Şirket Haberleri

Moskova’nın en büyük AVM’sini inşa ediyor

ENR’nin dünyanın en büyük taahhüt firmaları listesinde 168’inci sıraya yükselen ESTA Construction, Rusya’da son üç ayda üç büyük ihale aldı. Firma, bir milyar dolan bulan ihaleler sonrasında Saratov’a havaalanı, Mercedes’e fabrika ve IMMOCHAN’a AVM inşa edecek…GEÇTİĞİMİZ günlerde uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR’nin yayınladığı ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ listesinde bir önceki yıla göre altı basamak yükselerek 168’inci sıraya yükselen ESTA Construction, Rusya’da dev projelere start verdi. Grubun projeleri Moskova’da düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Kuruluştan bu yana Rusya’da çok başarılı işlere imza attıklarını belirten ESTA Construction Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Demirbilek, “Rusya’da dünyanın en lüks ve teknolojik stadı Krasnodar Stad-yumu’ndan Sochi Kış Olimpiyatlan kapsamında inşa edilen Gorod Alışveriş Merkezi’ne, The Commercial Real Estate Moscow Awards 2017’den ödülle dönen Metropolis II AVM’den Donstroy tarihinin en iddialı projesi Donstroy Stroy Sertse Stolitsa Konut ve Yaşam Kompleksi’ne kadar birçok ödüllü projeye imza attık” dedi.

18 AYDA TAMAMLANACAK

Son üç ayda ihalesini kazandıkları projelerle Rusya’da toplamda 1 milyar dolarlık kontrat imzaladıklarının altmı çizen Demir-bilek, “Dünyadaki bu başarılarımızı Türkiye’de daha da büyük ölçekte gerçekleştirecek şekilde, konut sektöründeki tüm sınırları kaldırmak ve konut-yaşamla ilgili tüm hayalleri hayata geçirmek için harekete geçtik. Çok büyük sürprizlerle geliyoruz” dedi.

Dünya devi Mercedes-Benz’in Rusya’daki en büyük yatırımı ve ilk fabrikasının ihalesini kazanan ESTA, 13 gün gibi kısa bir sürede projenin temellerini attı. İhalesi bir sene süren proje, ilk etapta 225 milyon dolarlık bir yatırımla gerçekleştiriliyor. Moskova Esipovo Endüstri Parkı’ndayer alan fabrika, yaklaşık 85 hektarlık bir arazi üzerinde hayata geçiriliyor. Bir montaj hattında çok sayıda araç üretilmesini sağlayan Endüstri 4.0 teknolojilerini ve full esnek montaj teknolojisini barındıracak olan fabrika, boya atölyesinden nihai montaja kadar tüm üretim aşamalarını da kapsıyor. 18 ay gibi kısa bir sürede teslim edilecek fabrikada üretim 2019 yılında başlayacak. Tesiste yüda 20 bin araç üretilecek.

SARATOV HAVALİMANI

ESTA Saratov Uluslararası Havalimanı ihalesini kazanarak büyük bir başarıya daha imza attı. Haziran 2017’de projenin temellerini attı. Havalimanı projesi ilk etapta 130 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçiriliyor. Havalimanı, metal konstrüksiyon ve cam ağırlıklı olarak üç kattan oluşacak ve toplamda 43 bin 147 metrekarelik bir alana inşa edilecek. Rusya’nın 144. havalimanı Saratov Havalimanı, yülık 1 milyon ve saatte 570 yolcu kapasiteli olacak. ESTA, ‘Design&Build’ sistemi ile inşaat çalışmalarına ek olarak proje çalışmalarını da yürütecek. Buna göre genel müteahhitlik ve havaalanı ana binasının inşasının yanı sıra asfalt yolları, park yerlerini ve sosyal alanları da inşa edecek.

120 milyon dolarlık yatırım

Dünyaca ünlü Fransız perakende grubu IMMOCHAN, Moskova’da gerçekleştireceği Rusya’nın en büyük AVM projesi SEC Aquarelle Pushkino’nun inşaatını ESTA’ya emanet etti.
120 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen projenin temeli, 30 Mayıs 2017’de atıldı. Moskova bölgesindeki federal Yaroslavskoye M8 otobanı üzerinde bulunan projede, ilk faaliyet yılı için 8 milyonluk bir müşteri trafiği öngörülüyor. 1.4 milyon ziyaretçi ağırlama kapasitesine sahip olacak proje, 100 mağazalık bir perakende koridoru barındıracak. 2018’in son çeyreğinde tamamlanacak proje, benzersiz iç ve dış mimarisi, fonksiyonel ve kullanışlı imar planı sayesinde Moskova bölgesindeki perakende piyasasında dikkatleri üzerine çekiyor. Alışveriş merkezine araçları ile gelen konuklar için 2 bin 600 araç kapasiteli park alanı da sunacak olan proje, ayrıca anne ve çocuk odaları, wi-fi, ortak alanlarda rahat mobilya ve oturma grupları, su içilebilir çeşmeler, bebek arabası kiralama seçenekleri gibi müşterilerine ücretsiz sunacağı hizmet ve imkanlarıyla da rakiplerinden farklılaşacak.

Muzaffer AygünEtiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu