Kariyer ve İş

Meteoroloji Gazeteciliği En İtibarlı Mesleklerden Olacak

Basın dünyasında yeni bir uzmanlık alanı! Meteorolojik olaylar bundan böyle sadece kısa değil, orta ve uzun geleceği de içine alacak. Haberleri, yayınları, ekonomi ve sağlığa olan etkileriyle yepyeni bir dönem başlıyor!

‘Meteoroloji Gazeteciliği’ yarınların en itibarlı mesleklerinden biri haline gelecek!

Nur Demirok / Para ; BUGÜNÜN yayın organlarında ancak birkaç günü hedef alan meteoroloji haberleri teknolojinin gelişmesine paralel olarak başlı başına bir kimlik kazanacak, sürecin kapsamı hızla genişleyecek. ‘Meteoroloji Gazeteciliği’ yeni kimliğiyle baştan yapılanarak bir‘İhtisas Kurumuna’ dönüşecek; küresel kamuoyunun da büyük ilgisini çekecek. Süreç şimdiden başladı denebilir.

Önce; böylesi bir gelişmeye yol açan koşulları hiçbir etki altında kalmadan gözden geçirmemiz gerekiyor.

Meteoroloji Gazeteciliği
Meteoroloji Gazeteciliği

Vazgeçilmez Bir Haberleşme Hizmeti…

Küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin en başta sağlık olmak üzere; ‘beslenme standartları’, ‘ekonomik kabuller’, ‘verimlilik’, ‘kalite geliştirme’ ve de en önemlisi ‘sağlıklı yaşam’ üzerinde çok büyük sürpriz etkileri olacak; göstergeler hızla çeşitlenecek. Dahası;

‘Meteoroloji Gazeteciliği’ iş dünyasındaki kimi kabulleri de değiştirecek. Gelişmeler hep bunu gösteriyor! Böyle bir gazeteye abone olmayanlar günlük, haftalık ya da aylık tahmin ve planlamalarını yeterince iyi yapamayacaklar; bugün olduğu gibi klasik günlük gazetelerin haber akışlarıyla günü geçirecekler.

İşte bu amaçla ben bugünün ve özellikle yarının uzman girişimcilerine ve de sağlık dünyasına ‘Meteoroloji Gazeteciliği’ fırsatını öneriyorum.

Meteoroloji Gazeteciliği, bugün her ne kadar tahmin ve yorumlarıyla dikkat çekse de bu çabalar yarınları şimdiden görüp, en başta sağlık olmak üzere strateji geliştirmeyi de destekliyor. Dahası, bu işi benimseyip bir standart bilgi devşirme sistemi haline getiren kişi ve kurumlar, üretim ve pazarlama stratejilerini de çok daha uzun vadeye yayarak büyük başarılara imza atmış olacaklar.

Sağlıklı Yaşama Bilincini Artırıyor!

İşte tam da bu gerçeği kavrayan Batılı kimi işletmeler, Meteoroloji Gazetecilerini davet ederek sürekli bilgi alıyorlar. Aylık, üç aylık ve yıllık tahminleri hem üretim planlamasına hem de reklam ve propaganda stratejilerine yön veriyor. Şimdi bu süreç; günlük, aylık, üç aylık, hatta yıllık periyodik sağlık bilgileri halinde yayınlanıyor.

Böylece tahmin tutarlılığı-sonuçları yalnız üremi değil, ilgilenen ve enformasyon sistemini kuran kuruluşların ‘yaşayan, yaşatan ve sağlıklı marka’ olmasının da önünü açıyor.

Elbette şu gerçek de asla unutulmamalı: ‘Meteoroloji Gazeteciliği’ her zaman çok yönlü bir uyarma işlevi görüyor.

Dolayısıyla bu sistemde ihtimallere çokça yer verilirken ilgili kamuoyu bilimlerinin de dikkati çekilmiş oluyor.

Belli öngörüler içinde şimdi ani hava değişimlerinin süreci nasıl etkilediği ve büyük salgın dalgalarının nasıl tetiklendiği de istatistiksel olarak ortaya konuyor. Hava kalitesinin giderek bozulduğu zamanımızda böyle bir ‘basın yayın hizmetini’ ortaya koymak daima takdirle karşılanıyor.

Eğitsel ve Aydınlatıcı Niteliği Çok Önemli!

Salgınların ritmik değişimleri bundan sonra belli bir dönemi değil, daha önce belirttiğimiz gibi kısa ve uzun geleceği de etkilediği için bu tür yayınlara abone olanlar giderek artacak gibi görünüyor. Hatta bunlar günlük gazetelerin ekleri olarak da işlevsel hale getiriliyor. İşte burada basına düşen görev, bu ani ve periyodik skalayı hem topluma hem de tıp dünyasına aktarmayı sağlayacak bir haber/haberleşme sistemini yorumlarıyla birlikte var edebilmek…

Şunu da unutmayalım: Tarihteki müthiş salgınlar, zaman ve zemin kestirimleri iyi yapılmadığı ve yapılamadığı için ortaya çıktı. İşte ‘Meteoroloji Gazeteciliği’ bunu başararak tüm toplum katmanlarına kısa sürede kendini tanıtır hale gelecek. Bu konuda biz de iddiamızı her zaman var etmeliyiz.

Ben şimdiden Meteoroloji Gazetecilerine de kolay gelsin diyorum.

Nur Demirok / Para

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu