Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Mürekkep Püskürtmeli Yazıcıdan Göz Hücreleri

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcıdan Göz Hücrelerimurekkep puskurtmeAraştırmacılar mürekkep püskürtmeli yazıcı kullanarak ilk kez yetişkin göz hücreleri basmayı başardı. Bu gelişme, bazı körlük türlerinin tedavisinde kullanılabilecek doku implantlarımn üretimine yönelik bir adım olarak değerlendiriliyor.

Bilim insanları daha önce embriyonik kök hücreler ve olgunlaşmamış başka hücreler basmıştı, fakat yetişkin hücrelerinin baskıları alınamayacak kadar kırılgan olduğunu düşünüyorlardı. Şimdi araştırmacılar sıçanların optik sinir hücrelerinin baskısını almayı başardı, üstelik elde edilen hücrelerin hem canlılıklarını hem de büyüme ve gelişme yeteneklerini koruduğu görüldü. Cambridge Üniversitesi’nde göz hastalıkları profesörü ve Biofabrication dergisinde yayımlanan çalışmanın yazarlarından Dr. Keith Martin, retinada sinir hücresi kaybı körlüğe kadar gidebilecek pek çok göz hastalığına neden olduğundan, araştırmalarında yedek retina baskısı yapmayı amaçladıklarını belirtiyor.
Martin ve meslektaşları sıçanların sinyalleri gözden beyine ileten retina ganglion hücrelerini ve sinir hücrelerine destek veren ve koruyan gliyal hücrelerini izole etti. Piezoelektrik püskürtmeli yazıcı (piezoelektrik kristal püskürtme memeleri ile uyarılan kristalin titreşerek mürekkebi püskürtmesiyle çalışan yazıcı çeşidi) kullanan araştırmacılar her iki tip hücreyi de 100 hücre/saniye hızında basmayı başardı ve bu işlemi yüksek hızlı video ile kaydettiler.

Daha sonra basılan hücrelerin canlılıklarını ve gelişmelerini nasıl devam ettirdiğini incelediler.

Baskı sırasında hücrelerin kesme kuvvetine maruz kalmasına rağmen, basılan retina ganglion hücrelerinin (optik sinir hücreleri) ve gliyal hücrelerin normal hücreler gibi canlılıklarını koruduğu gözlendi. Ayrıca optik sinir hücrelerinin diğer sinir hücreleriyle bağlantılarını sağlayan parmak benzeri lifleri (akson) oluşturma yeteneklerini koruduğu görüldü.

Martin basılmış hücrelerin normal hücrelerden ayırt edilemediğini, optik sinir hücrelerini gliyal hücrelerin bulunduğu petri kabına bastıklarını ve bunun da aksonların gelişmesini artırdığını belirtiyor.

Fakat basılan örnekte normal hücre örneğine göre her iki hücre tipinden de daha az vardı. Araştırmacılar bazı hücrelerin yazıcının püskürtücüsüne sıkışıp kaldığım düşünüyor. Basılan hücrelerin sağlıklı optik sinir hücreleri gibi işlev yapıp yapmadığını sınamanın çok önemli olduğunu belirten Martin, bu çalışmaların halen devam ettiğini söylüyor.

  LuxeMate i200: Kompakt Tasarım ile Kolay Kullanım!

Şu günlerde ise bilim insanları başka tipte retina hücreleri -ışığa duyarlı fotoreseptörler gibi basmayı planlıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir