Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

Metronun ihya edeceği üç semt, bir mahalle

Metronun ihya edeceği üç semt, bir mahalle

Anadolu Yakasında inşaatına başlanan Üsküdar-Çekmeköy metro hattı, Burhaniye Mahallesi ile Bulgurlu-Libadiye arasında kalan bölgeyi ihya edecek. Şimdiden yeni projelerin yükselmeye başladığı bölgede şirketlerin arayışları da sürüyor…

İstanbul’un Anadolu yakasındaki Burhaniye, Kısıklı, Libadiye ve Bulgurlu bölgesini araştırdık.

Bu bölgenin önemi, kısa bir süre önce ihalesi yapılan Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe metrosunun inşaatına başlanmasıyla arttı. Gözler Boğaziçi Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü birbirine bağlayan ve Şile Otobanı olarak da bilinen yolun üzerinde bulunan bu yerleşim yerlerine çevrildi.

ULAŞIM RAHATLAYACAK

Üsküdar ilçesine bağlı bu semtlerde yaşayanların en büyük sıkıntısı, Boğaziçi Köprüsü’ndeki trafiğin bu hattaki ulaşımı olumsuz yönde etkilemesiydi. İşlerine gitmek için yola çıkanlar saatlerce trafikte boğuşmak zorunda kalıyordu. 38 ay gibi kısa bir sürede tamamlanması planlanan metro ulaşımı oldukça rahatlatacak.

Marmaray istasyonuyla entegre edilecek Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe metrosu, 17 kilometrelik mesafeye ulaşımı 24 dakikaya indirecek. Metro hattı, Alemdağ Caddesi ile Şile Yolu Kavşağı yakınlarında son bulacak. Üsküdar vapur iskelesi önünden başlayarak Capitol Alışveriş Merkezi, Altunizade, Çamlıca, Kısıklı, Ümraniye, Alemdağ, Dudulu-Şile Yolu Kavşağı ve Çekmeköy güzergahında çalışacak metro hattında 16 istasyon bulunacak. Söz konusu hatta tek yönde saatte 45 bin yolcu taşınması hedefleniyor.

Ulaşımın rahatlamasıyla birlikte inşaat şirketlerinin bölgeye daha çok ilgi göstermesi bekleniyor. Ancak Bulgurlu, Libadiye, Kısıkı ve Burhaniye’de boş arazi bulmak zor. İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden olan bölgedeki binaların çoğu eski. Son 10-15 yılda yıldızı parlayan Libadiye’deki konutlar bölgenin en yeni evleri arasında. Çamlıca Tepesi’ne doğru çıktıkça gecekondu sayısı artıyor.

YENİ KONUT PROJELERİ

Gelişmeleri önceden fark eden inşaat firmalarının bölgedeki konut projeleri hızla yükseliyor. GAP İnşaat’ın Burhaniye’deki Şehrizar Konakları ile Sur Yapı’nın Çamlıca eteklerinde inşa ettiği Exen İstanbul projeleri bunlara en görünür örnekler. Dubai’deki Burç Halife ve The Dubai Mall’u inşa eden Emaar da İstanbul’da Toskana Vadisi’nden sonra ikinci projesini Libadiye’de inşa ediyor. Emaar Türkiye’nin Ünalan Köprüsü’nün hemen yanındaki 74 dönümlük arazi üzerinde hafriyat çalışmaları devam ediyor. Ant Yapı ise Libadiye’de yeni bir ofis ve rezidans projesine başlamaya hazırlanıyor.

Bölgedeki projeler bunlarla da sınırlı değil. Bulgurlu’yu geçer geçmez Ümraniye Çarşı Karakolu’nun alt tarafında da yeni konut projeleri var. Bölgede Ağaoğlıı İnşaat’ın Teras Bahçe, Sezgin İnşaat ve Doğu Kuyumculuk’un ortak projesi Kardelen Evleri’nin inşaatı devam ediyor.

İşte Bulgurlu, Libadiye, Kısıklı, Burhaniye, Ünalan ve yakın çevrelerinde inşa halindeki projeler, özellikleri ve fiyatları…

EXEN İSTANBUL
Sur Yapı’nın Çamlıca eteklerindeki Mandıra Caddesi, Tantavi Mahallesi’nde inşa ettiği Exen İstanbul projesi, 11 ve 15 katlı yatay binalar ve 44 katlı 160 metre yüksekliğinde kule rezidanstan oluşuyor. Bin 38 konut, ofisler ve alışveriş merkezi bulunan projede, 36 metrekarelik stüdyo daireden 355 metrekarelik 4+1’e farklı daire seçenekleri sunuluyor. 1 + 1 dairelerin fiyatı 431 bin, 2+1’lerinki 602 bin, 3 + rierinki 906 bin, 4+1’lerinki ise 1 milyon 132 bin TL’den başlıyor. Peşin ödemelerde yüzde 12+2 indirim uygulayan firma, kendi bünyesinde yüzde 30 peşin ödeyene 84, yüzde 50 peşin ödeyene ise 60 ay faizsiz ödeme seçeneği sunuyor. Yüzde 5 peşinat, aylık yüzde 0.99 faiz oranı ve 120 ay vadeyle de ev sahibi olmak mümkün.

Altunizade-Çekmeköy aksı üzerinde inşa edilen Exen İstanbul’un yüzde 75’i yeşil alan ve rekreasyon bölümlerinden oluşuyor. Göleti, havuzları, fıskiyeleri, çocuk parkları, 1 kilometrelik bisiklet parkuru, mini futbol sahaları, açık fıtnes alanları, meyve bahçeleri gibi birçok sosyal donatısı bulunan projede, güneş panelleriyle ısınan açık yüzme havuzunda bahar aylarında da yüzmek mümkün olacak.
Satış ofisi: 0216 316 79 90

BAHÇELİ KONAKLAR
Çalık Holding iştiraki Gap İnşaat’ın Emlak Konut GYO ile kar paylaşım modeliyle Burhaniye Mahallesi’nde 49 bin 500 metrekare arazi üzerinde inşa ettiği Şehri-zar Konakları, 38 blokta 208 daireden oluşuyor. Brüt 180 ile 626 metrekare arasında 3, 4,5, 6, 7 ve 8 odalı dairelerin fiyatı 2 milyon 50 bin ile 3 milyon 500 bin TL arasında değişiyor. Yüzde 50’sini peşin ödeyene 12 ay, yüzde 35’ini peşin ödeyene 9 ay, yüzde 25’ini peşin ödeyenlere ise 6 ay vade farksız taksit seçeneği sunuluyor. Yüzde 25 peşin ödeyip yüzde 75 oranında Bank Asya, VakıfBank ya da Halkbank’tan konut kredisi kullanmak mümkün.

İstanbul’un yüzük taşı olarak gösterilen arazilerinden birinde inşa edilen Şehrizar Konakları, Boğaziçi Köprüsü’ne yakınlığı ve lokasyonuyla dikkat çekiyor. “Şehrin bahçesi? anlamına gelen Şehrizar Konaklarında, İstanbul’un dokusunu yansıtan bitkilerin kullanılacağı peyzaj düzenlemeleri yapılacak. Geniş bahçeler, kameriyeler ve 7 bin metrekare sosyal tesislerden oluşan projedeki tüm konutlar boğaz manzarasına sahip. 600 araç kapasiteli 5 otopark katı bulunan projede yerleşim planları, kendi içerisinde birkaç bloğun birleştiği mahallelerden oluşuyor. Proje, sahiplerine 2013 yılının ilk yarısında teslim edilecek.
Satış ofisi: 0216 557 90 10

EMAAR LİBADİYE
Emaar Türkiye’nin Libadiye’deki 66 bin metrekare arazi üzerine inşa edeceği Emaar Libadiye projesinde bin 200 konutun yanı sıra 5 yıldızlı otel, ofis, rezidans ve tstin-ye Park’ın 1.5 katı büyüklüğünde bir alışveriş merkezi planlanıyor. Halen hafriyat çalışmaları devam eden projede, 47 metrekarelik stüdyodan 650 metrekarelik 6+1’e farklı daire seçenekler var.

Emaar Türkiye, Dubai’deki The Ad-dress Hotel’in aynısını inşa edeceği açıklamıştı. Yakında satışa çıkması beklenen projenin 2014 yılında tamamlanması hedefleniyor.

TERAS BAHÇE
Ağaoğlu İnşaat’ın 15 katlı tek bloktan oluşan Teras Bahçe projesi, Ümraniye Çarşı Karakolu’nun alt tarafında Şerifa-li’ye doğru giden yol üzerinde inşa ediliyor. 45 konutluk projede 100 ve 115 metrekarelik 2+1 ve 3+1 daire seçenekleri sunuluyor. Dairelerin fiyatı ise 250 bin ile 300 bin TL arasında değişiyor.
Satış ofisi: 0216 481 60 60

KARDELEN EVLERİ
Sezgin İnşaat ve Doğu Kuyumculuk’un ortak projesi Kardelen Evleri, 2 blokta 60 daireden oluşuyor. 85, 105 ve 115 metrekarelik 2+1 ve 3+1 daire seçenekleri sunulan projede fiyatlar henüz belirlenmemiş. Kardelen Evleri’nde spor salonu ve çocuk parkı gibi sosyal donatılar da planlanıyor.
Satış ofisi: 0216 335 59 55

ANT YAPI
Ant Yapı, Ünalan Mahallesi’ndeki 35 bin metrekarelik arazi üzerinde yeni bir ofis ve rezidans projesine başlamaya hazırlanıyor. 100 stüdyo daire ve home ofis ile açık ve kapalı spor alanlarından oluşan proje için 100 milyon dolar civarında yatırım yapılacağı açıklandı. Hazırlıklarını sürdüren firma, bu yıl içinde inşaat başlamayı ve 2014 yılında projeyi teslim etmeyi planlıyor.

BÜLENT EKİMCl

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu