil Intel Core işlemciye sahip. HP ürünleri bin TL’den başlayan fiyatlarla alıcı buluyor.

ACER 18 SAAT PİL ÖMRÜ VAR

Acer’ın dokunmatik ultrabook, hybrid ultrabook, klavyeli tablet olarak alt kategorileri de kapsayan yelpazede 8,1, 10.1 ve 11.6 inç ekranlarda değişik modelleri satışta. Acer Türkiye Kurumsal Satış ve Tablet İş Birimi Yönetisici Arzu Süzener, firmanın bu segmentte Ico-nia W511 modeliyle öne çıktığını belirtiyor ve şunları söylüyor: “Ico-nia W511 modelimizde, tüketiciler dokunmatik ekranlı 10.1 inç tablet ve tak-çıkar klavye ile taşınabilir PC özelliklerini yan yana buluyor. Tabletin kendisinde ve klavyesinde bulunan çift batarya ise 18 saate varan pil ömrü sunuyor.” W511 kendi klavye doku üzerinde 290 dereceye kadar dönerek isterseniz film seyredebileceğiniz bir ekrana dönüşüyor.’

Ürün, KDV hariç 649 dolara satılıyor.

GRUNDİG PAZARIN YERLİ YILDIZI

Yerli üreticiler arasında öne çıkan Grun-ding, bu segmentte Grundig Duo adıyla satışa sunduğu iki ayrı modelle tüketicilerin karşısında. Arçelik Türkiye Pazarlama Direktörü Barış Orbay’dan aldığımız bilgilere göre, GNB 1160 CV B8 modelinde, çift çekirdekli Intel Dual Core 847 1.10 Ghz işlemcisi var. 2 GB RAM’e sahip olan ürün depolama için 64 GB SSD sunuyor.

Windows 8 işletim sistemi, 11.6 inçlik LCD, dokunmatik ekran, 1 megapiksel ön ve 2 megapiksel arka kameraları bulunuyor.

GNB 1161 CV İ3 modelinde ise, yine çift çe kirdekli Intel Core i3 3217U 1.8 GHz işlemci bulu- Samsun9 nuyor. Diğer modelden farklı olarak 4 GB RAM’i var. İki modelin de klavyeli ağırlığı 1.3 kg. GNB 1160 CV B8 modelinin fiyatı 1.197 TL, GNB 1 CV i3 ise 1.497 TL.

LENOVO FLEX’LE İDDİASINI SÜRDÜRÜYOR

Bu pazarda oldukça iddialı üreticiler den Lenovo, daha çok kurumsal kullanıcıları hedefleyerek geliştirdiği Lenovo Yoga Pro 2 ve ThinkPad Yoga’mn başarısmm ardından çift kullanım imkanı sunan Flex’i de görücüye çıkardı.

1 TB depolama alanı sunan Flex, dokuz saate kadar pil ömrü sunuyor.

SAMSUNG ATIV SERİSİYLE HIZLANIYOR

Samsung’ un geçtiğimiz aylarda tanıtmış olduğu Ativ Q, serinin en dikkat çeken modellerinden. 13.3 inç ekrana sahip cihaz, hem Windows 8 hem de Android işletim sistemlerini barındırıyor. Bu iki işletim sistemi arasında geçiş yaparken cihazı kapatıp açmanıza gerek yok. Tek bir tuşa basmanız yeterli.

EXPER EASYTAB İNCECİK

Ayrılabilir mıknatıslı klavyesi ile hem notebook hem de tablete dönüşebilen Exper EasyTab serisi, Intel üçüncü nesil Core i5, Core i3, Dual Core 1037 işlemci seçenekleri ile geliyor. Exper Easy Tab, çift kameraya ve yalnızca 7 milim inceliğinde klavyeye sahip.

ASUS ÜRÜN ÇEŞİDİNİ ARTIRACAK

Yaklaşık bir yıl önce satışa sunulan Asus dönüştürülebilir tablet ürünleri TAICHI 21 ve TAICHI 31, çift panele sahip; yani hem notebook hem tablet olarak kullanılabiliyor. Asus’un bu segmentteki diğer ürünleri ise T300 ve T100 Transformer Book serisine ait ayrılabilir klavyeye sahip olan modeller. Trio TX201 ise üçü bir arada dediğimiz, hem tablet hem notebook hem de PC olabilme özelliği taşıyor. Aynı zamanda çift işletim sistemi ve çift işlemciye sahip Trio modelinin satışına yaklaşık bir ay önce başlandı. “Bu seriye ileride benzer yapıda Duet modelimiz de eklenecek” diyen Asus Sistem İş Grubu Türkiye Ülke Müdürü Bora Aras, Asus ürün gamında bulunan modellerin üst seviye kullanıcı kitlesine hitap ettiğini ve fiyatların fiyatının 2 bin 500 TL üzerinde olduğunu söylüyor. Aras, ”Bu sebeple toplam satış içerisindeki oranı yüzde l’lere ulaşmıyor, ancak bundan sonra gelecek orta ve giriş seviyesi modellerimizle bu oran artmaya devam edecek” diyor.

EZGİ GÜLER
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir